içinde ,

En İyi Kore Dizileri Seçkimize Göz Atın

En İyi Kore Dizileri

Kore dizileri, son zamanlarda Türkiye’de de büyük bir izleyici kitlesi kazanarak dikkat çekmeye başladı. Özellikle Kore kültürüne ilgi duyanların yoğun ilgisiyle karşılaşan Güney Kore dizileri, etkileyici senaryoları ve başarılı oyuncu kadrolarıyla sadece bu kültüre meraklı olanları değil, geniş bir izleyici kitlesini cezbetmeyi başarıyor. İşte Türkiye ve dünya genelinde hızla popülerleşen en iyi Kore dizilerini sizin için derledik.

Tüm Dünyanın İzlediği En İyi Kore Dizileri (IMDb Puanları ile Birlikte)

En İyi Kore Dizileri Netflix

Aslında birçok platformda en iyi kore dizileri kategorisine alabileceğimiz kore dizisi var. Bunun için sizlere her platforma özel seçtiğimiz dizileri ayrı başlık altında sıraladık!

En İyi Kore Dizileri Netflix Seçkimiz

Netflix’te birbirinden kaliteli yapımlar bulunuyor. Bunlardan en iyileri şu şekilde:

Reply 1988, 2015-2016, Shin Won-ho, IMDb: 9.2

1988 yılında geçen bu dizi, Seul’deki küçük bir mahallede yaşayan beş ailenin ve bu ailelerin beş çocuğu Duk-Sun, Jung-Hwan, Sun-Woo, Dong-Ryong ve Taek’in yaşamlarını merkezine alıyor. İzleyicileri nostaljik bir yolculuğa çıkaran dizi, dört lise öğrencisinin etrafında gelişen olayları ele alıyor.

Kingdom (Krallık), 2019, Kim Seong-hun, IMDb: 8.3

2019 yapımı Kore dizisi “Kingdom”, hasta kralın etrafında dolaşan tuhaf dedikoduları ve ülkeyi esir alan gizemli salgına karşı halkın son umudu olan veliaht prensin hikayesini anlatıyor. Dizinin yaratıcıları Kim Seong-hun ve Kim Eun-hee, iki Baeksang Sanat Ödülü’ne, bunlar arasında En İyi Drama Dizisi Ödülü de dahil olmak üzere, aday gösterilmişti.

Marriage Contract, 2016, Kim Jin Min, IMDb: 7.5

Eşini bir trafik kazasında kaybeden bir kadın, tek başına çocuğunu büyütmek için büyük bir mücadele verir. Ancak beyninde bir tümör olduğunu öğrenir. Daha sonra tanıştığı bir adamla, kızıyla birlikte geleceğini yeniden düşünmeye başlar.

My Love From The Star, 2013-2014, Jang Tae-yoo, IMDb: 8.2

2013 yapımı Kore dizisi “My Love From The Star”, 21 bölümden oluşuyor ve 400 yıl önce dünyaya gelen bir uzaylının, ünlü bir aktrisle tanışmasıyla gelişen olayları konu alıyor. Kim Soo Hyun, Jun Ji Hyun, Park Hae Jin ve Shin Sung Rok gibi önemli isimlerin başrolde yer aldığı dizi, 2014 yılında 7. Kore Drama Ödülleri’nde “En İyi Dizi Ödülü”nü kazanarak büyük bir başarı elde etti.

Squid Game, 2021, Hwang Dong-hyuk, IMDb: 8.0

“Squid Game”, maddi sıkıntılar içinde olan 456 oyuncunun, 45,6 milyar değerindeki para ödülünü kazanmak için katıldığı ölümcül çocuk oyunlarını konu alır. Boşanmış ve borçlu bir şoför olan Seong Gi-hun, büyük bir nakit ödül şansı için davet edilir ve bu daveti kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülür. Burada, derin borç içindeki diğer 455 oyuncuyla birlikte kendisini bulur.

Oyuncular, yeşil eşofmanlar giydirilmiş şekilde pembe tulumlu maskeli korumalar tarafından gözetlenir ve siyah maske ve siyah üniforma giyen “Front Man” tarafından denetlenen oyunlara katılır. Oyunları kaybetmenin ölümle sonuçlandığını öğrendiklerinde, her ölümle birlikte büyük ödüle 100 milyon Yen eklenir. Gi-hun, çocukluk arkadaşı Cho Sang-woo ile birlikte oyunların fiziksel ve psikolojik zorluklarından kurtulmaya ve en önemlisi hayatta kalmaya çalışır, diğer oyuncularla ittifak kurarlar.

Signal, 2016, Kim Won-seok, IMDb: 8.5

Dizide, 2015 yılından bir profil uzmanı ile 1989 yılından bir dedektifin, zaman ötesi bir telsiz aracılığıyla iletişim kurarak suç ve adaletsizlikle mücadele etmek için bir araya gelmeleri konu ediliyor.

Descendants of the Sun, 2016, Lee Eung-bok Baek Sang-hoon, IMDb: 8.2

Dizide, Birleşmiş Milletler barış askeri gücünde görev yapan Yüzbaşı Yoo Shi-Jin ile ordu doktoru Kang Mo-Yeon arasındaki aşk hikayesi ele alınıyor.

Pinocchio, 2014-2015, Jo Soo-won, IMDb: 8.1

2015 yapımı “Pinocchio” dizisi, gerçekleşen 10. Seul Uluslararası Drama Ödülleri’nde “En İyi Drama Dizi Ödülü”nü kazanarak dikkat çekti. Dizi, yerel bir gazetede muhabirlik yapmaya başlayan bir grup 20’li yaşlardaki gencin aşklarını, başarıları ve başarısızlıklarını, ayrıca yaşadıkları gelişmeleri ele alır.

Vincenzo, 2021, Kim Hee-won, IMDb: 8.4

Kore asıllı İtalyan bir mafya avukatı, doğduğu ülkeye ziyaret gerçekleştirir ve adı çeşitli yolsuzluklarla anılan dev bir holdingi kendi silahıyla hedef almayı kararlaştırır. Song Joong-ki, bu dramatik komedide duygu yüklü bir performans sergileyerek anti kahraman rolünde dikkat çekiyor.

Hospital Playlist, 2020-2021, Yoo Yeon-seok, IMDb: 8.8

“Reply” dizisi yaratıcıları Lee Woo-jung ve Shin Won-ho, izleyicileriyle Netflix’te buluşan samimi bir dramaya imza atıyor. Cho Jung-seok, Yoo Yeon-seok ve Jung Kyung-ho’nun başrolde olduğu “Hospital Playlist”, tıp fakültesine birlikte giren beş doktorun hayatına odaklanıyor. Beş arkadaş, doktor olarak göreve başlamalarının üzerinden yirmi yıl geçtikten sonra aynı hastanede bir araya gelir. Günleri sıradan gibi görünse de, doğum ve ölüm arasında birçok olağandışı anı birlikte paylaşırlar.

Twenty-Five Twenty-One, 2022, Jihyeon Jeong , Seung Ho Kim, IMDb: 8.6

Hayallerin ulaşılamaz gibi göründüğü bir dönemde, genç bir eskrimci büyük hırsların peşine düşer ve hayatını yeniden inşa etmeye çabalayan azimli bir genç adamla karşılaşır.

Itaewon Class, 2020, Kim Sung-yoon, IMDb: 8.2

Güney Kore kökenli popüler web çizgi romanından uyarlanan “Itaewon Class” dizisinin başrolünde Park Seo-jun bulunuyor. Adaletsiz bir dünyada yükselme mücadelesi veren inatçı ve cesur bir grup insanın etrafında dönen dizi; eski bir mahkûm ve dostları, Seul’ün renkli bir mahallesinde cadde üstü bir bar açma konusundaki iddialı hayallerini gerçekleştirmek için güçlü bir rakiple mücadele eder.

Vagabond, 2019, Yoo In-sik, IMDb: 8.1

“Vagabond” ile “Gu Family Book” dizilerinde birlikte rol alan Lee Seung-gi ve Bae Suzy, tekrar bir araya geliyor. 2019 yılında yalnızca bir sezon olarak Netflix’te yayınlanan dizi, gizemli bir uçak kazası soruşturmasına karışan ve daha sonra ülkede gerçekleşen yolsuzluklar hakkında bilgi toplamaya başlayan sıradan bir adam olan Lee Seung-Gi’nin etrafında dönüyor.

Arthdal Chronicles, 2019-2023, Won Suk Kim, IMDb: 8.3

Arthdal antik kentinde ve çevresinde yaşayanlar, efsanevi topraklar Arth adını verdikleri bölgede yeni bir toplum kurarken, güç kazanmak için birbirleriyle rekabet ederler.

Good Doctor, 2013, Ki Min-soo Kim Jin-woo, IMDb: 8.0

2013 yapımı “Good Doctor” dizisinde, genç bir adam olan Park Shi-On’un otizm ve gelişimsel bir engelle mücadelesi konu edilmektedir. Ancak tüm engellere rağmen, Shi-On çocuk cerrahı olmayı başarır. Bu süreçte, en iyi çocuk cerrahı Kim Do-Han, kendini sürekli olarak Park Shi-On ile çatışma içinde bulur. Dizi; 2014 yılında 50. BaekSang Sanat Ödülleri’nde “En İyi Drama Ödülü” ve 2014 yılında 9. Seul Uluslararası Drama Ödülleri’nde “En İyi Mini-Dizi Ödülü” ile dikkat çekmiştir.

It’s Okay Not To Be Okay, 2020, Park Shin Woo, IMDb: 8.6

İz bırakan diziler arasında yer alan “It’s Okay Not to Be Okay”, klişelerden uzak, sıra dışı ve oldukça düşündürücü bir konuya sahip. Psikiyatrist Moon Kang-tae, iyi kalpli ancak otizm spektrumu bozukluğu olan abisine bakmaktan aşka ayıracak vakti olmayan bir karakterdir. Diğer taraftan, popüler bir çocuk kitabı yazarı olan ancak çocukluğundaki travmalar nedeniyle antisosyal kişilik bozukluğu yaşayan Go Mun-young ile yaşanan sıra dışı aşk hikayesini anlatan dizi, sizi hem güldürecek hem de duygulandırıp düşündürecek.

Crash Landing On You, 2019-2020, Kim Hui-won, Lee Jung-hyo, IMDb: 8.7

Eğer romantik dizilere ilgi duyuyorsanız ve aynı zamanda orijinal ve çekici bir konu arayışındaysanız, bu dizi tam size göre. Güney Koreli bir zengin varis olan Yoon Se-ri ile Kuzey Koreli asker Ri Jeong-hyeok arasındaki yasak aşkı konu alan dizi, sizi pek çok şaşırtıcı sürprizle dolu ve baştan sona kadar sürükleyici bir hikayeye götürecek.

Zengin aile dramaları ve polisiye unsurları da içeren bu dizi, beklentilerinizi karşılayacak bir içerik sunuyor. Eğer beklenmedik bir ikilinin hayata meydan okuyarak karşılarına çıkan engelleri aşmasını izlemek istiyorsanız, “Crash Landing On You” tam da aradığınız dizi olabilir.

Diğer Platformlarda Yer Alan En İyi Kore Dizileri

Goblin: The Lonely and Great God, 2016-2017, Eung Bok Lee, IMDb: 8.6

Kore dizileri denince akla ilk gelen ve popüler kültürde “Goblin” olarak bilinen bu dizi, ölümsüzlükle lanetlenmiş bir general olan Kim Shin ile biriyle evlenene kadar yaşayan “Goblin gelini” Ji Eun-tak arasındaki dramatik aşk hikayesini anlatıyor. Ölümsüz Kim Shin, yaşamını yardıma ihtiyacı olanlara yardım ederek geçirir. Ancak Eun-tak, Kim Shin’e aşık olduğunda, onun lanetine son verebilecek bir kılıcı çıkarabilecek midir ve bu durum Kim Shin’in hayatını sonlandırmak anlamına mı gelir?

W: Two Worlds, 2016, Dae Yoon Jung, IMDb: 8.0

Fantastik öğelerle bezeli romantik dizi severler için harika bir tercih. Kalp cerrahı Oh Yeon-joo, bir çizgi roman yazarı olan babasının aniden ortadan kaybolması üzerine onun ofisine gider ve babasının çizdiği bir çizgi romanın içine çekilir. Çizgi romanın içinde, çekici ana karakter Kang Chul ile tanışır ve kendini bir cinayet soruşturması içinde bulur. Gerçek ve hayal dünyası arasındaki çatışmayı ele alan bu dizi, kesinlikle izlemeye değer.

Descendants of The Sun, 2016, Eung Bok Lee, IMDb: 8.2

Dram ve romantizmi sevenler için ideal bir tercih olan Descendants of The Sun, tüm zamanların en popüler Kore dizilerinden biri olarak öne çıkıyor. Dizide başrolü üstlenen Song Jong-ki ve Song Hye-kyo, çekimler sırasında tanışıp sonradan evlenmişlerdir. Hikaye, Birleşmiş Milletler barış askeri gücünde görev yapan Yüzbaşı Yoo Shi-Jin ile ünlü cerrah Kang Mo-Yeon’un kaderleri doğrultusunda, savaş tarafından harap edilmiş Uruk ülkesinde tanışmalarıyla başlayan dokunaklı bir aşk öyküsünü anlatıyor.

Strong Woman Do Bong Soon, 2017, Lee Hyeong-min, IMDb: 8.2

Romantik komedi severler için ideal bir dizi olan Strong Woman Do Bong Soon, Kore dizilerine nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız, bu dizi başlamak için harika bir seçenek olabilir. Do Bong-soon, ailesinden miras kalan olağanüstü bir güce sahiptir ve bir oyun tasarımcısı olan CEO Ahn Min-hyuk için koruma görevlisi olarak çalışmaya başlar. Aksiyon, gerilim ve polisiye unsurları da içeren bu dizi, izlenmeye değer yapımlar arasında yer alıyor.

Her Private Life, 2019, Jong-Chan Hong, IMDb:7.7

Romantik komedi severler için harika bir dizi önerisi: “Her Private Life”. Eğer aynı zamanda K-pop idollerine ve sanata ilginiz varsa, bu dizi tam da size göre. Sung Deok-mi, bir sanat müzesinde küratör olarak çalışmanın yanı sıra, gizlice popüler bir idolün hayran sitesini yönetiyor. Müzeye yeni gelen ve eskiden ünlü bir ressam olan Ryan Gold, Deok-mi’nin bu gizli hayatını keşfettiğinde, aralarında ilginç bir ilişki başlar.

İlginizi çekebilir: ”İzledikten Sonra Yok Artık Dedirtecek Bilim Kurgu Filmleri

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Aslan Burcu Özellikleri

Aslan Burcu Özellikleri

Meksika Mutfağı

Meksika Mutfağı: En Popüler 15 Yemek