içinde

Emma Thompson: “Orta Yaşlı Kadınların Cinsel Doyum Alıp Almadıklarını Bilen Veya Önemseyen Var mı?”

Leo Grande

İyi şanslar Leo Grande filminde başrol oynayan Emma Thompson, British Vogue dergisine verdiği bir röportaj Capsul kadrajına takıldı. Sophie Hyde tarafından yönetilen ve Katy Brand tarafından yazılan bu İngiliz seks komedi-drama filmi sayesinde usta oyuncunun tabuları büyük ölçüde yıkılmış görünüyor. Seks ve seks işçiliği konusunda cesur açıklamalar yapan Thompson’ın görüşleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Emma Thompson son rolü için zevk ilkelerini araştırdı. Burada oyuncu, sürecin kendisine öğrettiklerini ortaya koyuyor.

Hiç orgazm olmamış 62 yaşındaki emekli bir din eğitimi öğretmeni (Nancy), ufkunu genişletmeye yardımcı olması için 28 yaşındaki bir erkek seks işçisini (Leo) işe alır. Bu, Katy Brand tarafından yazılan ve bana “Bu ilgini çekebilecek bir şey mi?” diye gönderilen, ‘’İyi Şanslar Sana Leo Grande’’ filminin hikayesi.

Emma Thompson: ”Belki de çok beklenmedik bir senaryo olduğunu söylemeye gerek yok

Sadece ilk dört sayfasında bile bağımlısı oldum. İlk okumanın sonunda Katy’ye mutlaka bu işi yapmamız gerektiğini söylemek için yazdım. Ve birkaç ay sonra değil, hemen yaptık.

Çekime hazırlanmak, o sırada yürürlükte olan Covid kısıtlamaları tarafından basitleştirildi. Ancak sağlığım için bir sağlık spasına gidip 20 kilo veremezdim. Karakterim Nancy’nin de bunu yapmayacağına karar verdim ve bu yüzden şüphesiz en iyisi buydu. Kendimde hiçbir değişiklik yapmadım. Öğretmen olmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmekte de hiç zorluk çekmedim.

Çünkü birkaç öğretmen olan tanıdığım var. Hatta ailembu mesleği çok daha az hoş karşılasaydı, öğretmen olabilirdim. Gerçekten de, bir keresinde Johnny Carson’ın oynadığı ‘’The Tonight Show Starring Johnny Carson’’ filminin tanımında, çekici görünecek mi ya da nasıl başarılacağı hakkında hiçbir fikrim olmadan, düz ayakkabılar ve ekose bir önlükle sette vals yaptım. O sırada tam olarak bir genç bir coğrafya öğretmenine benzediğim söylendi.

Orta yaşlı kadınların herhangi bir cinsel tatmin veya zevk alıp almadığını bilen veya umursayan var mı?

Küçük yaşlarımızda, orgazm hakkında sürekli konuşulurdu , hatırlıyorum. Her zaman dergilerin ön kapaklarında- daha büyük ve daha iyi yollarla nasıl orgasm olunabilceği yazılıydı. Bu konuda başarıya odaklanmak – sanki ilk randevumuz nefes nefese geçmemişse, bu hayatta olmak anlamına gelmeyecekmiş gibi – açıkçası biraz zorbalıktı.

Ayrıca yaşlı kadınların bazen daha fazla seks isteyebilecekleri konusunda bilgilendirildik. Ardından puma efsanesi doğdu – can sıkıcı, banal ve boş, somutlaştırmamız gereken pek çok cinsel tip gibi.

Ama aslında, genç ya da yaşlı, kadınların zevkiyle ilgilenmenin kimsenin yapılacaklar listesinin başında olduğunu düşünmüyorum.”

emma thompson capsul mag blog 3

Benim çalışma tarzımda, genellikle cinsiyeti tasvir etmemiz gerekiyor – ama genç bir oyuncu olarak görünüşüm ve bedenim hakkında çok farklıydım ve kesinlikle kadınları atma eğiliminde olan ezici bir şekilde erkek yapımcılara hitap eden özelliklerden hiçbirine sahip değildim.Bu durumdan nefret etmiştim.

Geçen yüzyılda, örneğin annemin nesli ile benim neslim arasında büyük kuşak değişimleri oldu. Annem görkemli bir ülke olan İskoçya’dandır, ama erotik ve Presbiteryen bir aileye olan bağlılığıyla bilinmiyor. Seks konusunda oldukça Püriten görüşlere sahipti, bu da gençlik coşkularımı sorgulamasına neden oluyordu. Hatta beni sık sık jinekoloğa götürürdü.

Neden seks hakkında konuşmayı bu kadar zor buluyoruz?

Neden seks hakkında konuşmayı bu kadar zor buluyoruz? Çünkü bunlar tabularımız. Çünkü bize bunun kirli ya da yaramaz ya da aşağılayıcı, hayvan gibi, günahkar, tehlikeli ve tüm kötülüklerin ötesinde olduğu öğretildi. Abarttığımı sanmıyorum.

Örneğin cinsellik konusundaki yardımlar neden ulusal sağlık konuları arasında yer almıyor? Seks bizim için ücretsiz, doğal, normal ve keyifli aslında. Bizim için iyi ve Leon’un filmde söylediği gibi, bazı nedenlerden kimileri bu konuda sorun yaşayabilir. Ve bu bir halk sağlığı sorunudur.

Kadınların seks işçiliği teması benim için büyüleyiciydi

Benim neslimin çoğu için, seks işçiliğinin yoksulluk veya zorbalıkla yaptırılan korkunç bir şeyden ziyade, seçilmiş bir meslek olma fikri çok yeni ve alışması biraz zaman alıyor. Büyük ölçüde, sanırım, içinde barındırdığı tehlikeler yüzünden.

Sınırlar üzerinde anlaşmak çok iyi, ama size kolayca zarar verebilecek, tecavüz edebilecek veya öldürebilecek, sizden daha güçlü bir insanla bir odada yalnız kalmak korkutucu. Benim için korkutucu olmaya da devam ediyor, ancak doğru koşullar altında – yasal güvenceler, iyi müşteriler vb. – bunun çok iyi bir iş olabileceğini düşünüyorum.

Emma Thompson: ”Kısmen birbirimize olan saygıyı cinsel duygularımızla ilişkilendirmiyor muyuz?

Emma Thompson, ”Bence her şeyin kökü (üzgünüm ki) sadece cinsel arzularımıza saygı duymamamızdır.” diyor. Onlar hakkında kolayca şaka yapıyoruz – onları kolayca küçümseyebiliyoruz. Karmaşıklıklarını, radikal doğalarını (bazen) kolayca zayıflatıyoruz, hatta mütevazi var olma ihtiyaçları bile bizi rahatsız ediyor. Ama dinlemiyoruz.

Filmde, Leo dinler – zevke saygı duyar. Bu konu ile ilgili hiçbir şey onun için aforoz değil. Bunun insanlara daha iyi hissettirebileceğini, hayatlarını iyileştirebileceğini ve hatta bazen onları acılarından kurtarabileceğini anlıyor. Kısacası Nancy’ye seks işçiliğinin olası kutsallığını öğretiyor.

Emma Thompson: ”Leo Grande, kendi bedenime karşı tutumum hakkında bana çok şey öğretti

Zevk almak ve utanmak – Artık cinsel zevke verdiğimiz yanıtların saçmalığına çok güleceğim! Ve bu duyguların bastırıldığını, görmezden gelindiğimi ya da cezalandırıldığını görürsem çok ağlayacağım!

Umarım film mümkün olduğunca çok insana ulaşır ve onlarda da bendeki farkındalığın aynısını uyandırır. 

Emma Thompson oldukça cesur bir röportaj vermiş. Film ise baya bir merak uyandırıcı. Ne diyorsunuz?

Kaynak: Vogue

İlginizi çekebilir: ”2023 Netflix Yeni Filmler: Bizi Neler Bekliyor?”

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Star Wars

Disney+ Türkiye: İçinde Neler Var?

Mardin Bienali

Mardin Bienali: Ruhani ve Büyülü