içinde

Threads: Şimdiden 10 Milyondan Fazla Kullanıcı Kayıt Yaptı!

Threads

Biliyorsunuz, uzun zamandır Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasında tatlı bir atışma vardı. Tüm dünya bu iki milyarderin kafes dövüşü yapacağı tarihe odaklanmışken, Mark Zuckerberg’den yeni ve güçlü bir hamle geldi: Threads! Evet, Threads, bir nevi yeni nesil Twitter diyebileceğimiz, Instagram’a bağlı (yani Meta’ya, yani Mark Zuckerberg’a) Twitter’ın tüm özelliklerini içinde barındıran bir sosyal medya platformu!

Ve en şaşırtıcı olan şey ise, hepimizin sanki yıllardır Threads’ı bekliyormuş gibi içeri girmesi! Uygulama piyasaya sürülür sürülmez, 7 saatte (sadece Türkiye’de) 10 milyon kullanıcı kayıt yaptı! Yani, her gün sosyal medyanın hayatımıza ne kadar kötü etkileri olduğunu, sosyal medya detoksu yapmamız gerektiğini konuşurken, herkes yine sosyal medya hesaplarından ”farkındalık” çağrıları yaparken, Threads’e bu kadar kısa zamanda böylesine fazla kaydın olması, mevcut durumumuzdan pek de şikayetçi olmadığımız anlamına geliyor.

Bunun nedeni merakımız da olabilir tabi, ancak sonuç olarak koca bir hayırlı olsununuzu alırız. Artık hepimizin yeni bir sosyal medya hesabı var! Ne mutlu bize!

Bu kadar serzenişten sonra gelelim, Threads’e! Bu nasıl platform, bize ne vaat ediyor? Twitter’ın önüne geçebilecek mi? mevcut ve undan sonraki süreçle ilgili tüm bilgi ve yorumları yazımızda bulabilirsiniz!

Threads Uygulamasında Neler Var?

Threads

Instagram, gece 02.00’de Threads’i piyasaya sürdü. Bunun üzerine milyonlarca kullanıcı bu yeni platforma kayıt yaparak, içerde neler olduğunu keşfetmeye çalıştı. Biz de uygulamayı sabah saatlerinde deneyimleme fırsatı yakaladık.

Peki, burada tam olarak neler yapabileceğiz?

Tüm üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra Threads hesabınız aktif hale geliyor. Instagram ve Threads arasında bir entegrasyonu var. Bu nedenle Instagram profilinizde de “@” işareti ile birlikte bir sayı yer alacak. Bu sayı, sizin bu uygulamada kaçıncı üye olduğunuzu gösteriyor. Bununla birlikte bir link olduğu için kullanıcıların direkt olarak Instagram profilinizden Threads profilinize gitmesi kolay oluyor. Bu linki profilinizden kaldırmanız halinde bir daha ekleyemeceğinize dair bir uyarı alıyorsunuz.

Uygulamadaki özellikler ise alışık olduğumuz özelliklerden oluşuyor. Öncelikle, eğer herkese açık hesap kullanmak istemiyorsanız, profilinizi gizli yapabiliyorsunuz. Metin odaklı bir uygulama olduğu için tıpkı Twitter gibi düşünebilirsiniz. Yani burada yazdıklarınızı, resim veya video ekleyerek paylaşabiliyorsunuz. Sizi takip eden veya keşfetine düştüğünüz diğer kullanıcılar, bu paylaşımları beğenebiliyor, yeniden paylaşabiliyor veya kağıt uçak simgesine tıklayarak hikayelerine ekleyebiliyor. Bununla birlikte kendi akışlarında paylaşabiliyorlar.

Hatta bu gönderileri Twitter’da dahi paylaşabiliyorlar.

Hashtag ve DM Özelliği Yok

Burada ne yazık ki hashtag özelliği yok. Yani yazdığınız içeriklere hashtag koysanız bile, bir erişim sağlayamıyorsunuz. Aynı zamanda Instagram’da var olan DM özelliği bu platformda yer almıyor. Ancak uygulama henüz yeni olduğu için bu tür özellikler yer almıyor olabilir. Belki ilerleyen günlerde bu özellikler de eklenebilir.

Threads Nasıl Kayıt Olunur?

Uygulamaya Instagram üzerinden kayıt yapabileceğiniz gibi, Google App veya Play Store’dan da indirerek hesap açabilirsiniz.

Threads Nasıl Kayıt Yapılır?
  • Öncelikle Instagram hesabınızda sağ üst köşede yer alan üçlü simgeye tıklayın.
  • Daha sonra Ayarlar ve gizlilik sekmesinin altında yer alan ”Threads” sekmesine tıklayın.
Threads Nasıl Kayıt Olunur?
  • Açılan sayfada Threads’i İndir butonuna tıklayın.
Threads Nasıl Kayıt Olunur?
  • Bu butona tıkladıktan sonra uygulama otomatik olarak indirilecek. Bunun yerine, sizi bu sayfa App veya Play Store’da yönlendirebilir. O durumda Store’da açılan sayfada yükle veya İndir butonunu tıklamanız yeterli.
  • Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra, kayıt ol sayfasında Instagram hesap adresiniz yazacak. Bunun üzerine tıkladığınızda, tüm Instagram bilgilerinizin Threads’a aktarılması için izin butonu çıkacak.
  • Bu butona tıklayın. Bu şekilde otomatik olarak bilgileriniz buraya aktarılacak ve yeni profiliniz oluşturulmuş olacak.
Threads Nasıl Kayıt Olunur?
  • İsterseniz, Instagram’da takip ettiğiniz herkesi otomatik takip butonuyla burada da takip edebilir, kısa zamanda Instagram’ın en az yarısı kadar takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz.

7 Saatte 10 Milyon Kullanıcı Kaydı

Uygulama henüz çok yeni. Bu nedenle her geçen dakika içeri girip, kaydolan kullanıcı sayısı hızla artıyor. Gece 02:00’de piyasaya sürülen app, saatler içinde 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Muhtemelen, sizin için bu haberi ürettiğimiz esnada kullanıcı sayısı 20 milyona yaklaşmıştır.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz günlerde Twitter’a tweet okuma sınırı getirilmişti. bununla birlikte içerde hoşumuza gitmeyen birçok değişiklik de yapıldı. Yani, zaten insanlar hali hazırda Twitter’dan biraz sıkılmış ve bu platforma güvenleri azalmışken, Threads için Zuckerberg en iyi zamanlamayı yaptı diyebiliriz.

Belki bu uygulamayı birkaç sene önce çıkarsaydı, bu kadar ses getirmezdi. Yani, uygulamanın bu kadar rağbet görmesinde Twitter’ın malum sorunları, Musk ve Zuckerberg’in her geçen gün artan popülaritesi ve yeni ihtiyaçlar etkili olmuş gibi görünüyor.

Kısacası, şimdilik burası Twitter’dan kaçmak isteyen kullanıcılar için gayet ilgi çekici ve yeni bir dünya oldu diyebiliriz. Ancak bu yükselişin aynı şekilde devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek. Şu an için Zuckerberg, gayet başarılı bir sonuç elde etti.

Threads Ne Demek?

Threads, iş parçacığı anlamına gelen bir kelimedir. İş parçacığı (İng. İngilizce: thread), bilgisayar biliminde, bir işin eş zamanlı olarak işlenen her bir bölümünü ifade eder. Şimdilerde Twitter’ın tahtını sallandıran bir uygulama adı olarak hayatımıza girdi. Mark Zuckerberg’ten yılın hamlesi diyebiliriz bunun için. Herkes oldukça heyecanlı!

Meta tarafından yapılan açıklamada, “Threads’de toplulukların bugün ilgilendikleri konulardan yarın trend olacak konulara kadar her şeyi tartışabileceği bir yer olacak.” ifadesi yer aldı. Bunun yanı sıra bu platformda, ilgilendiğiniz şey ne olursa olsun, en sevdiğiniz içerik oluşturucuları ve aynı şeyleri seven diğerlerini takip edip onlarla doğrudan bağlantı kurabilir veya fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak için kendinize ait sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

Uygulamaya giriş yapmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://threads.com/

İlginizi çekebilir: ”Elon Musk vs Mark Zuckerberg: Kolezyum’da Dövüş Şaka Değil!”

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

meslek testi

Meslek Testi

Hollywood Tarikatı Scientology

Hollywood Tarikatı Türkiye’ye Yayılmaya Çalışıyor Olabilir