içinde

İzlerken Kendinizi Gerçekten Çölde Hissedeceksiniz: Çöl Filmleri

Çöl Filmleri

Çöl filmleri ne yahu? Dediğinizi duyar gibiyim. Ancak öyle demeyin… Çölde geçen ve harika konular işleyen birçok film mevcut. Film hafızanızı genişletmek için sizler adına bir liste hazırladık. Umarım siz de tüm bu filmleri izlersiniz ve aslında çöl filmlerinin ne kadar güzel olduğuna dair bize katılırsınız. Çok sevgiler, iyi seyirler…

John Curran’ın yönettiği Tracks, Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın yaşamının önemli bir kesitine odaklanıyor: 1977 senesinde, Avustralya çöllerinde geçirdiği ve kıtayı boydan boya gezdiği yolculuğa desek daha doğru olur…

Bu harika maceranın fotoğraflarını çekmesi için National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan ile buluştu ve onun dışında ise yalnızca dört tane devesi ve bir köpeği ile birlikteydi. 33. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde gösterildi bu film ve Tracks’te Robyn Davidson’ı Mia Wasikowska, Rick Smolan’ı ise Adam Driver canlandırdı.

Avustralya çöllerini bizlere gösteren hem izlerken zorlandığımız hem de çölün güzelliklerini ortaya çıkartan film, aslında çöl filmlerine de değer vermemiz gerektiğini gösterdi bizlere. Bu yüzden de sizler için ufak çaplı bir çöl filmi listesi hazırladık. Umarım bizim etkilendiğimiz kadar sizler de etkilenirsiniz, şimdiden iyi okumalar ve iyi seyirler…

En İyi Çöl Filmleri

Jarhead | 2005, Sam Mendes

jarhead 2

American Beauty ve Road to Perdition’ın hemen sonrasında Sam Mendes üçüncü filminde 1980′lerin sonuna gidiyoruz, yani Körfez Savaşı’nın başladığı dönemde ABD ordusunun deniz piyadelerinin Suudi Arabistan çöllerindeki kamplarındaki bekleyişi zamanına. Jake Gyllenhaal başrolde oynuyor. Film, adını askerlerin tıraşlı kafalarına takılan “Jarhead” lakabından almıştır.
Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.0’dır.

Gerry | 2002, Gus Van Sant

Gerry Filmi

Gus Van Sant, Amerikan sinemasının en önemli yönetmenlerindendir. 2002 yılında çekilen Gerry filminde Casey Affleck ve Matt Damon birlikte oynamıştır. Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde bulunan Rattlesnake Canyon’un çöllerinde çıktıkları gezide kaybolan ve yanlarında hiçbir gıda olmadan geri dönmeye çalışan iki arkadaşın hayatta kalma sürecini ve aralarındaki ilişkinin bu süreçte nasıl sınandığını bizlere anlatıyor. Gerry, Gus Van Sant’ın Elephant ve Last Days ile devam eden “Ölüm” üçlemesinin ilk filmi.

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 6.1’dir.

Rabbit-Proof Fence| 2002, Philip Noyce

Rabbit-Proof Fence

1930 senesinde Avustralya’nın çöllerinde geçiyor bu film. Avustralya’nın devlet politikası yüzünden ailelerinden ayrı kalmak zorunda kalan ve asimile edilmek için başka bir yere götürülen üç Aborjin kız çocuğunun kaçarak eve dönmesini anlatıyor film bizlere… Aborjin dilinde çekilen film, Avustralya’nın tarihindeki acı olaylara duygusal ve bireysel bir hikâye ile yaklaşıyor. Rabbit-Proof Fence, Avustralya’nın en önemli sinema ödülü olan AFI ödüllerine 10 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Film seçilmiştir.

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.4’tür.

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace | 1999, George Lucas

Star Wars

Star Wars serisinin 1999′da başlayan ve Anakin Skywalker’ın çocukluğuna ve gençliğine bizi götüren ikinci üçlemesinin ilk filmi olan “The Phantom Menace”, Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) ve Obi-Wan Kenobi’nin (Ewan McGregor) Anakin adındaki yetenekli çocuğu keşfetmesinin hikayesini gösteriyor bizlere. Efsanevi Star Wars evreninin boşluk içinde olan gezegeni Tatooine’de geçen bu filmi çöl filmleri arasında kesinlikle saymak zorundayız.

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 6.5’tir.

The English Patient | 1996, Anthony Minghella

The English Patient

1996 senesine damga vuran The English Patient (İngiliz Hasta), İkinci Dünya Savaşı’nın son yıllarında bir uçak kazasında gerçekten kötü yaralanan bir hastanın, bakımını üstlenen hemşireye anlattığı anıları gösteriyor bizlere. 1930 senesinde harita uzmanı Count Almásy’nin birçok kaşifle beraber Sahara Çölü’nde yaşadıklarını, aşk ve ihtiras dolu geçmişini film boyunca geri dönüşlerle oldukça heyecanlı bir şekilde izledik, değil mi? O zaman siz de izlemelisiniz!

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.4’tür.

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | 1994, Stephan Elliott

The Adventures of Priscilla

İki ‘drag queen’ ve bir transeksüel olan LGBTI+ bireylerinin kabare gösterilerini sergilemek için Avustralya çöllerini geçerek Sydney’den kuzeye, Alice Spings ismindeki tatil köyüne doğru olan yolculuklarını bizlere anlatan film, sinema tarihinin kült statüsüne ulaşmış filmlerinden biri haline gelmiştir ve aşırı kaliteli ve gerçekçi bir filmdir. Hugo Weaving, Guy Pearce ve Terence Stamp resmen harikalar yaratmış diyebiliriz!

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.4’tür.

Stargate | 1994, Rolan Emmerich

Stargate

Mısır’da çölün ortasındaki piramitlerden birinin içinde bulunan ışınlanma cihazı insanları bilinmeyen bir gezegene götürüyor. Götürdüğü dünyada ise Eski Mısır’ın izleri var. Bir zamanlar adı çok duyulmuş olan Stargate serisi, devam filmleriyle beraber televizyon dizisine de dönüşmüştür. Bu tarz filmlerin vazgeçilmez yönetmenlerinden Roland Emmerich’in en önemli filmlerinden biri olan Stargate’te Kurt Russell, James Spader ve Ra rolünde Jaye Davidson oynamıştır.

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.1’dir.

Walkabout | 1971, Nicolas Roeg

Walkabout

Yine Avustralya çöllerindeyiz. İngiliz iki kardeşin, yanlarında hiçbir şey olmadan, gerçekten tek bir eşya bile olmadan kayboldukları sırada karşılarına bir yerli çocuk çıkar. Birbirleri ile aynı dili konuşamayan üç çocuğun birbirlerine yardım ederek sürdürdükleri yolculuğu konu alan Walkabout, James Vance Marshall’ın romanından uyarlanmış bir filmdir. Kesinlikle çok dokunaklıdır!

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.6’dır.

Lawrence of Arabia | 1962, David Lean

Lawrence of Arabia

David Lean sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biridir. Lawrance of Arabia filmi de bir o kadar önemlidir ve neredeyse herkes tarafından izlenmiştir. I. Dünya Savaşı zamanında Orta Doğu’da görev yapan bir İngiliz askerinin yaşadıklarını anlatıyor. Aynı zamanda Osmanlı Devleti’ne karşı çıkan Arap halklarına edilen yardım da bahsedilmiyor değil.

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 8.3’tür.

Rango | 2011, Gore Verbinski

Rango

Animasyona ne dersiniz? Johnny Depp’in seslendirdiği, hatta sadece seslendirmediği, filmi yaşadığı çöl bukalemunu Rango’nun Vahşi Batı’da nasıl bir kahramana dönüştüğünü anlatan animasyon, aynı zamanda çevreci de bir animasyondur.

Bu filmin IMDb puanı ise 10 üzerinden 7.2’dir.

Sizler için birbirinden güzel konulara sahip çöl filmlerini listeledik. Hepsi de birbirinden enteresan, sizi ekran başına saatlerce kilitleyebilecek filmlerdir. Umarım siz de izlerken en az bizim aldığımız keyif kadar keyif alırsınız çünkü bilinmeyen filmleri keşfetmek, ya da bilinmeyen türleri keşfetmek gerçekten ufkunuzu çok genişletecektir.

Bu ve bu tarz çöl filmleri daha fazla keşfetmek için internetten kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz ya da bizi okumaya devam ederek daha fazla keşfedilmeyen filmi öğrenebilirsiniz.

İyi seyirler!

İlginizi çekebilir: ”Ara Güler’den Bir Avuç Güzel İnsan Sergisi

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Dilek İlter

Atlara Gönül Vermiş Bir Kadın: Dilek İlter!

115 Milyar Nerede?

Ah Nerede Vah Nerede? Nerede Unuttuk Vicdanımızı Acaba?