içinde

Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi

Memento İstanbul

Üç kuşak boyunca İstanbul’da yaşamış Bulgar asıllı ve sanatçı ruhlu Hristoff Ailesi’nin gözünden İstanbul’a şahit olmak isterseniz, bu eşsiz sergiyi gezebilirsiniz. Memento İstanbul sergisi 7 Ağustos’a kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak.

Memento İstanbul Buram Buram Metropol Kokuyor

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, temelini üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği objelerden alan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Swerginin adı ise, “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi”.

Bu sergi bir ailenin olduğu kadar, bir şehrin de tarihine mercek tutuyor. 31 Mart – 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sergilenecek olan bu arşiv, sizi geçmişin tozlu günlerine götürecek.

Biriktirdiğimiz ve kıymet verdiğimiz objeler, zevk ve ilgi alanlarımızı, tarihimizi ve var oluşumuzu belirler. Ancak bunlar aynı zamanda aile mirasımızın ve hikâyelerimizin anlatılmasına da aracılık ederler. Bizler için hem maddi hem manevi anlamda değerli olan bu hatıralar, aynı zamanda “burada” olduğumuzun da somut birer kanıtıdır.

Serginin küratörlüğünü Peter Hristoff, Elif Erdoğan, Yeşim Demir Pröhl’ün üstleniyor. Bununla birlikte Hristoff Ailesinin arşivinden derlenen objelere Pera Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Yapı Kredi, Nur ve Selçuk Altun, Ömer M. Koç, Emel ve Bülent Korman ile Ayşegül ve Ömer Özyürek koleksiyonlarından alınan fotoğraflar ve resimler eşlik ediyor.

Ailenin erken Cumhuriyet yılları sanat ortamıyla bağlarının anlatıldığı bir bölüm var. Orada Aliye Berger, Ali Sami Boyar, İbrahim Çallı ve Şerif Renkgörür’ün eserleri de yer alıyor. Aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu, Zeki Kocamemi ve Hayri Çizel eserleri de bulunmaktadır.

Hristoff Aile Arşivi

Hristoff Aile Arşivi’nin temelleri 1923 yılında atıldı. O yıllarda Bulgaristan’dan İstanbul’a gelen Peter Dimiter Hristoff’un 1920-30’lu yılların İstanbul’unu belgeleyen fotoğrafları bu arşivin ilk örneklerini oluşturuyor. Peter Dimiter’in başlattığı bu koleksiyon, oğlu Dimiter ve torunu Peter tarafından da devam ettirildi. Arşivde yer alan kartpostal, resim ve fotoğraflar bir ailenin köklerini saldığı şehirle olan ilişkisini konu alıyor.

Ailenin fertleri ressam, ancak aynı zamanda baskılar da yapıyorlar. Hristoff ailesinin buluştukları ortak nokta hep İstanbul olmuş. Ailenin üç kuşak sanatçısı, eserlerini İstanbul’un tarihinden üretmiştir. Bununla birlikte İstanbul kültüründen ve insanından da etkilenmişlerdir.

Bu yazımızda Memento İstanbul arşivi hakkında bilgi verdik. Beğendiyseniz yazıya yorum yapmayı beğen butonuna basmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: ”Beyninizin Hangi Tarafı Baskın?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Capsulmag tarafından yazıldı

Plastiksiz Temmuz

Plastiksiz Temmuz: Sürdürülebilir Bir Dünya İçin

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’de Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri