içinde

Plastiksiz Temmuz: Sürdürülebilir Bir Dünya İçin

Plastiksiz Temmuz

Plastiksiz Temmuz, sürdürülebilir bir dünya yaratabilmek için daha temiz okyanuslara ve çevreye sahip olmayı amaçlayan bir harekettir. Bu hareket, doğal olarak daha sağlıklı bir topluma sahip olmamızı da amaçlar. Milyonlarca insanın katıldığı bu küresel bir hareket, günlük hayatımızda daha az plastik kullanmamız gerektiğine vurgu yapar.

Plastiksiz Temmuz Hareketi Neden Önemli?

plastiksiz temmuz surdurulebilir bir dunya icin blog

Her yıl milyonlarca ton plastik üretiliyor. Bunların neredeyse yarısı tek kullanımlık ürünlerden oluşuyor. Bunun yanı sıra dünya çapında üretilen plastik ürünlerin sadece %10 -13’ü gerçekten geri dönüştürülebilir. Petrol bazlı tek kullanımlık plastik ürünlerin de geri dönüşümü oldukça zordur. Sürdürülebilirlik için bu ürünlerin üretimini ve kullanımını azaltmanın bir zorunluluk halini alması gerekir.

Plastik ürünler, biyolojik olarak parçalanamaz. Dolayısıyla çöp olarak birikir. Toprağa gömülür. Burada sonsuza kadar dünyamızı kirletmeye devam eder. Bu ürünlerin üretim aşamasında kullanılan katkı maddeleri ise toksik kimyasallar yaymayı sürdürür. 

Plastikler toprağa gömülmediklerinde, su sistemlerine karışır. Bunun bir sonucu olarak nihayetinde okyanusa karışır. Yüzen plastik kirliliği ve kirlenmiş kumsallar ise deniz yaşamı ve ekosistemlerin yok olacak ölçüde zarar görmesiyle sonuçlanır.

Dünyada her yıl 12 milyon ton plastik atık denizlere karışıyor. Eğer bir an önce acil eylem planı yapmazsak, 2050 yılında denizlerde canlılardan daha fazla sayıda plastik ürün olabilir. Bu nedenle plastiksiz Temmuz hareketi, sürdürülebilir yaşam farkındalığının oluşturulması açısından oldukça önemlidir.

Plastiksiz Temmuz Hareketine Katılmak İçin Neler Yapabilirsin?

plastiksiz temmuz surdurulebilir bir dunya icin blog 1

Bu hareket, herkesin her seviyeden katılımına açıktır! Eğer isterseniz, oldukça küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Bunun yerine olumsuz yaşam alışkanlıklarınıza gerçek anlamda meydan okuyabilirsiniz! Plastik atıkları nasıl azaltabileceğinizin bazı yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Tek kullanımlık plastik kapaklı kahve fincanı yerine yeniden kullanılabilir kahve fincanı alın. Bunun yerine bir termos tercih edebilirsiniz.
  • Plastik poşetler yerine yeniden kullanılabilir bez alışveriş çantası kullanabilirsiniz.
  • İçecek siparişlerinde plastik pipet kullanmayı bırakabilirsiniz.
  • Plastik su şişesi yerine kendinize ait yeniden kullanılabilir su şişenizi yanınızda taşıyabilirsiniz.
  • Sağlıklı bir dünya için üç “R” işaretini taşıyan ürünleri kullanabilirsiniz. Üç “R” işareti şunları kapsar: Reduce/Azalt, Reuse/Yeniden Kullan, Recycle/Geri dönüştür.

Daha ileri adımlarda ise tek kullanımlık tıraş makineleri yerine yeniden kullanılabilir makineleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sıvı sabunu kalıp sabunlarla değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda plastik içermeyen diş fırçaları ve macunu tercih etmeniz önemlidir. Ambalaj kağıdı, parti süsü ve hediye paketlerinde plastik içermeyen süslemeler kullanabilirsiniz. Gıda alışverişinizi toplu bir şekilde yapmanız gerekli. Bununla birlikte kuru gıdalarınızı cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Evcil hayvanınız varsa, onun bakımında dahi plastiksiz ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda plastiksiz temmuz kavramı ile ilgili bilgi verdik. Plastik atıkları nasıl azaltabileceğinizin bazı yollarını size aktardık. Beğendiyseniz, yorum yapmayı ve beğen butonuna basmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.plasticfreejuly.org/

İlginizi Çekebilir: ”Yavaş Yaşam: Bir ‘Hustle Culture’ Panzehiri

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Instagram

Instagram Çöktü Mü?

Memento İstanbul

Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi