içinde

Atatürk Filmleri ve Belgeselleri

Atatürk Filmleri

Hiç şüphesiz ki, Mustafa Kemal Atatürk’ü konu alan diziler ve filmler, onun hakkında daha iyi anlamamıza ve bize emanet ettiği sorumlulukların farkına varmamıza katkı sağlıyor. Bu günlerde, ona duyduğumuz özlem giderek artarken, Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan dizileri ve filmleri bir araya getirdik. İşte karşınızda Capsul ekibinden tam not alan Atatürk filmleri

Atatürk Filmleri: Capsulmag Seçkisi

Atatürk'ü Anlatan Filmler

1- Sarı Zeybek | 1993, Can Dündar

90’lı yıllarda veya 2000’lerin başında okul çağında olan herkesin sınıflarda izlediği ve gazete kuponları biriktirerek kopyasına sahip olmaya çalıştığı, Can Dündar tarafından hazırlanan bu belgesel, Atatürk’ün son 300 gününü anlatıyor. Bir ülkeyi baştan yaratmış, hayatı boyunca halkının bağımsızlığı için mücadele etmiş bir devlet adamının yorgun ve hasta günlerinde yaşadıklarını hikayeler ve mektuplar eşliğinde dinlemek her zaman hüzün verici olmuştur.

2- Dersimiz: Atatürk | 2010, Hamdi Alkan

Ulu Önder Atatürk, gerçekten de çocuklarımıza uygun bir şekilde öğretiliyor mu? İşte filmimiz, bu sorunun peşinden giden ve kamerasını ilkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için verilen ödevi incelemesiyle başlatan bir yapım. Bu ödev, onlar için Atamızın yaşamına ve ülkemizin kurtuluş öyküsüne yapılacak uzun ve öğretici bir yolculuk olacaktır.

Bu yolculukta, çocukları önderlik eden bir ‘Dede’ bulunmaktadır ve bu ‘Dede’, ödüllü bir tarihçidir. Ancak bu tarihçi, diğerlerinden oldukça farklıdır. Tarihi sadece sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan ziyade, adeta fantastik bir dünyanın tarihçisi gibi davranır. Çocuklara, “Büyük Kurtarıcı” Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını ve askerlik kariyerini mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde aktarmaya adamıştır. Onları, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürerek, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır.

Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata’nın hayran olunası insanî özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir. “Dersimiz Atatürk,” benzerlerinden ayrılarak farklı bir Atatürk filmi olma özelliği taşımaktadır.

3- Kurtuluş | 1994, Ziya Öztan

TRT’de yayınlanan altı bölümlük bu mini-dizi, Türkiye tarihinin en önemli televizyon yapımlarından biri olarak hem tarihimizi hem de Atatürk’ün yaşamının en zorlu dönemlerine ışık tutuyor. 1 Nisan 1921’deki II. İnönü Muharebesi’nden 11 Ekim 1922’deki Mudanya Ateşkes Antlaşması’na kadar geçen süre içindeki savaşları, barışları, gizli toplantıları ve tartışmaları detaylı bir şekilde ele alarak izleyiciye sunmaktadır. Filmde, Rutkay Aziz’in başarılı bir komutan olarak canlandırdığı Atatürk, bu tarihi dönemdeki önemli olaylara liderlik ederken görülebilir.

4- Cumhuriyet | 1998, Ziya Öztan

Ziya Öztan’ın, Kurtuluş’un devamı niteliğindeki, bu sefer sinema için çektiği 2.5 saatlik film, Cumhuriyet’in ilânından önceki dönemi, Kurtuluş Savaşı’nın sonundan cumhuriyetin ilânına kadar olan süreci ele alıyor. Mini-dizi formatındaki eserinde Atatürk’ün askerî kimliği öne çıkmıştı, ancak bu filmde devlet adamı yönü ön planda tutulmuş. Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel’in Atatürk ve İnönü rollerini bir kez daha canlandırdığı bu etkileyici dönem filmi, bir tarih dersi niteliği taşımaktadır. Cumhuriyet, çekildiği dönemde ülke tarihinin en büyük bütçeli yapımlarından biri olmuş.

5- Son Osmanlı Yandım Ali | 2007, Mustafa Şevki Doğan

İstanbul’un işgal altında olduğu karanlık yıllarda, yedi düvelin Osmanlı’ya karşı bayrak açtığı Kurtuluş Savaşı’nın farklı cephelerinde geçen, ayrı konumlarda bulunmuş iki insanın hayatının anlatıldığı bu yapımda, tarihi karakterler başrolde. Biri, İstanbul Boğazı’na demirlemiş düşman ordularını görünce ‘Geldikleri gibi giderler’ diyen büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa; diğeri ise evli sevgilisini kaçırıp Viyana’ya gitme planları yapan, donanmadan terhis edilmiş Yandım Ali’dir.

Bu iki farklı insanın yolları bir gün kesiştiğinde, Yandım Ali için hayat, planladığından çok daha farklı bir yönde akmaya başlayacaktır. Artık memleketin kurtuluşundan ümidi kesmiş bir külhanbeyi değil, bu kurtuluş için mücadele eden bir savaşçı halini almıştır.

6- Veda | 2010, Zülfü Livaneli

“Veda” filmi; tıpkı Atatürk gibi 1881 yılında Selanik’te doğan ve çocukluk yıllarından itibaren yolları neredeyse hiç ayrılmayan, ileride “Atatürk’ün Yâveri” olarak anılacak Salih Bozok’un bakış açısından Atatürk’ü anlatıyor. Salih Bozok’u Serhat Mustafa Kılıç, Atatürk’ü ise Burhan Güven canlandırmış. Film, bize hem bir lider hem de bir dost olarak Atatürk’ü tanıtıyor.

7- Mustafa | 2008, Can Dündar

Can Dündar’ın, Atatürk’ün ölümünün 70. yılında çektiği belgesel, tarlalarda oynadığı çocukluk yıllarından Sarı Zeybek’te işlenen ölüm günlerine kadar Mustafa Kemal Atatürk’ü A’dan Z’ye anlatıyor. Belgesel, onu sadece güçlü bir devlet adamı ve asker olarak değil; aynı zamanda korkuları, zaafları ve arzuları olan bir insan olarak da gözler önüne seriyor.

8- Çanakkale 1915 | 2012, Yeşim Sezgin

Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve alınan ağır yenilgilerle 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı Devleti için büyük maddi ve manevi kayıplarla dolu bir dönem getirir. Rumeli toprakları kaybedilir, Osmanlı tebaası Anadolu’ya zorlu göçlere başlar ve Osmanlı ordusu büyük kayıplar yaşar. 1914’te 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ve Osmanlı’nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesiyle birlikte Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik ilan edilir.

9- Atatürk 1881 – 1919 | 2023, Mehmet Ada Öztekin

Aras Bulut İynemli’nin Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı “Atatürk 1881 – 1919,” yetim bir çocuktan kahraman bir lider haline gelen Atatürk’ün hayatını konu alıyor. Serinin ilk filmi, Mustafa Kemal’in milli mücadelenin lideri olma yolundaki evrimini detaylarıyla ele alıyor.

10- Pera Palas’ta Gece Yarısı | 2022, Emre Şahin

Genç bir gazeteci olan Esra, Pera Palas Oteli hakkında bir yazı yazma görevi alır. Otele gittiğinde, gezdiği odalardan birinin 1919 yılına açılan bir kapı olduğunu keşfeder. Bu olağanüstü keşif, Esra’nın zamanda yolculuk yapmasına olanak tanır ve bu sayede Mustafa Kemal Atatürk’e karşı düzenlenen bir komplo hakkında bilgi sahibi olur. Artık Esra, Türkiye tarihinin akışını ve geleceğini koruma sorumluluğunu üstlenmiştir. Ancak Esra, bu sırada Halit adındaki gizemli bir adamla tanıştığında, her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlar.

İlginizi çekebilir: ”Aşka İnancını Kaybettiysen Bu Filmleri İzle!”

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

İzledikten Sonra Yok Artık Dedirtecek Bilim Kurgu Filmleri

İzledikten Sonra Yok Artık Dedirtecek Bilim Kurgu Filmleri

Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport: Kimlere Verilir? Şartları ve Ücreti