içinde

Balat: İstanbul’un Gizli Mücevheri

Balat

Balat kesinlikle İstanbul’un gizli bir cevheri.. İlginç bir bölgede, çoğu turistik mekandan uzakta. Çoğu insan burayı ziyaret edecek kadar şanslı değil. Ancak İstanbul’un çok yönlü ziyaret edilecek yerlerinin farklı bir yanını görmek için harika bir fırsat olduğu kesin. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer…

Balat: Adeta Bir Gökkuşağı

Sizi Balat’a çekecek olan şey kuvvetle muhtemel, bu tuhaf, rengarenk evler, gökkuşağı merdivenleri ve ışıl ışıl kafelerdir. Buna kim karşı koyabilir? İstanbul’un adeta kalbi. Yerel, organik kafeler ve restoranlar insana kendini bambaşka bir ülkedeymiş gibi hissettiriyor. Hatta bu dünyaya ait değilmiş gibi. Akşama kadar renkli ve şirin sokaklarda dolaşmak, insanda rüya ülkesindeymiş gibi bir his uyandırıyor.

Oraya sabah saatlerinde gidecek olursanız, önce Sultanhamet bölgesinden geçin. Bundan sonra İstanbul’un farklı bir yanını görmek için Balat’a gidin. Bunun için taksi kullanmanızı tavsiye ederiz. Yaklaşık 15/20 dakika sonra bütün şehir adeta değişmiş gibi hissedeceksiniz. Tur kitaplarında gördüğünüz geleneksel İstanbul’dan şirin ve yerel bir mahalleye geleceksiniz.

Rengarenk evleri ve şirin kafeleri görmenin ötesinde, en çok gökkuşağı merdivenlerini ve şemsiyeli sokağı bulmanız gerekecek. Birkaç kişiye sorarsınız, rahatlıkla burayı bulabilirsiniz! Hayal kırıklığına uğramayacağınız kesin.

Balat’a Nasıl Gidilir?

balat istanbulun gizli mucevheri blog
Fotoğraf: Nevin Kartal

İstanbul’un her yerinden bu bölgeye ulaşmak oldukça kolay. Yani tam olarak Balat’ta kalmıyorsanız bile, sadece kısa bir taksi yolculuğu ile oraya gidebilirsiniz. İstanbul’un Sultanahmet bölgesinden (en ünlü turistik mekanların bulunduğu yer) yaklaşık 15/20 dakika uzaklıktadır. Karaköy/Galata bölgesinden de yaklaşık 15/20 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır.

Balat’ı Gezmeniz İçin Bazı İpuçları

Burası şirin küçük kafelerle dolu. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken oldukça nostaljik ve iyi hissettiriyor. Her köşede kafeler var. İnsanlar kahve içerken konuşuyor, sigara içiyor. Huzurlu bir hava hakim. Bunun yanında yemek yemek için bir yer arıyorsanız, burada kesinlikle sorun yaşamazsınız!

Bazı geleneksel Türk ürünlerini bulmak istiyorsanız, burası alışveriş yapmanız için harika bir yerdir. Bununla birlikte daha az turistik bir bölge olduğu için geleneksel ürünleri daha uygun fiyata bulmak kolay.

İstanbul’un farklı bir bölgesinde kalmak ve burayı birkaç saat gezmek için sadece 15 dakikalık bir taksi yolculuğu yapmanız yeterli. Bölgede yapacak çok fazla bir şeyiniz olduğunu söyleyemeyiz. Bu yüzden burası birkaç gece kalmanız için iyi yer değil. Yani, burası günübirlik geziler için idealdir.

Kaynak: Vikipedi

İlginizi çekebilir: ”Ne Zaman Evleneceğini Söylüyoruz!

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Glutensiz Beslenme

Alışveriş Listenizi Yenileyin: Glutensiz Beslenme Pratikleri

Otel Rezervasyonu

Sanat Otelleri: Ayrıcalıklı Gezi Rotası için En İyi Tercihler