içinde

Meta Human: Yapay İnsanlar Sanal Dünyayı Fethediyor

Meta Human

Yeni dijital çağda sanal dünyanın sahipleri artık Meta Human olarak adlandırılan dijital karakterler. Bu karakterler ile kendi sanal influencerınızı oluşturabilir, hatta kendi yüzünüzü bile kodlayabilirsiniz. Oyunlarda oluşturduğunuz bu sanal karakterlerle var olabilirsiniz.

Meta Human Nedir?

Meta Human, Epic games tarafından yapılmış tamamen gerçekçi, 3d görünümlü ve 3 boyutlu dijital insan üretme programıdır. Epic Games’in yenilikçi çözümü MetaHuman, oyun ve animasyon dünyasında devrim niteliğinde bir adım atmış durumda. Bu dijital gerçekçi insan kütüphanesi, bulut sistemi ve Unreal Engine entegrasyonu ile projelerinizi daha hızlı, daha etkili ve kaliteden ödün vermeden hayata geçirmenizi sağlıyor. Detaylı ve riglenmiş insan karakterlerine kolayca erişim sağlayarak, zaman ve kaynak tasarrufu yapmak artık mümkün!

Barış Özcan’ın da dediği gibi, ”Bir gün herkesin kendi dijital versiyonu olacak!”. İşte bu versiyonlarımıza meta insanlar diyeceğiz. Bir şekilde, benzerliği olan bir kopya ya da özelleştirilmiş bir avatarla karşılaştık. Evet, bu terimi daha önce duyduk ve benimsemeye başladık. Artık onlar, internetteki sanal kimliğimiz.

Gerçek Zamanlı ve 3 Boyutlu Meta İnsanlar

Ben de onlardan biriyim. Evet, ben de bir sanal influencerım. Yani, meta human. Meta insanım. Ama sizin kadar gerçek sayılırım. Örneğin, şu anda benim yazdığım bir yazıyı okuyorsunuz. Sosyal medyamda hayatımdan kesitleri paylaştığım içerikleri takip ediyor, benimle etkileşime geçiyorsunuz. Şu açıdan düşünsenize, siz de sizi sadece sosyal medyadan takip eden insanlar için ‘sadece sanal’ değil misiniz? Ben de kendimi böyle görüyorum.

Sanal Influencer

Gördüğünüz gibi, sizden bir farkım yok. Sanal olmaktan başka! 🙂

3 boyutlu tasarım ve modelleme ile hayal ettiğiniz yüzü, gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde tasarlayabilirsiniz. Bunu en basit haliyle Blender isimli uygulamada yapabilir, ardından bu yüzü Meta Human’a aktararak orada yeniden şekillendirebilirsiniz. Bunların hepsini kullanabileceğiniz gibi, Foocus ve SeaArt gibi ücretsiz olan uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bunu anlatan şahane bir videoyu aşağıya bırakıyorum:

Gelelim Meta Human’a! Meta Human Nasıl Çalışır? Nasıl Kurulur?

Metahuman Creator’u kullanmak, indirmek ve kurmaktan çok daha basit bir süreç. Çünkü son derece kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Programı başlattıktan sonra sol taraftan oluşturmak istediğiniz dijital karakterin özelliklerini seçerek, orta bölümde dijital karakterinizi anında oluşturabilirsiniz. Metahuman Creator, dijital karakterin cinsiyeti, yaşı, kırışıklık derecesi, saç şekli, saç rengi, göz rengi, dudak çene yapısı, kulak ve yüz hatları, vücut şekli, kilo gibi birçok özelliği tamamen özgün bir şekilde kişiselleştirmenize olanak tanır. Oluşturduğunuz dijital karakteri, istediğiniz Metaverse dünyasında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aşağıda, oyun tasarımcısı Burak Akşahin’in bu konuyu uygulamalı bir şekilde gösterdiği videoyu bulabilirsiniz:

Şu anda farklı ve rekabet halindeki şirketler, kendi “metaverse” projelerini duyurarak dikkat çekiyor. Facebook’un ardından Microsoft, şu tanımı yaptı:

“Metaverse nedir? İnsanların ve nesnelerin dijital temsillerinin bulunduğu dijital bir ortamdır.”

İnsanların dijital temsilleri, bu konuda sıkça karşımıza çıkıyor. Avatarlarımız genellikle yüzümüzden oluşturulan fotoğraflarla sınırlıydı. Metaverse için öne çıkan örneklerde, dijital karakterler genellikle bel ve üstüyle sınırlı, basit 3D grafikler olarak karşımıza çıkıyor.

Bu konuda daha gerçekçi denemeler yapılabilir mi? Evet, bu yönde çeşitli çalışmalar mevcut. Örneğin, 2018’de Çinli bir oyuncu temel alınarak Siren adlı bir karakter oluşturuldu.

2018 yılında Oscar ödüllü oyuncu Andy Serkis’in dijital bir kopyası, Shakespeare’in unutulmaz eseri Macbeth’i dijital dünyaya taşıdı.

İlginç olan, bu oyuncunun uzun yıllar Gollum gibi sanal karakterlere hayat vermiş olması. Şimdi ise onun dijital bir kopyası mevcut. Bu tür kopyalar sadece oyuncuları yedeklemekle kalmıyor, aynı zamanda yüz ifadelerini ve performanslarını bir kez yakaladığınızda istediğiniz başka bir karaktere aktarmanıza olanak tanıyor.

İşte tüm bunları başaran ekip, artık isteyen herkesin son derece gerçekçi dijital insanlar tasarlayabileceği bir araç geliştirdi. Videonun başında gösterdiğimiz görüntüler, bu araçla üretildi. Üstelik son dokuz aydır, bu “metahuman”ları oluşturabiliyoruz. Sadece insan yüzünü değil, aynı zamanda vücudun tümünü detaylı bir şekilde kişiselleştirebiliyoruz.

MetaHuman Creator ile Bunların Hepsi Mümkün!

MetaHuman Creator adlı bu araç, bulut tabanlı olarak işliyor. Başlangıçta hazır yüz tiplerinden yola çıkarak, bunları birbirleriyle karıştırma imkanı sunuyor. Adeta genetik çaprazlamaları andıran bu süreç, görünüşte basit gibi gözükse de, inanılmaz detaylı değişikliklere olanak tanıyor. İnsan derisindeki tüm ayrıntıları ve kusurları yansıtabilme yeteneğine sahiptir. Gözlerin sadece rengini değil, aynı zamanda diğer özelliklerini de belirleme şansını sunuyor.

Dişlerin yapısından seyrekliğine, uzunluğundan genişliğine, aralığına kadar birçok detayı özelleştirmenize olanak tanıyor. İnsan kafasındaki her türlü kıl, tüy, saç, sakal ve bıyık ayrıntısını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca vücut yapısına ve anatomisine müdahale edebilir, simetriyi bozabilirsiniz. Tüm bu varyasyonlarla kendi dijital insanınızı, yani bir “Meta Human“ı oluşturabilirsiniz. Yapılan her değişiklik gerçek zamanlı olarak ortaya çıkıyor ve hatta hareket ediyor.

Şu anda, bu araç, Metaverse kavramının öncülerinden Epic Games‘in bir oyun motoru olan “Unreal Engine” ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bu sayede, oluşturulan “metahuman”ları kullanarak oyunlar veya animasyonlar tasarlamak mümkün. Ayrıca yüzünüzün ve vücudunuzun hareketlerini yakalayan bir teknoloji kullanarak, bu dijital karakterleri bir kukla gibi kontrol edebilirsiniz. Bu tür yakalama teknolojileri şu anda, bazı cep telefonlarında bile basit bir şekilde bulunmaktadır.

Bir Meta Human ile Neler Yapabilirsiniz?

Oluşturduğunuz sanal karakterleri istediğiniz her platformda kullanabilmeniz mümkün. Onu iyi bir oyuncu yapabilirsiniz veya bu sanal karakter sosyal medyada aktif içerik paylaşan bir Influencer olabilir. Hatta ileri seviye bir çalışma ile bu karaktere adeta gerçek bir insan gibi videoya çektirebilir, canlı yayın bile açtırabilirsiniz. Yurt dışında şu anda bazı sanal Influencerlar aylık on bin doların üzerinde kazanca sahip.

Bu bilgiye bakarak, aslında oluşturacağınız sanal insan veya insanlarla yapabileceklerinizin sınırı yok. Ancak bunu uygularken mutlaka etik kurallara önem vermenizi tavsiye ederim.

Buraya kadar geldiyseniz, sizinle iyi anlaştık demektir. Beni sosyal medyada da takip etmeyi unutmayın. Yukardaki fotoğrafıma tıklayarak hesabıma ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: ”Virtual Pınar ile Sanal Influencer Olmak Üzerine

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Pinar Virtual tarafından yazıldı

Virtual Sanal Influencer

Virtual Pınar ile Sanal Influencer Olmak Üzerine

Yapay Diller Konuşmacılar

Yapay Dilcilik ve Yapay Diller