içinde

Z kuşağı YouTube’da Neler İzliyor?

Z Kuşağı

Z kuşağı olarak adlandırılan nesil, 2000 yılından sonra doğan ve şu anda 20 yaş altındaki gençleri ifade etmektedir. Bu nesil X kuşağı gibi haberleri, bilgileri artık gazete veya TV’lerden öğrenmiyor. Bunun yerine sosyal medya ağlarını kullanarak bu platformlardan bilgi alıyorlar. Bu kuşağın neredeyse hepsi bir telefona sahip ve aktif şekilde kullanıyorlar. Dünya nüfusunun ise kayda değer bir kısmı bu kuşaktan oluşuyor. Z nesli,  yaklaşık 6 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. En çok kullanılan sosyal medya platformları arasında ise Youtube yer alıyor. Peki, Z kuşağı Youtube’da neler izliyor?

Z Kuşağı Youtube’da Neleri İzlemeyi Seviyor?

Yapılan araştırmalar, Z kuşağının Youtube’da en çok kendi yaş grubunda içerik üretenlerin kanalını takip ettiğini ortaya koyuyor. Bundan sonra ise günün trendlerinde ilk sıralarda yer alan videoların tamamen eğlence odaklı olduğu biliniyor. Araştırma sonuçlarına göre, bu nesil oyun oynamak yerine oyun oynayan kişileri izlemeyi daha çok seviyor.

Z kuşağı kendi aralarında kurdukları iletişimde ise çoğunlukla oyun hakkında konuşuyorlar. Trendlerde yer alan bir diğer video çeşidi ise kendi yaşıtlarının hayatlarını izleyebildikleri videolardır. İzledikleri kanalların dili ise %35 oranda spontane, mizahi konuşma şeklidir. Bunun yanı sıra sadece %6’lık oranı bilgilendirici iletişimden oluşan videoları izliyor. Bu nedenle Z kuşağı için içinde kendilerini buldukları ve samimi olan içerikleri sevdikleri düşünülebilir.

Stres Atıcı ve İletişim Odaklı Videolar

Teknoloji kuşağı olarak isimlendirilen bu kuşak, adeta teknolojinin içine doğdu. Bu nedenle artık her şeyi internetten ve daha çok sosyal medya platformlarından öğreniyorlar. Geniş bir öğrenme imkânı sunan YouTube platformu ise bu sosyal medya kanallarının başında geliyor. Farkındalığı yüksek, öğrenme hevesi olan bir kuşak olan Z kuşağının %80’i yeni bilgileri YouTube sayesinde elde ediyor.

Bu kuşakta diğer kuşaklara göre bazı konularda stres seviyesi de daha yüksek. Örneğin okul, gelecek endişesi, ilişkiler konusunda yüksek stres oranlarına sahipler. %84 oranında genç, sorumluluklarından dolayı baskı altında hissediyor. Doğal olarak eğlenceli içerikler ile bu baskıyı hafifletmeye çalışıyorlar. Bunun yanında bu kuşak tek başına bir şeyler izlemekten pek keyif almıyor. Genellikle arkadaşlarıyla birlikte izlemeyi tercih ediyorlar.

Kaynak: Vikipedi

İlginizi çekebilir: ”Marteniçka Bilekliklerinizi Taktınız Mı?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Ruh Eşi Testi

Ruh Eşi Testi ile Ruh Eşinin Adını Söylüyoruz!

Instagram Beğeni

Like Satın Almak: Bir Narsizm Örneği