içinde ,

Fatih Terim Belgeseli: Netflix’in Terim Belgeseli Hakkında Her Şey

Fatih Terim Belgeseli

Galatasaray’ın başında geçen dört iz bırakıcı dönem, Fiorentina ile Milan hikayeleri ve milli takım serüveniyle tüm Türkiye’nin tanıdığı teknik direktör Fatih Terim. Oyuncu kariyerinden teknik direktörlüğe uzanan bir macerası var. Bu macerada futbolun içinde unutulmaz anlara şahit olurken taraftarlara da birçok deneyim yaşattı. Şimdi ise Terim’in hikayesi bir Netflix belgeselinde! Bu merak uyandırıcı hikaye yeniden ekranda hayat buluyor. Peki Fatih Terim belgeseli nasıl tepki aldı? Beğenildi mi yoksa çok fazla eleştiri mi aldı? Hepsini Capsul’de okumanız için derin bir araştırma yaptık. Okumaya devam edin.

Fatih Terim belgeseli ne anlatıyor?

Belgeselde, Fatih Terim aidiyeti çok kuvvetli bir insan olarak anlatılıyor. İtalya’ya ilk gittiğinde İtalyanca öğrenmek için gösterdiği çaba takdire şayan! Fiorentina taraftarının onu kabul etmesi, bugün bile iletişimde olduğu İtalyan oyuncuların olması ekrana çok iyi yansıtılmış. Fatih Terim’in sadakât duygusu oldukça baskın bir şekilde hissediliyor.

Belgesel, özel bir kulüp, bir çeşit mistizm havası içinde ilerliyor. Aynı zamanda izleyecek olan yabancılara Türk halkı hakkında çok fazla bilgi de veriyor. Türklerin inanılmaz bir sadakât duygusu olduğunu görüyoruz filmde. Fenerbahçe’den gelen teklife “Ben Galatasaraylıyım. Her taş yerinde ağırdır.” şeklinde bir yanıt vermesi bunun en büyük örneği. Bununla birlikte Fenerbahçe gibi bir camiadan bu teklifin gelmesinin önemli olduğunu söylemesi, sadakatinin ve aidiyetinin karakterinde ne kadar baskın olduğunun da bir işaretidir. Fatih Terim dendiğinde bugün akıllara Galatasaray yerine başka bir kulüp gelmiyor. Ancak eğer geliyor olsaydı, mutlaka böyle bir karakter o kulüp için de ‘imparator’ sıfatını alabilecek kadar değerli olacaktı. Bugün Fatih Terim’in seviliyor olması ya da saygı duyulması onun sadece Galatasaray’a verdiği emeklerden dolayı gelmiyor.

Tarihe Geçecek Başarılara İmza Attı

Milli takımın 1993 Akdeniz Olimpiyatları başarısı ve 1996 Dünya Kupası’na Türkiye’nin katılması gibi konular biraz yüzeysel anlatılmıştı. İzlerken bu hikayelerin daha derinlemesine işlenmiş olmasını diliyorsunuz. Türk Milli Takımı’nın dünya sahnesine çıkışının mimarı Fatih Terim. Buna rağmen böylesine büyük bir başarı belgeselde eksik ve iyi işlenmemiş. Türkiye’nin Fatih Terim serüveninden önceki dünya sahnesi deneyimi ise 1954’te. Bu süreçte büyük bir boşluktan bahsediyoruz. 96 kadrosu oluşturulurken Fatih Terim’in bölge bölge gezip, alt liglerden yetenek bulma çabası hayranlık uyandırıyor. Nedense belgeselde bunlara yeteri kadar değinilmemişti. Yani tüm bunlar Euro 2016 başarısızlığı kadar konuşulmadı. Kendisi, televizyon bile daha yokken zaten tarihe işleyecek başarılara imza atmıştı.

Bunların yanı sıra Fatih Terim hakkında bilinen bazı gerçeklerin sadece küçük, çoğunluktan farklı ve değerli bir zümre tarafından görülmesi de yine izlerken insanda hayranlık uyandırıyor. Futbolculuk ve teknik adamlık kariyerlerinde hakemlerle girdiği tartışmalar ise oldukça heyecanlı. Bununla birlikte öğrencileriyle arasında geçmiş bazı sert diyalogların gün yüzüne çıkartılmak istenmesi ise beyhude bir çaba. Saygı duyan kişi zaten bunları bilerek onu tanıyarak, kabullenerek saygı duyuyor.

Fatih Terim Belgeseli İçin Ne Dediler?

Bu belgesel için birçok ünlü isim ve kulüplerden bazı yorumlar geldi. Birkaçını sizler için derledik.

Fatih Altaylı: ‘Kimse kızmasın ama bu belgesel falan değil.’

Fatih Altaylı

Altaylı belgesel için şu ifadelerde bulundu: ”Kimse kızmasın ama bu belgesel falan değil. Netflix bu ‘şeyi’ belgesel diye kimseye yutturmaya kalkmasın, kimse de bu ‘şeyi’ belgesel diye izlemesin. Buna belgesel denmez. Böyle filmler falan vardır ama bunlar belgesel değildir. Buna ‘documentary’ değil ‘tribute’ denir. Gerçekler değil, gerçeklerin hoşa gidecek tarafları anlatılır. Yapılan şey tam bir ‘Fatih Terim övgüsüdür”

‘Terim’ belgeselinin eksiklerle dolu olduğunu söyleyen Altaylı, ‘Belgeselde olumlu, olumsuz, tartışmalı her şey gerçekçi bir biçimde, doğru ve gerekli tanıklarla anlatılır. Bu sözde belgeselde ise böyle bir şey yok. Gerçek tanıklar yok. Olayların kahramanlarının bazıları tarihten silinmiş, yok sayılmış. İşin içindeki insanların tanıklıkları yok. Kritik anlarda yaşananlar yok. Bunları anlatacak kimse yok. Terim’in Galatasaray’dan nasıl ayrıldığı yok. Üstünkörü bir anlatım, bolca yalakalık ve bolca övgü. Terim kutsaması’ dedi.

Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak: ‘Sağ ol var ol hocam.’

Murat Sancak

‘Sabahın 6’sında Fatih Terim belgeselini izledim. Türk futboluna katkılarından dolayı müteşekkirim. Sağ ol var ol hocam. Hele ki UEFA Kupası serüvenini ve kupa kaldırılışını izlerken Türkiyem adına gurur ve onur duydum.’

Ahmet Ercanlar: ‘Netflix, Terim belgeselinde tek taraflı yayın yapmış.’

Ahmet Ercanlar

Ercanlar belgesel ile ilgili, ”Netflix, Fatih Terim belgeselinde tek taraflı yayın yapmış. 12 Mayıs’ta Fenerbahçeliler durup dururken Galatasaraylılara saldırmış gibi göstermiş. O gün orada görevli polisler FETÖ’den hüküm giydi. Netflix eğer 3 Temmuz sürecini anlatan bir belgesel yapmazsa, üyeliğimi sonlandıracağım. 190 ülkede yayın yapan bir platform, gerçekleri gizleyerek taraflı yayın yapamaz.” ifadelerinde bulundu.

Adnan Aybaba: ‘ 12 Mayıs’ta Kadıköy’de yaşananlar Terim ve Galatasaray’ın gözünden veriliyor.’

Aydın Aybaba

Aybaba belgesel hakkında, ”Fatih Terim belgeselinde 12 Mayıs günü Kadıköy’de yaşananlara sadece Terim ve Galatasaray gözünden bakılamaz. Ne olduğunu anlatacağım. Fatih Terim belgeselinde 12 Mayıs’ta Kadıköy’de yaşananlar Terim ve Galatasaray’ın gözünden veriliyor. Oysa o günlerde Fenerbahçe kumpas kurbanıydı. FETÖ’nün polisleri de o gün F.Bahçe’yi kötü göstermek için ellerinden geleni yaptılar. Bu gerçeği Netflix değil kimse gizleyemez.” ifadelerinde bulundu.

Sinan Engin: ‘Belgeselde ben olsan Hakan Şükür’ün ismini verirdim.’

Sinan Engin

Sinan Engin belgesel hakkında, ‘Bazı şeylere takılmam. O futbolcunun adı geçmemiş, ben olsam veririm. Hakan Şükür golleri atmış adı geçmiyor ya da Arif’in. Şimdi firarmış bu konulara girmiyorum ama gol atmış, adını tarihe yazdırmış. Ben olsam Hakan Şükür’ün ismini verirdim.’ yorumunda bulundu.

Bu yazımızda Fatih Terim Belgeseli hakkında bilgi verdik ve bu belgeselle ilgili bazı yorumları paylaştık. Yazıyı beğendiyseniz yorum yapmayı ve beğen tuşuna basmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: ”Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Koç Burcu Özellikleri

Koç Burcu Özellikleri

Oğlak Burcu Özellikleri

Oğlak Burcu Özellikleri