içinde

Alışveriş Listenizi Yenileyin: Glutensiz Beslenme Pratikleri

Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenme…

Son yıllarda hepimiz nasıl beslendiğimiz, hangi besinlere veda edip hangilerini hayatımızın bir parçası haline getireceğimiz konusunda çok fazla bilgi edinmeye çalışıyoruz. Sağlıklı ve dengeli beslenme bunların başında geliyor. Aynı zamanda kendimize uygun bir spor rutini ve farkındalık çalışmaları… Tüm bunlar son dönemin popüler trendleri haline geldi. Ancak trend olmanın daha ötesinde bir konu var. Artık tamamen hayata geçirmemiz gereken, glutensiz beslenme

Son yıllarda popüler konulardan biri olan glutensiz beslenme prensibi aslında bir çeşit tedavi gibi. Başta çölyak hastalığı olmak üzere irritabl bağırsak sendromu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bununla birlikte tedavi süreçleri dışında glutensiz beslenme düzenini sadece daha sağlıklı beslenmek için kullananların sayısı da bir hayli fazla.

Peki, böyle bir beslenme düzeni mutluluk getirir mi?

Bu tür beslenmenin kişisel sağlığınız için faydalı olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız. Ancak glutensiz beslenme düzenine geçmeye karar verdiyseniz yeme alışkanlıklarınızda radikal bir değişim yapmanız gerekecek. Örneğin uzun zamandır sofralarda yer alan birçok temel besine veda etmeniz gibi…

Tüm bunlardan vazgeçmek başlarda biraz zorlayıcı olabilir. Ancak imkansız gelse de alışveriş listenizde yapacağınız bazı değişiklikler işinizi kolaylaştıracaktır.

Uzmanlar ana maddesi gluten olan tahıllarla ilgili, günlük beslenmede tüketilen en önemli besin kaynaklarından biri olduğunu söylüyor. Fakat beslenme üzerinde bu kadar önemi olan tahılın, içerisinde yer alan gluten aynı zamanda bazı hastalıklara da neden olabiliyor.

Glutensiz bir beslenme düzenine geçenlerin yeme alışkanlıkları nasıl değişir?

Glutensiz Beslenme

Kompleks karbonhidrat seçimi yapmak için glutensiz ekmek yerine karabuğday ekmeği tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra pirinç pilavı yerine karabuğday, kinoa ve amarant pilavı yemelisiniz. Kahvaltılık gevrekler yerine glutensiz yulaf ezmesi, tariflerde ise glutensiz un yerine karabuğday unu kullanmalısınız. Nohut unu ya da glutensiz yulaf unu da tercih edebilirsiniz. Bu karşılaştırmaları yapabilmek için etiket okuma alışkanlığı kazanmaya ihtiyacınız var.

Bunların yanı sıra içinde gluten barındırmayan şu yiyecekleri tercih etmenizde sakın yoktur:

  • amarant,
  • kinoa,
  • karabuğday,
  • pirinç,
  • mısır,
  • patates.

Bu besinlerden yapılan yiyeceklerin doğal olarak içeriğinde gluten bulunmaz. Bunların yanı sıra kestane, nohut, bezelye, bakla ve soya unlarını da lezzet ve kıvam artırıcı olarak buğday unu yerine kullanabilirsiniz.

Önemli

Glutensiz Beslenme

Bazı glutensiz gıdalar, gluten içeren gıdalardan daha yüksek yağ ve şekeri içinde barındırabilir. Bu nedenle etiketleri sadece gluten içeriği için değil, aynı zamanda genel besin seviyeleri, tuz, yağ ve şeker açısından da okumanız gerekir.

Sağlıklı, besin açısından zengin alternatifler sağlayacak gıdalar ve glutensiz beslenme hakkında bir doktordan yardım alabilirsiniz. Alışveriş listenizdeki güncellemeler sizi başlarda zorlayabilir. Ancak popülerliği gittikçe artan bu beslenme şekline adapte olmanızı sağlayacak pek çok alternatif bulacağınıza da eminiz.

Kaynak: HopkinsMedicine

İlginizi çekebilir: ”Daha Parlak Gelecekler: Güneş Panelleri Eviniz İçin Uygun Mu?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Bir Yorum

Capsulmag tarafından yazıldı

The Lunchbox

Tutkunlarına Özel Gastronomi Filmleri

Balat

Balat: İstanbul’un Gizli Mücevheri