içinde

Hollywood’un Aşk Arenasında Ünlü Düello: Johnny Depp vs Amber Heard Davası

Johnny Depp vs Amber Heard Davası Belgesel

Hollywood’un parlak ışıkları altında yürüyen ünlülerin yaşamları sadece kırmızı halıda değil, aynı zamanda manşetlerde de yerini alıyor. Ancak bazen bu başlıkların arkasında, türlü gerçeklerle dolu karmaşık hikayeler yatabiliyor. Johnny Depp vs Amber Heard Davası da tıpkı bir film senaryosu gibi gündemimize düştü ve tekrardan uzun süre konuşulacak gibi duruyor!

Geçen yıl sonuçlanan davada en son alınan kararla birlikte ünlü oyuncu Johnny Depp haklı çıkmış, dava sona ermişti. Ancak medya bunun peşini bırakmadı ve her zaman olduğu gibi bunu da şova dönüştürdü… Biz de Capsulmag ekibi olarak sizler için daha yeni yayınlanan bu belgeseli izledik ve yorumladık. Gelin, olaylara her iki tarafın gözünden de bakmaya çalışalım…

Johnny Depp vs Amber Heard Davası Belgeseli 

Belgesel, davanın ilk gününden hemen öncesi ile başlıyor. Virginia, Fairfax Adliyesi önünde içinde gazeteci, siyasetçi ve hayranların bulunduğu kalabalık bir Johnny Depp taraftar grubu gözümüze ilk çarpanlar arasında. 

Johnny Depp vs Amber Heard Davası Belgesel 

2020’de ‘’karı döven’’ sözünü kullanan İngiliz gazeteye açtığı davayı kaybeden Johnny Depp, bu sefer eski eşine değeri 50 milyon dolarlık bir hakaret davası açıyor. Davanın ilk ifadesini vermek için adliyeye giriş yaparken, taraftarlarının yoğun ilgisine içtenlikle gülümseyip el sallayarak karşılık veriyor Depp. Bölümde dikkatimizi çeken detaylardan birisi de; Depp’in ona destek olmak için gelen kalabalık taraftar grubuna karşın, Heard’ın yanında avukatları hariç kimsenin olmaması…

Dava başlarken jüriye dava sırasındaki sorumlulukları anlatılıyor. Bunlar: davayla alakalı sosyal medyadan hiçbir duyum almamak, bütün bilgi ve delillere sadece duruşma sırasında erişmek gibi kurallar oluyor. Jürinin dış etkenlerden hiçbir şekilde etkilenmemesi için oldukça özen gösterilmiş gibi görünüyor…

Peki neden dava, her iki tarafın da hiçbir bağının olmadığı Virginia eyaletinde görülüyor?

Belgeselde, bu soruyu avukatlar kolaylıkla yanıtlıyor. ABD’de hakaret davaları eyaletten eyalete değişiyor. En iyi hakaret yasaları da Virginia’da olduğundan Depp ve ekibi davaya başvurmak için bu eyaleti seçiyorlar.

Belgeselde birçok uzman tarafından değerlendirilen dava, mahkemeye kadar taşınan ilk yüksek profilli Me Too hakaret davalarından biri olarak değerlendiriliyor. Kişilerin bu kadar göz önünde olması ve davanın oldukça merak edilmesi sebebiyle de, tamamen yargıcın kararıyla davada kamera görüntüsüne izin veriliyor. Duruşmalar birçok kanalda canlı yayınlanırken, insanlar sosyal medyada toplanıp izlerken yorumlarda bulunuyorlar.

Johnny Depp vs Amber Heard Davası Belgesel

İlk duruşma başladığında, davacı taraf olan Depp’in avukatları savunmalarının ilk sözlerine başlıyorlar. 2018’de Washington Post’ta Amber Heard’ün isim vermeden ithamda bulunduğu, kendisinin aile içi istismarın yüzü olmakla ilgili sözlerine değiniyorlar.

Ardından Amber Heard’ün avukatı kürsüye çıkıyor. Depp’in ‘’avukat ordusunun’’ bu davayı bir pembe diziye çevireceğinden ve zaten bütün kanıtların onun aleyhine olduğunu söyleyerek savunmasına başlıyor. Depp’in, Heard’ın hayatını ve kariyerini mahvetmek dışında hiçbir amacı olmadığını belirten avukat, Amber Heard ile başlayarak sırayla bütün tanıklarını kürsüye çıkartıyor.

Bölümler sırf dava detayları ile ilerlemiyor. Sık sık dava hakkında sosyal medyada oluşturulan içerikler ve haber bültenleri ile birlikte sıkıcı havadan kaçınılıp dikkat dağıtılabiliyor. 

Johnny Depp’in ifade etmekte zorlandığı ‘’grotesk’’ olay!

Davanın ilerleyen günlerinde her iki taraf birbirine karşı psikolojik, cinsel ve fiziksel şiddet suçlamalarında bulunuyor. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran Amber Heard’ın yatağa ‘’tata’’ yapması da belgeselde gündeme gelirken, duruşmadaki ve sosyal medyadaki insanların çeşitli tepkilerine de yer veriliyor.

Dava ilerlerken paylaşılan sesli ve görüntülü delillerin bir kısmında Johnny’nin fiziksel ve sözlü şiddete uğradığına şahit oluyoruz. Yine delillerin bir kısmında da Amber, Johnny tarafından duygusal ve sözlü şiddete maruz kaldığını da açıkça kanıtlayabiliyor. Yani her iki tarafın da kendine göre haklı şiddet durumları olsa da, belgeseli izlediğimizde Johnny’nin gerçeklik payının daha çok olduğuna dair ortada buluşabiliriz diye düşünüyorum…

Bu, her şeyden önce bir imaj savaşı…

Belgeselde üzerinde durulan ifadelerden biri de, bunun bütün olaylar haricinde bir imaj mücadelesi olduğu. Sonuçta her iki taraf da bu davadan olumsuz yön fazla olacak şekilde etkilendi. Dışarıdaki gözler tarafından değerlendirildiğinde, amacın hukuki üstünlükten çok kamuoyu oluşturmak olduğu açıkça söyleniyor. Zaten sosyal medyanın büyük çoğunluğu Johnny Depp’i desteklediğinden, Amber Heard’ın dava daha sona ermeden sanal dünyadan ret yediği ifadesi kullanılıyor.

Sosyal medyada yayılan doğru-yanlış duyumlar…

Johnny Depp vs Amber Heard Davası Belgesel

Dava sırasında yargıç izniyle kamera görüntüsü paylaşıldığı bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Belgeselin ikinci bölümünde, bu sayede neredeyse 200 saatten fazla duruşma görüntüsünün medyaya sunulduğu, canlı olarak izletildiği bilgisini alıyoruz. Ayrıca sirke dönen sosyal medyada paylaşılan doğru veya yanlış tüm bilgiler tüm hızıyla yayılırken, insanların haksız gördüğü tarafa parodi videolar yapıp diğerlerini inandırdığına bile şahit oluyoruz…

İnsanlar ellerinde duruşma görüntüsü olduğundan o kadar cesur ki, tek bir olaydaki cümleleri çıkarıp dakikalarca teorilerini anlatabiliyorlar. Hal böyle olunca da internet kullanan normal insanların manipüle olması da, kaçınılmaz oluyor.

Şiddetin fiziksel kanıtları…

Dava devam ederken ikilinin arasındaki tartışmaların artık fiziksel bir boyut kazandığı, adli kanıtlar ile birlikte mahkemeye sunuluyor. Geçen yıl dava sürecinde gündemde bir hayli yer edinen ‘’Depp’in kopuk parmağı’’ da ikinci bölümde oldukça yer edinen olaylar arasında.

İkinci bölümde Heard’ın Depp’e suçlamaları daha da sertleşiyor. Bir türlü ‘’net hatırlamadığı’’ ancak birçok ayrıntıyı da belirttiği görülen oyuncuya, sosyal medyadan gelen tepkiler çığ gibi büyüyor. 

Netflix‘te yayınlanan bölümdeki bir diğer ayrıntı ise insanların dava boyunca Johnny Depp’i haklı gördüklerinden dolayı onu her türlü kabullenmeleri, hatalarını hiçe saymaları oluyor. Christopher Melcher’ın dediğine göre Depp hayranları ‘uyuşturucu mu kullanmış? olabilir…’ ya da ‘mesajda küfür mü etmiş? Amber da abartmasaydı!’ gibi ifadeler kullanarak onu mazur görüyorlar. Ancak aynı kitle Heard hakkında yakaladıkları ilk olumsuz olayda (bkz: Milani Cosmetics olayı) onlarca video çekip o tarafı olabildiğince dibe çekiyor. 

Herkesin beklediği son…

Johnny Depp vs Amber Heard Davası Belgesel

Davanın sonuna yaklaşırken, tanıkların son ifadelerini izliyor ve ilginç açıklamalara şahit oluyoruz. Johnny Depp’in eski kız arkadaşı Kate Moss’un görüntülü ifade vermesi, her iki tarafın da klinik psikologlar ile birbirlerini değerlendirmesi ve avukatların jüriye karşı son savunmaları ile duruşma sonlanıyor. 

Ve… Viral olan karar!

Jüri, bekleme sürecinden sonra canlı yayınlanan duruşmada kararını açıklıyor. Dava, Johnny Depp lehine sonuçlanıyor. Sonuç Amber Heard’e 10 milyon dolarlık bir tazminata mal olurken, o da karşı olarak açtığı tazminat davasında bir hükümde haklı bulunarak Johnny Depp’ten 2 milyon dolar alacaklı olmuş oluyor.

Karar, tüm dünyada sosyal medya kullanıcıları arasında ilgi odağının en başına yerleşiyor. Gerçekten uzak durulması zor bir konu ve herkesin mutlaka bir fikri var! 

Sonuç olarak…

Taraflar, davadan bir süre sonra uzlaşmaya karar veriyor ve Amber Heard, Johnny Depp’e 1 milyon dolar ödemeyi kabul ediyor. 

Bugün hala sosyal medyada tartışmalar sürerken, bizce dava şu cümleyle anılmaya devam edecek…

”Ve Amber Heard, bugünü Jack Sparrow’u kıl payı elinden kaçırdığı gün olarak hatırlayacak…”

İlginizi çekebilir: ”Direnişin Melodisi: Wladyslaw Szpilman’ın ”Piyanist” Kitabı

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Bir Yorum

İrem Demirci tarafından yazıldı

Dijital Göçebelik

Dijital Göçebelik: Hangi Ülkeler Vize Veriyor?

En İyi Erkek Parfümleri

En İyi Erkek Parfümleri