içinde

Ara Güler’den Bir Avuç Güzel İnsan Sergisi

Bir Avuç Güzel İnsan

Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluğa ve ortaya çıkan unutulmaz anlara tanıklık eden Bir Avuç Güzel İnsan sergisi Ara Güler Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Eserlere eşlik eden Fazıl Say besteleri ile sergi oldukça etkileyici bir hal almış.

“Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı sergide, Ara Güler’in erken yaşlarda başlayan edebiyat merakından yola çıkarak çektiği portreler yer alıyor. Özellikle İstanbul ve Türkiye’nin insan yüzlerini ve yaşam koşullarını fotoğraflarıyla belgelediği sergi ziyaretçi akınına uğruyor. Güler’in yaşamının çeşitli dönemlerinde “Onlar benim için yalnızca fotoğrafı çekilen kişiler değil, dünyamı kuran insanlardır” dediği edebiyatçılarla tanışmasını ve portrelerini çekmesinin yanı sıra onlarla buluşup edebiyat sohbetleri yaparak kurduğu dostluklar da sergide yer alıyor.

Bir Avuç Güzel İnsan Sergisinde Neler Var?

Ara Güler; Sabahattin Eyüboğlu’nun Bronz Apartmanı’ndaki dairesinde, Fikret Adil’in evinde, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Narmanlı Han’daki atölyesinde gerçekleşen tüm buluşmalara yer vermiş. Aynı zamanda Yeditepe dergisinin Cağaloğlu’ndaki idarehanesinde, Samim Kocagöz’ün İzmir’deki evinde bir araya gelerek bu buluşmaları ölümsüzleştirmiş.

Ara Güler, gittiği ülkelerde de farklı edebiyatçılara ait portreleri çekerek ”Bir avuç güzel insan” koleksiyonuna ekledi. Çektiği isimler arasında John Updike, Philip Roth, Alberto Manguel, James Baldwin, Arthur Miller, Antonio Tabucchi gibi isimler yer alıyor. Sanatçı ayrıca Tennessee Williams’la, William Saroyan’la buluşarak, onların gezilerine eşlik etti. Bu gezintiler esnasında da şahane kareler yakalamış.

Bir Avuç Güzel İnsan

Sergide Nâzım Hikmet’in bugüne dek sergilenmemiş portreleri de yer alıyor. Burada karanlık oda baskıları, Ara Güler’in edebiyatçı dostlarıyla yıllar içindeki mektuplaşmaları gibi pek çok belge ile onlardan gelen ve evinin duvarlarını süsleyen sanat eserleri de sanatseverlerle buluşuyor.

Tüm eserlere Fazıl Say müziği eşlik ediyor. Sanatçının Nâzım Hikmet Oratoryosu ve Yaşar Kemal eserlerinin yanı sıra; Can Yücel ve Cemal Süreya’nın şiirlerini bestelediği eserlerden oluşan müzik seçkisi bulunuyor. Bu seçki, QR kodlar üzerinden sergideki ziyaretçilere sunuluyor.

Doğuş Grubu’nun Ara Güler ile iş birliğiyle hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin “Bir Avuç Güzel İnsan” başlıklı yeni sergisi, pazartesi günleri hariç salı ve cumartesi günleri arasında 10.00 – 18.00 saatlerinde ziyaretçilere açık. Bunun dışında pazar günü ise 12.00 – 18.00 saatlerinde Bomontiada’da görülebilir.

Künye:
1. Halide Edib Adıvar, 1962
2. Yaşar Kemal, James Baldwin ve Ara Güler, Paris, 1976
3. Nazım Hikmet, İstanbul, 1950
4. Orhan Kemal, 1970
5. Karin Karakaşlı, 1999
6. Tennessee Williams, 1954
​7. Firuzan, 1981

İlginizi çekebilir: ”The Ordinary: Adeta Roma’da Gibi!

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Black Friday

Bugüne Kadarki En Uzun Black Friday Sezonuna Hazırlanın

Marteniçka Bilekliği

Marteniçka Bilekliklerinizi Taktınız Mı?