içinde

Hollywood Tarikatı Türkiye’ye Yayılmaya Çalışıyor Olabilir

Hollywood Tarikatı Scientology

Bu sabah güne gözlerimizi değişik ve merak uyandırıcı bir haberle açtık. Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet Gazetesi’nde 5 Temmuz 2023’te yayınlanan köşe yazısında ilginç bir anı paylaşarak, uzun zamandır Hollywood Tarikatı olarak bilinen Scientology’nin Türkiye’ye de yayılmaya çalışıyor olabileceklerini yazdı. Bu varsayımı ise, bir arkadaşının Pehlivan’a, Hollywood Tarikatı Scientology ile yaşadığı tesadüfi buluşmayı anlatması sonucu çıkardı.

Peki, bu tarikatin anlamı nedir? İçinde kimler var? Esas amaçları ne? Bugün hem sizin için hem de biraz merakımızdan tüm bunları araştırdık. Gelin, şimdi hep birlikte Scientology’yi yakından tanıyalım!

Barış Pehlivan’ın Arkadaşı Bu Tarikatla Nasıl Karşılaştı? Aralarında Nasıl Bir Konuşma Geçti?

Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet Gazetesi’nde paylaştığı yazıda, arkadaşının başına gelenler gerçekten hayret verici! İsmini vermek istemediği ama birçoğumuzun tanıdığını söylediği ünlü televizyon yorumcusu arkadaşı, bir gün bir restoranda iki kişiyle buluşmuş.

Masada üç kişilermiş ve hatta içlerinden biri, usta bir Alevi ozanının oğluymuş. O kişide türkücülüğü ile biliniyormuş. İlk o konuşmaya başlamış. Konuşmasında Pehlivan’ın arkadaşına, “Sizi uzun zamandır takip ediyoruz. Bilgi birikiminizden faydalanmak istiyoruz. Bizim bazı çalışmalarımız var, onlara destek olmanızı istiyoruz.” demiş.

Pehlivan2ın arkadaşı önce anlamamış tabi, derneğiniz mi var diye sormuş. Bunun üzerine, ”Tam dernek değil de hayatı kolaylaştırmak ve bereketli hale getirmek için çalışıyoruz” gibi bir cevap almış.

Pehlivan’ın arkadaşı tarikat olup olmadıklarını sorduğunda ise, ”Tom Cruise diyelim, siz anlayın…” diye bir yanıt almış.

Sonra bu meşhur türkücü de araya girip, ”Biz Amerika’daki arkadaşlarla da konuştuk. Aslında aramıza kolay kolay birilerini almıyoruz ama sizi uygun gördüler. Önce Amerika’ya gitmeniz, orada birkaç ay kalmanız, sonra da Almanya’da eğitime girmeniz gerekecek.” diyerek, baya baya Pehlivan2ın arkadaşına tarikata girmesi için teklifte bulunmuşlar.

Pehlivan’ın arkadaşı o anda bir düşüneyim filan demiş ama sonra olumlu yanıt vermemiş. Anlayacağınız, bu buluşmadakiler “Hollywood tarikatı” diye bilinen Scientology’nin müritleriymiş.

Hollywood Tarikatı Scientology Nedir?

Ron Hubbard

”Scientology tarikatı nedir?” sorusunun cevabı özellikle, Pehlivan’ın yayınladığı bu yazıdan sonra daha çok merak edilir oldu.Tüm dünyanın Hollywood tarikatı adını verdiği bu tarikat, Tom Cruise’dan John Travolta’ya kadar ünlülerin bağlı olduğu bilinen bir tuhaf oluşum aslında. Wikipedia’da geçen tam tanımı ise şu şekilde, ”Scientology, Amerikalı yazar L. Ron Hubbard tarafından icat edilen bir inanç ve uygulama sistemidir ve bir hareketle ilişkilidir. Scientology, çeşitli şekillerde bir tarikat, bir işletme veya yeni bir dini hareket olarak tanımlanmıştır.”

Bu tarikat aynı zamanda dünyanın en gizemli inanç akımlarından biri.

Scient, yani ‘bilim’ sözcüğünden türediği için insanların kafasında aslında bir ‘bilim dini’ imajı yaratıyor. Ancak bu bir bilimden ziyade ‘bilim kurgu’ya daha yakın bir çizgide yer alır.

Resmi olarak bazı ülkelerde ‘din’ olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte bazı ülkelerde ise ‘tarikat’ olarak geçmektedir. Scientology’i tanımlamak için bir new-age (materyalist-mistizm) gibi bir ifade kullanılıyor. Aynı zamanda inanç öğretilerinde bu tarikat genel olarak Budizm, Hinduizm ve Hıristiyanlık’tan etkilenmiş bir akımdır.

Din tarihi uzmanları tarafından Scientology tarikatının inancı, 21. yüzyılın en belirgin dini inançlarından biri olarak tanımlanıyor.

Scientology Türkiye için Bir Tehdit Olur mu?

Tom Cruise
Tom Cruise

Bu sorunun şu an için belli bir cevabı yok. Ancak Türkiye’deki tarikatlar yetmiyormuş gibi bir de ABD menşeli Hollywood tarikatı Scientology yayılmaya çalışılıyor. Türkiye uzun yıllardır zaten birçok tarikat ve cemaatle boğuşan bir ülke. Bu tarikat gidişata ne kadar etki eder bilemiyoruz. Ancak, arka planda derin bir oluşum olarak yapılandıklarını da inkar edemeyiz. Akıbetini gelecek günlerde mutlaka göreceğiz.

Bu arada bu tarikatın kurucusu Ron Hubbard’ın bir sözünü sizinle paylaşalım: ”Kelimesi bir cent’e yazmak saçmalıktır. Eğer biri gerçekten 1 milyon dolar kazanmak istiyorsa, bunun en iyi yolu kendi dinini kurmasıdır.” yani, buradan bakıldığında adamın tek derdinin zengin olmak olduğu anlaşılabiliyor.

Scientology Tarikatı Kuralları

Scientology Tarikatı

Şu anda Scientology akımının bugün 10 milyonun üzerinde üyesi, binlerce kilisesi, milyarlarca dolarlık serveti var. Bununla birlikte dünyaca ünlü birçok müridi var.

60 yıllık gelişim sürecine bakıldığında, Scientology’nin ilerleyiş hızının çok yüksek olduğunu fark edebiliriz. Bunun birçok sebebi bulunuyor. Ancak akademisyenlere göre ‘ünlülere oynayan’ bir kilise bunun en önemli nedenlerinden birisi.

Ron Hubbard, Scientology’nin Hollywood dünyasında etkili olması için inanılmaz bir emek verdi. Bu anlamda ‘Project Celebrity’yi hayata geçirmiştir. Türkçe adıyla, ‘Ünlü insanları akıma dahil etme projesi’…

Bu sayede Hollywood tarikatı Scientology ünlülerden beslendiği için çok fazla gündem olmayı başardı. Kiliselerin açılışında Tom Cruise, etkinliklerinde John Travolta gibi isimler öne çıktı. Bu inancın kuralları diyemesek de öne çıkan bazı özellikleri var. bunlar şu şekilde:

 • Bütün insanlar ölümlüdür. Bununla birlikte Scientology sayesinde tanrısal bir varlığa ulaşmak gayet mümkün.
 • Psikiyatrik pratikler kişinin sağlığı için zararlı unsurlardır.
 • ‘Sessiz doğum’ yapılması gereklidir. Yani çocuğun doğum anı mümkün olduğunca sessizlik içinde meydana gelmelidir. Bunun nedeni ise, çocukların ileride de sükûnet içinde huzurlu bir yaşam sürebilmesi.
 • Acıyı ölçebilen bir makine olan Elektropsikometre (E-metre)’ye bağlı iki teneke kutuyu elinde tutan insanın, acı anıları iletilir.
 • Narconon, Scientolojistlerin uyuşturucu rehabilitasyon programıdır. Uyuşturucu bağımlılarının bundan kurtulmalarının tek yolu, bu rehabilitasyon programıdır.
 • Mastürbasyon dahil olmak üzere Eşcinsellik gibi onlara göre her türlü cinsel ‘sapma’ yanlıştır.
 • Hastalıklar sebepsizdir ve insanlar çoğu hastalığı kendileri yaratırlar.

Galaktik Lord Xenu, 75 Milyon Yıl Önce Yaşananlar ve Trilyonlarca Thetan

Thetan veya diğer adıyla body thetanlar, Scientogy tarikatı inancına göre insan ruhuna yapışabilen, vücudu yönetebilen bir yapıdan oluşuyor. Buna bir nevi radyoaktif ruh da diyebiliriz. OT olarak geçen ‘Operating Thetan’ ise tam özgürlüğe kavuşmuş bir bedeni temsil ediyor. Hatta ünlü Scientolojist Tom Cruise da bu seviyededir.

Scientology akımında OT seviyesine gelenlerin evrenin sırrına vakıf olabileceği yer alır. Ancak 1990’lı yıllarda webde yayınlanan metinlerde bu sırrın ifade edilişi şu şekilde:

75 milyon yıl önce farklı galaksileri yöneten Xenu adlı hükümdar, nüfus sorununu çözmek için 13.5 trilyon varlığı bir uzay gemisine bindirir. Bundan sonra bu varlığı dünyaya gönderir. Dünyaya gelen bu varlıkların bazıları, atmosferde çeşitli tuzaklara takılırlar. Daha sonra yanlış düşüncelere teslim olurlar (Hristiyanlık ve diğer dinler gibi). Bu yanlış düşüncelerden kurtulup tam özgürlüğe ulaşmak içinse belirli denetimlerden geçmek gerekiyor. Bunlar bazı dini uygulamalardır.

Bu uygulama da anlayacağınız üzere, malum tarikat.

Ron Hubbard, Hollywood tarikatı Scientology akımına dahil olmak isteyenlere zamanında çok ciddi ücretler karşılığında eğitimler verdi. Bu insanlar 1950’lerde dianetik eğitimleri için ders başına 500 dolar ödediler. Hubbard’ın eğitimlerini takip eden bir katılımcı ise, o yıllarda ”Onun bir nevi hırsızlık yaptığını, insanların gözünü boyadığını hissettim’ şeklinde bir açıklamada bulunmuş.

Peki Nedir Bu Tam Özgürlük ve Bunun İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Scientolojistlere göre, tam özgürlüğe ulaşmanın tek yolu, aydınlanma yolundan geçmektir.

Aydınlanma yolu içinse, vücuttaki elektrik akımlarını ölçüp bilinçaltını ‘denetleyen’ e-metreler ile belki binlerce denetlemeye tabi olmanız şart! Bununla birlikte, E-metrelerle yapılan işlemlerde Scientology kiliselerinde ücret istendiğini de bir not olarak ekleyelim.

Tarikatin Misyonu Nedir?

Beyler bayanlar, müridlerin her birinin inanışlarına göre dünyayı onlar kurtaracak! Bu insanlar kendilerini dünyayı kurtaracak bir doktrinin tek sahibi olarak görüyor. Oldukça gülünç değil mi?

Bedensel ve Zihinsel Engellilere, LGBT+ Bireylere Giriş Yok!

Hollywood tarikatı Scientolology, tam özgürlüğü savunurken toplumun bazı kesimlerini tamamen reddediyor. Onlara özgürlük yok. Özgürlük daha işe yarayan, rahatlıkla kullanabilecekleri insanlar için var. Lgbt+ bireyleri de muhtemelen kendilerince ahlak tartışmalarının önünü kesmek için içeri almıyorlar.

Tom Cruise bu Tarikatle Adeta Bütünleşmiş Durumda

Tüm dünyada yanı uyandıran, Cruise-Kidman evliliğini bitiren sebebin ise bu tarikat olduğu konuşuluyor. Biliyorsunuz, Tom Cruise ismi Scientology’nin yılmaz elçisi! Birçok kilise açılışında ve etklinliklerde onu sıklıkla görüyoruz. Eski bir Scientology üyesinin itiraflarından derlenen Going Clear belgeselinde Tom Cruise ve Scientology ile ilgili çok ilginç bilgiler ve iddialar var. Buna bir bakmanızı öneririz.

Scientology Tarikatına Bağlı Yabancı Ünlüler

Scientology Tarikatine Üye Olan Yabancı Ünlüler

Adını görünce çok şaşıracağınız, bu tarikatın müridi olan ünlüler:

 • John Travolta
 • Kirstie Alley
 • Tom Cruise
 • Beck
 • Isaac Hayes
 • Nancy Cartwright
 • Elisabeth Moss
 • Juliette Lewis
 • Michael Pena
 • Laura Prepon

Scientology Tarikatının Türk Ünlüleri

Şöyle ki, tarikat henüz Türkiye’de aktif değil. Ancak yayılma politikaları izlediğini ve bunun için büyük bir çaba gösterdiğini Barış Pehlivan’ın yazısından da çok net anlayabiliyoruz. Şu ana kadar bu tarikata üye olan bir Türk ünlü bulunmuyor. Ancak kim bilir, belki yakın zamanda buraya yukardaki gibi bir liste de eklenebilir.

İlginizi çekebilir: ”Threads: Şimdiden 10 Milyondan Fazla Kullanıcı Kayıt Yaptı!

Bu tarikatin bir web sitesi de var. Buyrunuz, linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. Aman ha yanlışlıkla üye falan olmayın! 😂 Link: https://www.scientology.org/

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Capsulmag tarafından yazıldı

Threads

Threads: Şimdiden 10 Milyondan Fazla Kullanıcı Kayıt Yaptı!

Nalan Koroğlu Testi Ne Kadar Nalan Koroğlusun?

Sen Ne Kadar Nalan’sın?