içinde ,

Son 25 Yılın En İyi Filmleri (Birçok Ünlü Film Yok!)

En İyi Filmler

Karşınızda Rotten Tomatoes eleştirmenlerinin oylarıyla belirlenmiş son 25 yılın en iyi filmleri! İçlerinde bildiğiniz, kült olmuş birçok filmin adı yok. Bakalım, eleştirmenler son 25 yıl için hangi yapımları ”en iyi” kategorisinde seçmiş!

İçindekiler

Son 25 Yılın En İyi Filmleri

1- Mad Max: Fury Road (2015), IMDb: 8.1

George Miller’ın yönettiği 2015 yapımı Mad Max: Fury Road, post-apokaliptik bir dünyada geçen, aksiyon ve macera dolu bir film. Film, eşi ve çocuğunu kaybettikten sonra hayatta kalmak için yalnız yaşayan Max Rockatansky’nin (Tom Hardy) hikayesini anlatıyor. Max, bir grup kadın savaşçının lideri Furiosa’nın (Charlize Theron) peşinde çorak topraklarda bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta, kadınlar Immortan Joe’dan (Hugh Keays-Byrne) kaçmaya çalışıyor.

Mad Max, Fury Road, aksiyon sahneleri ve görsel efektleriyle büyük beğeni topladı. Film, 10 dalda Oscar’a aday gösterildi ve en iyi kurgu, en iyi ses kurgusu, en iyi ses miksaj, en iyi makyaj ve en iyi kostüm tasarımı dallarında ödül kazandı.

Filmin öne çıkan özellikleri:

 • Heyecan verici aksiyon sahneleri
 • Görsel olarak çarpıcı bir dünya
 • Güçlü kadın karakterler
 • İyi kurgu ve ses tasarımı

Filmi kimler beğenebilir?

 • Aksiyon filmleri sevenler
 • Post-apokaliptik filmler sevenler
 • Görsel olarak etkileyici filmler sevenler
 • Güçlü kadın karakterlerin yer aldığı filmler sevenler

Filmin yaş sınırı:

Mad Max Fury Road, 15 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur. Filmde şiddet, kan ve küfür içeren sahneler yer almaktadır.

2- Parazit (Parasite) (2019), IMDb: 8.5

Bong Joon-ho’nun yönettiği 2019 yapımı Parazit, Güney Kore’de geçen, kara komedi ve gerilim türünde bir film. Film, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evinde hizmetçi olarak işe başlaması üzerine yaşanan olayları anlatıyor.

Parazit, sosyal sınıflar arasındaki uçurumu ve kapitalizmin doğasındaki sömürüyü eleştirel bir şekilde ele alıyor. Film, çarpıcı senaryosu, güçlü oyunculukları ve yaratıcı görselleriyle büyük beğeni topladı.

Film, 2019 yılında 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Uluslararası Film, En İyi Sinematografi, En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu olmak üzere 6 dalda ödül kazandı.

Filmin öne çıkan özellikleri:

 • Sürprizli ve çarpıcı bir hikaye
 • Güçlü karakterler
 • Sosyal ve ekonomik eleştiriler
 • Yönetmenin ustaca anlatım biçimi

Filmi kimler beğenebilir?

 • Kara komedi ve gerilim türlerini sevenler
 • Sosyal ve ekonomik konulara ilgi duyanlar
 • İyi yazılmış ve yönetilmiş filmleri sevenler

Filmin yaş sınırı:

Parazit, 15 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur. Filmde şiddet, kan ve küfür içeren sahneler yer almaktadır.

3- Mulholland Çıkmazı (2001), IMDb: 7.9

2001 yapımı olan “Mulholland Çıkmazı,” son 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen psikolojik bir başyapıttır. David Lynch tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Bu film, karmaşık bir hikayeye sahiptir ve karakterlerin bilinç ve bilinçaltı dünyaları arasındaki ince çizgiyi keşfeder.

Betty Elms (Naomi Watts), hayalini gerçekleştirmek için Hollywood’a gelen genç bir kadındır. Hollywood’da, kendi hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmış olan ve kendisine Rita (Laura Harring) adını takan bir kadınla tanışır. Rita’nın hafızası kayıptır ve onun kim olduğunu bulmaya çalışırken aralarında gizemli ve erotik bir bağ oluşur.

4- The Dark Knight (2008), IMDb: 9.0

Kara Şövalye, 2008 yılında vizyona giren, Christopher Nolan tarafından yönetilen, süper kahraman filmidir. Film, DC Comics’in Batman karakterine dayanmaktadır.

Film, Gotham şehrinin suçtan arındırılmış bir yer olduğu bir dönemde geçmektedir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent, şehrin güvenliğini sağlamak için birlikte çalışmaktadırlar. Ancak, Joker’in ortaya çıkmasıyla işler değişir. Joker, Gotham şehrini kaosa sürüklemek için elinden geleni yapar. Batman, Joker’i durdurmak için mücadele ederken, kendi varlığının anlamını da sorgulayacaktır.

Kara Şövalye, eleştirmenler tarafından beğenilen bir filmdir. Film, 12 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve iki dalda ödül kazanmıştır.

Filmin öne çıkan özellikleri şunlardır:

 • Heath Ledger’ın Joker rolü, filmin en önemli başarılarından biridir. Ledger, Joker rolüyle Oscar’a aday gösterilmiştir.
 • Filmin aksiyon sahneleri, görsel efektleri ve müzikleri de beğeni toplanmıştır.
 • Film, iyi ve kötü arasındaki mücadeleyi derinlemesine ele alan, karanlık ve dramatik bir filmdir.

Kara Şövalye, son 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Film, aksiyon, macera ve suç filmleri sevenler için mutlaka izlenilmesi gereken bir filmdir.

5- Portrait of a Lady on Fire (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi) (2019), IMDb: 8.1

Portrait of a Lady on Fire, 2019 yılında vizyona giren, Céline Sciamma tarafından yönetilen, dönem filmidir. Film, 18. yüzyıl sonlarında Britanya’da geçmektedir.

Film, Marianne (Noémie Merlant), adında bir ressam ile Héloïse (Adèle Haenel), adında bir genç kadının hikayesini konu almaktadır. Marianne, Héloïse’in düğün portresini çizmek için görevlendirilir. Ancak, Héloïse, evlilik için bir gelin adayı olarak portresinin çekilmesini istememektedir. Marianne, Héloïse’in portresini gizlice çizmek için onunla vakit geçirmeye başlar. İki kadın arasında bir aşk başlar.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi olarak Türkçeye çevrilen film, Portrait of a Lady on Fire filminin Türkiye’deki adı olarak kullanılmaktadır.

Filmin öne çıkan özellikleri şunlardır:

 • Filmin görsel estetiği, eleştirmenler tarafından övgü toplanmıştır.
 • Filmin oyunculukları, özellikle Noémie Merlant ve Adèle Haenel’in performansları, beğeni toplanmıştır.
 • Aşk ve tutkuyu, incelikli bir şekilde ele alan, duygusal bir filmdir.

6- In the Mood for Love (Aşk Zamanı), (2000), IMDb:8.1

Aşk Zamanı, 2013 yılında vizyona giren, Ann Hui tarafından yönetilen, romantik dram filmidir. Film, 1960’lı yıllarda Hong Kong’da geçmektedir.

Film, Chau (Tony Leung Ka-Fai) ve Li-Chun (Maggie Cheung) adında, evli iki kişinin hikayesini konu almaktadır. Chau, bir gazetenin yazı işleri müdürüdür. Li-Chun ise bir şarkıcıdır. İkili, aynı apartmanda komşu olurlar. Günden güne birbirleriyle yakınlaşmaya başlayan ikili, bir süre sonra eşlerinin de birlikte olduklarını öğrenir. Bu durum, ikilinin kendi ilişkilerini de sorgulamasına neden olur.

Aşk Zamanı, eleştirmenler tarafından da çok beğenilen bir filmdir. Film, 10 dalda Hong Kong Film Ödülü’ne aday gösterilmiş ve altı dalda ödül kazanmıştır.

Filmin öne çıkan özellikleri şunlardır:

 • Filmin oyunculukları, özellikle Tony Leung Ka-Fai ve Maggie Cheung’in performansları, beğeni toplanmıştır.
 • Film, aşk ve tutkuyu, incelikli bir şekilde ele alan, duygusal bir filmdir.
 • 1960’lı yılların Hong Kong’unun atmosferini yansıtmaktadır.

7- Spirited Away (Ruhların Kaçışı), (2001), IMDb: 8.6

Ruhların Kaçışı, 2001 yılında vizyona giren, Hayao Miyazaki tarafından yazılan ve yönetilen, animasyon filmidir. Film, Studio Ghibli tarafından tasarlanan ve Toho tarafından dağıtımı gerçekleştirilen 2001 yapımı bir Japon animasyon filmleri arasında en iyilerindendir.

Film, Chihiro Ogino (Rumi Hiiragi) adında 10 yaşındaki bir kız çocuğunun hikayesini konu almaktadır. Chihiro ve ailesi yeni bir eve taşınmak için yoldayken, Chihiro, ailesinin sihirli bir ormanda bir tünele girerken kaybolduğunu fark eder. Ailesi, orada yaşayan ruhlar tarafından domuzlara dönüştürülür. Chihiro, kendini kurtarmak ve ailesini bulmak için, Haku adında gizemli bir gençle birlikte çalışır.

75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. Film, Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak da kırılması güç bir rekoru elinde tutuyor.

Ruhların Kaçışı, son 25 yılın en iyi filmlerinden biridir. Film, animasyon, macera ve fantastik unsurları bir araya getiren, büyüleyici bir filmdir. Filmin hikayesi, büyüme, kimlik ve kabullenme gibi temaları ele alır.

8- Pan’s Labyrinth (2006), IMDb: 8.2

Pan’ın Labirenti, 2006 yılında vizyona giren, Guillermo del Toro tarafından yönetilen, fantastik drama filmidir. Film, İspanya İç Savaşı sırasında geçmektedir.

Film, Ofelia (Ivana Baquero) adında 10 yaşındaki bir kız çocuğunun hikayesini konu almaktadır. Ofelia, faşist iktidarın baskısı altındaki İspanya’da, sadist eğilimleri olan babasının yanında yaşamaktadır. Ofelia, gerçeklikten kaçmak için kendi hayal gücünü kullanır. Bir gün, Pan adında bir yaratıkla tanışır. Pan, Ofelia’ya gerçek bir prenses olduğunu ve Labirent’i geçmesi gerektiğini söyler.

Pan’ın Labirenti, 79. Akademi Ödülleri’nde En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 63. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmiş ve En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştır.

Pan’ın Labirenti, eleştirmenler tarafından son 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. Film, fantastik, macera ve drama unsurlarını bir araya getiren, büyüleyici bir filmdir. Filmin hikayesi, hayal gücü, büyüme ve olgunlaşma gibi temaları ele alır.

9- The Matrix (1999), IMDb: 8.7

The Matrix, 1999 yılında vizyona giren, Lana ve Lilly Wachowski tarafından yönetilen, aksiyon ve bilim kurgu filmidir. Film, gerçekliğin doğası ve insan bilinci gibi temaları ele alır.

Film, Neo (Keanu Reeves) adında bir bilgisayar programcısının hikayesini konu almaktadır. Neo, Matrix adında, insanların bilinçlerinin hapsedildiği bir sanal gerçeklik sistemi olduğunu öğrenir. Neo, Morpheus (Laurence Fishburne) adında bir hacker ile tanışır. Morpheus, Neo’ya Matrix’in gerçekliğini gösterir ve ona özgürlüğü kazanmak için savaşması gerektiğini söyler.

The Matrix, 47. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Görsel Efekt dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 72. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülüne aday gösterilmiş ve Altın Aslan Onur Ödülü’nü kazanmıştır.

Bu aksiyon, bilim kurgu ve gerilim unsurlarını bir araya getiren, çığır açan bir filmdir. Filmin hikayesi, gerçeklik ve yanılsama gibi temaları ele almaktadır.

10- The Social Network (Sosyal Ağ), (2010), IMDb: 7.8

The Social Network, 2010 yılında vizyona giren, David Fincher tarafından yönetilen, biyografik drama filmidir. Film, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hikayesini konu almaktadır.

Film, Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) adında bir Harvard öğrencisinin hikayesini konu alıyor. Mark, kız arkadaşı tarafından terk edildikten sonra, Harvard Üniversitesi’nin bilgisayar sistemine sızar ve kampüsteki tüm öğrencilerin bilgilerinin olduğu bir veritabanı oluşturur. Bu veritabanını kullanarak Facemash adında bir web sitesi oluşturur. Facemash, ekranın iki yanındaki öğrencilerin fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir.

Sitenin başarısı hızla yayılır, ancak Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisini çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar.

The Social Network, 83. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurgu dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 68. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi (Jesse Eisenberg) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

11- No Country for Old Men (İhtiyarlara Yer Yok), (2007), IMDb: 8.2

No Country for Old Men, 2007 yılında vizyona giren, Joel ve Ethan Coen tarafından yönetilen, neo-western gerilim filmidir. Film, Cormac McCarthy’nin 2005 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Llewelyn Moss adında bir adamın hikayesini konu almaktadır. Llewelyn, Meksika sınırında bir soygunun ardından kaçan bir çanta dolusu uyuşturucu parası bulur. Parayı ele geçirmek isteyen Anton Chigurh adında bir katil, Llewelyn’in peşine düşer.

İhtiyarlara yer yok, 80. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Javier Bardem) dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 65. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Javier Bardem) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

Genel olarak, neo-western, gerilim ve suç unsurlarını bir araya getiren, sürükleyici bir filmdir. Hikayesi, iyilik ve kötülük, adalet ve eşitlik gibi temaları ele alır.

12- There Will Be Blood (Kan Dökülecek), (2007), IMDb:8.2

There Will Be Blood, 2007 yılında vizyona giren, Paul Thomas Anderson tarafından yönetilen, neo-western drama filmidir. Film, Daniel Plainview adında bir petrolcünün hikayesini konu almaktadır.

Film, 1900’lü yılların başlarında, petrolün yeni keşfedildiği bir dönemde geçmektedir. Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis), petrol arama çalışmalarını sürdüren bir şirketin sahibidir. Daha fazlasına sahip olmak isteyen bu hırslı adamın hayattaki tek varlığı küçük oğludur.

Yapım, Daniel Plainview’in hırsının ve açgözlülüğünün hikayesini anlatmaktadır. Daniel, petrol arama çalışmalarında başarılı olur ve zenginleşir. Ancak, hırsı ve açgözlülüğü onu iyice kör eder. Daniel, oğlunu ve çevresindeki herkesi kaybetmeye başlar.

There Will Be Blood, 80. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Daniel Day-Lewis) ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 65. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Daniel Day-Lewis) ve En İyi Senaryo dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

Neo-western, drama ve gerilim unsurlarını bir araya getiren, sürükleyici bir film olduğunu düşünüyoruz. Oyunculuklar ise, özellikle Daniel Day-Lewis’in performansı, gerçekten unutulmazdı!

13- Get Out (Kapan), (2017), IMDb: 7.8

Get Out, 2017 yılında vizyona giren, Jordan Peele tarafından yönetilen, korku filmidir. Film, Chris Washington adında bir siyahi gencin hikayesini konu almaktadır.

Film, Chris’in kız arkadaşı Rose Armitage’ın ailesiyle tanışmak için gittiği bir hafta sonunu anlatmaktadır. Chris, Rose’un ailesinin zengin ve beyaz bir aile olduğunu fark eder. Ancak, kısa sürede bu ailede bir tuhaflık olduğunu sezer.

Chris’in ailesinin ırkçı bir sırrı olduğunu ortaya çıkar. Aile, siyahi insanları kaçırarak bedenlerini ele geçirmektedir. Chris, bu sırrı öğrenmesiyle birlikte hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kalır.

Get Out, 90. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Film Kurgusu dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 75. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi (Daniel Kaluuya) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

14- Moonlight (Ay Işığı), (2016), IMDb: 7.4

Moonlight, 2016 yılında vizyona giren, Barry Jenkins tarafından yönetilen, drama filmidir. Film, Chiron adında bir siyahi gencin hikayesini konu almaktadır.

Film, Chiron’un hayatının üç farklı döneminden kesitler sunmaktadır. İlk dönemde Chiron, küçük bir çocuktur ve cinsel kimliği konusunda kafası karışıktır. İkinci dönemde Chiron, lise öğrencisidir ve uyuşturucu dünyasına girmiştir. Üçüncü dönemde Chiron, yetişkin bir adamdır ve kendi kimliğini bulmaya çalışmaktadır.

Moonlight, 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali) dallarında Oscar’a layık görülmüştür. Film, 74. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Drama (Mahershala Ali) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

15- Everything Everywhere All at Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda), (2022), IMDb: 7.8

Everything Everywhere All at Once, 2022 yılında vizyona giren, Daniel Kwan ve Daniel Scheinert tarafından yönetilen, bilim kurgu, komedi ve macera filmidir. Film, Evelyn Wang adında bir kadının hikayesini konu almaktadır.

Film, Evelyn’in hayatının bir günden kesitler sunmaktadır. Evelyn, sıradan bir yaşam süren bir kadındır. Ancak, bir gün kendisini bir anda dünyayı kurtarması gereken çılgın bir maceranın içinde bulur. Evelyn, yaşadığı alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfeder. Bu süreçte, evreni kurtaracak yegane gücün kendisinde olduğunu öğrenir.

Everything Everywhere All at Once, 94. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 79. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu – Müzikal veya Komedi (Michelle Yeoh) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

16- Magnolia (Manolya), (1999), IMDb: 8.0

Magnolia, 1999 yılında vizyona giren, Paul Thomas Anderson tarafından yönetilen, epik drama filmidir. Film, birbirinden bağımsız 10’a yakın insanın trajik hayat hikayesini bir noktada buluşturmaktadır.

Film, Los Angeles’ta geçmektedir. Filmin ana karakterleri arasında, bir cesetle karşılaşan polis memuru Jim Kurring, kanser hastası yapımcı Earl Partridge, uyuşturucu bağımlısı Claudia Wilson ve sevgilisini kaybettiği için intihar etmek isteyen Donnie Smith yer almaktadır.

Magnolia, 72. Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Philip Seymour Hoffman) dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 52. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Drama (Philip Seymour Hoffman) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

17- Whiplash (2014), IMDb: 8.5

Film, Andrew Neiman adında bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Andrew, küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlar ve işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer.

Film, Andrew’un okulun en sert hocalarından biri olan Terence Fletcher ile olan ilişkisini anlatmaktadır. Fletcher, Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Fletcher, başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış bir hocadır. Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır.

Whiplash, 87. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (J.K. Simmons) dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 72. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi (J.K. Simmons) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

18- Inside Llewyn Davis (Sen Şarkılarını Söyle), (2013), IMDb: 7.4

Sen Şarkılarını Söyle, 2013 yılında vizyona giren, Ethan ve Joel Coen tarafından yönetilen, müzikal drama filmidir. Film, 1960’lı yılların Amerika’sında, Manhattan’da yaşayan genç bir folk müzisyeni olan Llewyn Davis’in hikayesini anlatmaktadır.

Film, Llewyn Davis adında bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Llewyn, folk müzik sanatçısı olmak istemektedir. Ancak, New York’un acımasız müzik piyasasında tutunmaya çalışmaktadır. Llewyn, bir yandan da şehrin acımasız koşulları altında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.

Sen Şarkılarını Söyle, 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Müzik ve En İyi Erkek Oyuncu (Oscar Isaac) dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 67. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Müzikal veya Komedi, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi (Oscar Isaac) dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

19- Yüzüklerin Efendisi (2001), IMDb: 8.8

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, 2001 yılında vizyona giren, Peter Jackson tarafından yönetilen, epik fantezi filmidir. Film, J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, Orta Dünya’da geçen, dünyanın kaderini değiştirecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi anlatmaktadır.

Film, Frodo Baggins adında bir hobbitin hikayesini anlatmaktadır. Frodo, amcasının kendisine emanet ettiği yüzükten habersizdir. Ancak, büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında yüzüğün gücünü ve Sauron’un planlarını öğrenir. Frodo, yüzüğü yok etmek için bir ekip kurar. Ekip, Frodo’ya eşlik etmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, 74. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Makyaj, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 53. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Müzik ve En İyi Görsel Efekt dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

20- Zodiac (2007), IMDb: 7.7

Zodiac, 2007 yılında vizyona giren, David Fincher tarafından yönetilen, gizem, gerilim ve suç filmidir. Film, 1960’lı ve 1970’li yıllarda San Francisco’da işlenen Zodiac cinayetlerini konu almaktadır.

Film, Zodiac olarak adlandırılan bir seri katilin hikayesini anlatmaktadır. Zodiac, farklı gazetelere mesajlar göndererek işlediği cinayetleri itiraf eder. Katil, gönderdiği mesajların yayınlanmasını ister; aksi taktirde daha fazla insanı öldürecektir.

Zodiac, 80. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Kurgusu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 60. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film – Drama ve En İyi Yönetmen dallarında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

21- Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi), (2009), IMDb: 8.4

Soysuzlar Çetesi, 2009 yılında vizyona giren, Quentin Tarantino tarafından yönetilen, aksiyon, dram ve savaş filmidir. Film, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Fransa’da geçmektedir.

Film, Shosanna Dreyfus adında bir kadının hikayesini anlatmaktadır. Shosanna, ailesinin Naziler tarafından öldürülmesine tanık olmuştur. Bu olaydan sonra Shosanna, Paris’e kaçarak yeni bir kimlikle yaşamaya başlar.

Filmin diğer ana karakterleri arasında, Nazilere karşı savaşan bir grup Yahudi asker ve Alman aktris Bridget von Hammersmark yer almaktadır. Bu iki grup, Shosanna’nın sinema salonunda buluşarak Nazilere karşı büyük bir saldırı planlamaktadır.

Soysuzlar Çetesi, 82. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Sinematografi ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, En İyi Film Kurgusu ve En İyi Ses dallarında Oscar’ı kazanmıştır.

22- The Tree of Life (Hayat Ağacı) (2011), IMDb:6.8

The Tree of Life, 2011 yılında vizyona giren, Terrence Malick tarafından yönetilen, drama filmidir. Film, 1950’li yıllarda, Orta Batılı bir aileyi merkezine almaktadır.

Film, Jack adında bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Jack, çocukluk masumiyetinin kaybolmasından başlayarak buruk bir yetişkinlik evresine geçişini yaşamaktadır. Bu geçiş sürecinde de babası ile yaşadığı çalkantılı baba-oğul ilişkisi, öykünün merkezine oturur.

Film, 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Sinematografi dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, En İyi Sinematografi dalında Oscar’ı kazanmıştır.

23- Paddington 2 (Ayı Paddington 2), (2017), IMDb: 7.8

Ayı Paddington 2, 2017 yılında vizyona giren, Paul King tarafından yönetilen, animasyon ve macera filmidir. Film, Peru’dan Londra’ya gelen ve Brown ailesi ile yaşamaya başlayan Paddington adında bir ayıyı konu almaktadır.

Film, Paddington’un teyzesi Lucy’nin 100. doğum günü için bir hediye bulma çabasını anlatmaktadır. Paddington, hediyeyi bulmak için bir dizi garip iş bulup çalışmaktadır. Nihayet hediyeyi bulur, ancak hediye bir anda çalınır. Paddington, hediyeyi çalanı bulmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Ayı Paddington 2, 90. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, 75. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi – Müzikal veya Komedi dalında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

24- Black Panther (2018), IMDb: 7.3

Black Panther, 2018 yılında vizyona giren, Ryan Coogler tarafından yönetilen, süper kahraman filmidir. Film, Marvel Sinematik Evreni’nin 18. filmidir. Film, Wakanda’da geçen ve T’Challa’nın krallık tacını devralışını ve Wakanda’yı tehdit eden bir düşmanla yüzleşmesini konu almaktadır.

Film, T’Challa adında bir kralın hikayesini anlatmaktadır. T’Challa, babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olur. Ancak güçlü bir eski düşman yeniden ortaya çıktığında, T’Challa’nın yeterliliği test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek ve halkının güvenliğini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü serbest bırakmalıdır.

Black Panther, 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Film Müziği, En İyi Film Kurgusu, En İyi Sinematografi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, En İyi Film Müziği, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Sinematografi, En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar’ı kazanmıştır.

25- Arrival (Geliş), (2016), IMDb: 7.8

Arrival (Geliş), 2016 yılında vizyona giren, Denis Villeneuve tarafından yönetilen, bilim kurgu filmidir. Film, dünya genelindeki on farklı yere inen uzay gemilerinin dünyayı nasıl etkilediğini konu almaktadır.

Film, Dr. Louise Banks adında bir dilbilimcinin hikayesini anlatmaktadır. Dr. Banks, uzay gemileriyle iletişim kurması için ordu tarafından görevlendirilir. Dr. Banks, uzaylıların dilini çözmeye çalışırken, zamanla uzaylıların gerçek amacını ve kendi hayatının sırlarını keşfeder.

Arrival (Geliş), 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Film Müziği, En İyi Sinematografi ve En İyi Ses Miksajı dallarında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film, En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’ı kazanmıştır.

Eleştirmenler tarafından son 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Film, düşündürücü hikayesi, etkileyici görsel efektleri ve güçlü oyunculuklarıyla, bilim kurgu filmleri arasında en iyi örneklerinden biridir.

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Siyasi Görüş Testi

Siyasi Görüş Testi ile Gerçekte Hangi Politik Görüşe Sahip Olduğunu Söylüyoruz!

İstanbul'da Açık Hava Sanat Etkinlikleri

İstanbul’da Açık Hava Sanat Etkinlikleri: Şehrin Ritmini Yakalayın