içinde

Disney Plus Türk Yapımı Yerli İçerikleri Neden Kaldırdı?

Disney Plus Türk Yapımlarını Neden Kaldırdı?

Biliyorsunuz, son birkaç gündür sosyal medyada en çok konuşulan konulardan birisi, Disney Plus’ın Türk yapımı yerli dizileri platformdan kaldırmasıydı. Hepimiz bu sorunun cevabını merak ederken, platformdan bir yanıt gelmedi. Ancak bunun sebebinin yaşanan teknik bir aksaklık veya kullanıcı deneyiminin kötü olması gibi konular olduğu düşüncesi de oldukça yaygın. Peki, gerçekten sebep bu mu? Yoksa ”Disney Plus Türk yapımı yerli içerikleri neden kaldırdı?” sorusuna verilecek aslında farklı bir cevap mı var? Girişteyken hazır, hiç uzatmadan söyleyelim: Evet!

Disney + Plus’ta yerli diziler var mı, yok mu, neden kaldırıldı?

Hepimiz bir sabah uyandık ve daha dün yarım bıraktığımız bir yerli dizinin artık Disney+ Plus’ta olmadığını gördük. Platforma giriş yaptığımızda yayınlanan en yeni iki orijinal dizi Arayış ve Aktris dışında herhangi bir Türk dizisi ya da filmine rastlayamadık. Hatta yerli yapımlara özel kategoriler ana sayfada bile görünmüyordu.

Hemen herkes Twitter’a sarıldı tabi, neler olduğunu öğrenmek için… Ancak elle tutulur herhangi bir bilgi yoktu. İnsanlar bilgi alamadıkça sosyal medyada bu durumun yankısı da saatler geçtikçe daha da arttı. Peki, nereye gitti çok da muhteşem olmayan ama hatrı sayılır da bir izleyici kitlesine sahip canımız ciğerimiz yerli yapımlar?

Esas nedeni söyleyelim, platformun aldığı bu karar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden bir linç kampanyası başlatılması üzerine ”alınmak zorunda” kalındı. Platformun bu konu yüzünden çok fazla tehdit aldığı da söyleniyor. Şu anda çekimi devam eden ve yayınlanması planlanan içeriklerin yayınlanıp yayınlanmayacağını ise henüz kimse bilmiyor.

Peki Ne Olmuştu?

Disney Plus Türkiye

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) birka. gün önce Disney Plus’a bir çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e açıkça hakaret ederek, Atatürk dizisinin çekilmemesi gerektiğini ifade etti. Bu dizinin çekimlerinin devam etmesi nedeniyle platforma karşı bir linç kampanyası başlatmıştı. Ardından Disney Plus’tan bir hamle geldi ve platformdaki tüm yerli yapımlara ABD’den erişim engellendi.

Bu tehditkar açıklamalardan sadece 1 gün sonra Disney Plus yeni bir hamle yaptı. Artık o aradaki bir günde neler yaşandığını bilmiyoruz. Ancak her ne olduysa Disney cephesindeki tüm orijinal Türk dizi ve filmler yayından kaldırıldı. OdaTV’nin haberine göre iddialar doğru ve Disney Plus, yerli yapımları gerçekten de söz konusu tehditlere daha fazla dayanamayıp yayından kaldırdı.

Disney Plus yetkilisi yaptığı bir açıklamada ise, “Global olarak bir strateji. Bu Türkiye’de de uygulanıyor. Lokal içerikler üzerinde bir strateji uygulanıyor. 30 Haziran itibariyle şu ana kadar yayınlanan yapımlar platformdan kaldırıldı. Hali hazırdaki içeriklerin akıbeti de önümüzdeki dönemde belli olacak” ifadesini kullandı.

Hangi Yapımlar Kaldırıldı?

Disney Plus’ın kaldırdığı Türk yapımlar arasında “Recep İvedik 7”, “Kral Şakir: Geri Dönüşüm”, “Ben Gri”, “Kaçış”, “Dünyayla Benim Aramda”, “Yılbaşı Gecesi”, “Bursa Bülbülü” ve “Özür Dilerim” yer alıyor. Ancak 30 Haziran itibariyle platform, neredeyse şu ana kadar yayınlanan tüm yerli yapımları yayından kaldırdı.

Konu ile ilgili kullanıcılardan tepkiler yükselirken Sanatçı Armağan Çağlayan2ın paylaşımı oldukça dikkat çekti. Sanatçı Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda, “Disney + hiçbir açıklama yapmadan yerli içerikleri kanaldan kaldırdı. Üstelik daha iki gün önce kredi kartımdan açıklananın iki katı yıllık üyelik ücreti çekti” diye yazdı.

Armağan Çağlayan Disney Plus Yorumu

Capsul Notu: Amerika kaynaklı yaşanan bu sorun yakın zamanda çözülür mü bilemiyoruz. Ancak, bir süre daha bu durumun akıbetinin belirsiz kalacağını tahmin ediyoruz. Ama üzülmeyin, önünde sonunda ticaret galip gelir ve daha fazla para kazanma hırsı kazanır! Bu nedenle mutlaka Disney Plus Türk yapımı yerli dizi ve filmleri yeniden yayına alacak ve bu ülkedeki ticaretini sürdürmeye devam edecektir.

Disney Plus Resmi Web Sitesine gitmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://www.disneyplus.com/tr-tr

İlginizi çekebilir: ”Sadece Set Görüntüleri ile Olay Olan Barbie Filmi Vizyona Giriyor

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Barbie Filmi Tüm Detaylar

Sadece Set Görüntüleri ile Olay Olan Barbie Filmi Vizyona Giriyor

Çakra Testi

Hangi Çakran Kapalı? Çakra Testi