içinde ,

Yeşil Restoran Hareketi: Bir Tabakla Yarını Değiştir!

yeşil restoran hareketi

Yeşil Restoran Hareketi

Son yıllarda tüm dünyanın gündeminde sürdürülebilirlik dönüşümü ilk sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte pek çok sektörde olduğu gibi gastronomi sektöründe de etkisini hızla gösteriyor. Peki her gün yediğimiz yemekler ya da gittiğimiz restoranda servis edilen bir tabak yarını n senaryosunu ne kadar değiştirebilir? Bu sorunun cevabını birlikte verebiliriz!

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik kavramı, son yıllarda hayatımıza hızlı bir şekilde giren, çoğumuzun iş yapış şekillerini değiştiren içi oldukça dolu bir kavramdır. Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin evrensel eylem çağrısı olan “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” raporu ile bağlantılı olarak pek çok sektör de bu sürdürülebilirlik kavramına uygun hareket ediyor. Bunlar bir şekilde ürün ve hizmet çözümleri sunmak gibi pek çok şey olabiliyor. Çevresel ve ekolojik koşullar ile bağlantılı olan gastronomi sektörü ise yarınımızı değiştirecek sürdürülebilirliğin en önemli kollarından. Peki sürdürülebilir mutfaklar ile restoranda servis edilen bir tabak nasıl yarını değiştirebilir? Şefin hazırladığı tabakta yerel, coğrafi işaretli ürünler ve mevsiminde taze malzemeleri kullanması, doğru koşullarda avlanmış balığa tabağında yer vermesi ve atıksız mutfak anlayışını benimsemesi  desem? Bu size neyi çağrıştırır?

Sürdürülebilir Restoran Kavramı

Resim1

Dünyaya karşı sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerini değerlendiren restoranlara sürdürülebilir restoran adı verilmektedir. Bu amaçla yerel tedarikçilerle çalışarak yerel kalkınmaya destek olurlar. Aynı zamanda sıfır kilometre yaklaşımıyla karbon ayak izini azaltırlar. Ürün seçimlerinde çevresel etkileri de göz önünde bulundurarak organik, yerel, sezonluk ürünleri kullanırlar. Bu şekilde adil ve etik ticareti desteklerler.

Faaliyetlerinde, enerji, su, atık yönetimi, ekipman seçimi gibi faktörlere dikkat eder. Menü planlamadan yemek pişirmeye, ürün tedarikinden servisine kadar tüm faaliyetlerinde gıda atıklarını ve karbon ayak izini azaltmayı amaçlarlar. Bunun için süreçlerini dikkatli bir şekilde tasarlarlar. Peki, sürdürülebilir bir restoranın yani yeşil restoran hareketinin en önemli ihtiyaçlarından biri nedir? Tabi ki sürdürülebilir kaynaklardan ürün temin etmektir. Bu da tabi ki sürdürülebilir bir restoran olmanın en büyük şartlarından birini sürdürülebilir ürün kullanımı yapmaktadır.

Sürdürülebilir Restoran Nasıl Olunur?

Resim2

Sürdürülebilir restoran olmak için en önemli faktör, işletmenin dünyaya karşı sosyal, çevresel ve ekonomik etkileri değerlendirmesidir. Bu yolculukta da ilk olarak yerel tedarikçilerle çalışması gerekir. Bu şekilde yerel kalkınmaya destek olmalı. Ürün seçimlerinde çevresel etkileri de göz önünde bulundurmalıdır. Bunun için organik, yerel, sezonluk ürünleri kullanmalı. Faaliyetlerinde, minimum çevresel etki yaratmalıdır. Tüm faaliyetlerinde gıda atıklarını ve karbon ayak izini azaltmayı amaçlamalı.

Sürdürülebilir ürün seçimlerinde dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Gıda Güvenliği
  • Sağlıklı ve Besleyici Ürünler
  • Organik Ürünler
  • Hayvan Refahı
  • Sürdürülebilir Kaynaklardan Bitkisel Yağ ve Soya
  • Sosyal Uygunluk
  • Yerel, Geleneksel, Mevsimlik ve Coğrafi İşaretli Ürünler
  • İzlenebilirlik
  • Sürdürülebilir Balıkçılık

Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Yeşil Restoran Hareketi

Boğaziçi Üniversitesi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Turizm Restaurant Yatırımcıları-İşletmecileri Derneği işbirliği ve Unilever Food Solutions’ın desteği sayesinde hayata geçirilen Yeşil Restoran Hareketi; yeme-içme sektöründe devrim yapıyor! Bu sosyal hareket bir dönüşüm ayrıcalığını barındırıyor. Sürdürülebilir olmayı hedefleyen restoranlar denetleniyor. Bunun yanı sıra ilgili kriterleri karşılarlarsa Yeşil Nesil Restoran olmaya hak kazanıyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; nüfusun yoğunlaşmasıyla tüketimde aşırıya kaçılması, doğanın dengesinde ciddi bozulmalara neden oluyor. Gerek dünyada gerekse de Türkiye’de, tüketilmeden çöpe giden meyve ve sebze israfı hayal edemeyeceğiniz kadar fazla! Gıda endüstrisinde yaşanan bu olumsuzluklara dur demek için hala vaktimiz var! Daha sürdürülebilir bir yaşamı amaç edinmek ve doğa dostu yaklaşımlar konusunda bilinçlenmek gibi adımlar atabiliriz mesela… Bunlar şüphesiz gelecek için umut vaat eden konulardır.

Yeşil Nesil Restoran Hareketi, Türkiye’deki restoranlarda atık oranlarını azaltmayı amaçlıyor. Buna bağlı olarak meydana gelen atığı dönüştürmek ve enerji verimliliğini üst seviyeye çıkarmak amacıyla ilk olarak İstanbul’da 6 pilot restoranda başlatıldı. Bu restoranlar arasında yer alan isimler şunlar:

Fenix- Etiler, İstanbul
Frankie- Nişantaşı, İstanbul
Kitchenette- Kanyon AVM, İstanbul
La Mancha- Kuruçeşme, İstanbul
Sunset- Ulus, İstanbul
Tom’s Kitchen- Zorlu Center, İstanbul

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil Nesil Restoran Hareketi’nde restoranların dikkat etmesi gereken bazı konular var. Bunlar arasında küçük gibi görünen ama son derece mühim detaylar yer alıyor. Sertifikalı restoranlarda ise tasarruf önlemleri çoktan başladı bile!

Pet şişeler yerine sürahilerde su tüketimi bunların başında yer alıyor. Tabakların sıklıkla değiştirilmemesi, masa örtüsü kullanılmaması gibi önlemler işletmeye bilinçli bir tüketim farkındalığı sağlıyor. Ana yemeklerin yanındaki garnitürler müşterilere toplu olarak değil, opsiyonlu olarak sunuluyor. Böylelikle tabaklardaki israfın önüne geçmek kolaylaşıyor.

Aynı zamanda müşterileri, tabaklarda kalan yemeklerin paketlenerek evlerine götürebilmeleri için teşvik etme çalışmaları da bulunuyor. Masalardaki yemek ve ekmek atıkları, barınaklara bağışlanarak çöpe gitmesi engelleniyor. Peçeteler yerine el kurutma makineleri, şişe kırma makineleri, susuz pisuarlar ve çöp öğütme makineleri tercih ediliyor.

Sadece bugünü değil, yarını da düşünerek hareket eden bireyler olarak bu tür sosyal projelere destek vermemiz gerekiyor. Yapabileceğimiz en basit ve en mümkün şey ise tüketim alışkanlarımız ve tercihlerimizde olumlu değişiklikler yapmaktır. Bunları yapabilmek için de bilinçlenmemiz ve etrafımızı da bilinçlendirmemiz gerekir. Sizi dünya için üzerinize düşen görevi yapmaya, yeşil yaşama davet ediyorum! Buna yeme içme alışkanlıklarınızı değiştirerek başlamanın tam zamanı!

İlginizi çekebilir:  ”Alışveriş Listenizi Yenileyin: Glutensiz Beslenme Pratikleri

 

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Merve Dağlı tarafından yazıldı

Taco Tarifi

Quick Box Şeflerinden Lezzetli Taco Tarifi

Açelya Özcan

Açelya Özcan: Güzellik ve Estetik Bir İllüzyondur!