içinde

Tutkunlarına Özel Gastronomi Filmleri

The Lunchbox

Yemek ile arasında sıkı bağ olanlar, gastronomi sohbetlerinden hoşlananlar burada mı? Teması yemek ile ilişkili gastronomi filmleri listesini sizin için mercek altına aldım. İşte, seyri birbirinden keyifli, gastronomi meraklılarının ruhuna ilaç gibi gelecek 4 film!

The Lunchbox – Sefer Tası (2013)

gastronomi tutkunlarina ozel film listesi blog 1

Yönetmenliğini Ritesh Barra’nın üstlendiği The Lunchbox, 2013 Hint epistolary romantik filmidir. Evlerinde öğle yemeği hazırlayan ve bu yemekleri sefertaslarıyla eşlerine ulaştıran binlerce kadının bulunduğu Bombay şehrinde geçen filmde mutsuz ev kadını İla ve memur Saajan arasında yanlışlıkla başlayan iletişimi izliyoruz.

İlgisiz kocasını heyecanlandırmak ümidiyle özenerek hazırladığı sefertaslarını yanlışlıkla, emekliliğine çok az kalmış ve hayatının en karanlık döneminde olan memur Saajan’a ulaştıran genç kadının bu küçük hatasıyla film ivme kazanmaya başlıyor.

Gastronomi filmleri kategorisinde zirvede yer alan yapıtlardandır.

Delicatessen- Şarküteri (1991)

Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro imzalı 1991 Fransa yapımı bir kara komedi olan Delicatessen, sürrealist film akımının en iyi örneklerinden! İnsani besin maddelerine ulaşmanın adeta imkânsız olduğu kıyamet sonrası bir toplumda geçen film, sinema tarihinin ayrıksı kült yapımlarından biri olarak bilinir.

Chocolat – Çikolata (2000)

gastronomi tutkunlarina ozel film listesi blog 3

Çikolata, Joanne Harris’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan 2000 İngiliz/Amerikan ortak yapımı yapımı filmdir. Chocolat, tutucu bir Fransız kasabasına gelen genç bir anne ile altı yaşındaki kızından ve onların çikolata dükkânından bahseder. Vianne’nin çikolataları, kısa zaman içinde kasaba halkının hayatını değiştirir ve tutkuların canlanması için kapı aralar.

Gastronomi filmleri kategorisinde zirveyi paylaşan yapıtlardan…

Waitress – Garson (2007)

Garson, Adrienne Shelly tarafından yazılan ve yönetilen, 2007 Amerikan komedi-drama filmidir. Odağında ise, sorunlarla baş edebilecek gücü ancak mutfakta bulabilen Jenna’yı görüyoruz.

İlginizi çekebilir: ”2023 Netflix Yeni Filmler: Bizi Neler Bekliyor?”

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Bambu Giyim

Bambu Giyim: Nereden Bulabilirsin? Faydaları Nedir?

Glutensiz Beslenme

Alışveriş Listenizi Yenileyin: Glutensiz Beslenme Pratikleri