içinde

Rainbow Rushing: Sadece Bir Pazarlama Tekniği Mi?

Rainbow Rashing

Pride washing veya rainbow rushing tanımını daha önce duydunuz mu? Bunu belki ‘pinkwashing’ olarak da duymuş olabilirsiniz. Bu terimlerin hepsinin ortak bir noktası var. Hepsi, hassasiyetler üzerinden yapılan, çok da işe yarayan bir pazarlama tekniği!

Rainbow Rushing Nedir?

Urban Dictionary tarafından tanımlanan rainbow rushing şudur: “LGBTQ eşitliğine yönelik desteği belirtmek (ve tüketici güvenilirliğini kazanmak) için reklamlara, giysilere, aksesuarlara, önemli noktalara gökkuşağı renkleri ve/veya görüntüler ekleme veya kullanma eylemidir. Yalnız bir şeye dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bu eylem, minimum çabayla, maksimum verim alan bir eylemdir.”

Layman’ın terimiyle ise, rainbow rushing bir işletmenin, holdingin veya diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşların, tüketicilere LGBTQ topluluğunu desteklediklerini önermek için gökkuşağının onur renklerini kullanmasıdır.

Rainbow Washing Neden Önemlidir?

Forbes’un yaptığı bir araştırmaya göre LGBTQI+ bireyler, tüm dünyada 3.7 trilyon dolarlık birleşik satın alma gücüne sahip. Bu pazarlama stratejisi ile kazanılan para ise ‘pembe para’ olarak anılıyor. BBC’de yayınlanan ‘Business: The Economy: The Pink Pound’ adlı bir makalede ise, özellikle gay bireylerin %90’ından fazlasının pembe parayı hedefleyen işletmeleri desteklediği ve eşcinsel karşıtı şirketleri aktif olarak boykot ettiği” öne sürüldü.

Makalede yer alan bir ifade ise şu şekilde; ‘’ “Neredeyse Eşcinsellerin %70’i, gay ve lezbiyen görüntüleri içeren reklamlardan olumlu bir şekilde etkilendiğini kabul ediyor…”

Bu da işletmelerin daha çok kazanmak için her geçen gün, pembe para kazanma yollarına daha fazla başvurmalarını sağlıyor. Ancak burada tüketicilerin kafasında yeni bir soru oluşmuştur. Acaba, şirketler bu pazarlama yöntemini gerçekten LGBTQI+ bireyleri desteklediklerini göstermek için mi kullanıyor, yoksa amaç sadece para kazanmak mı?

Markaların LGBTQI+ Bireyleri Gerçekten Desteklediğini Nasıl Anlarım?

Öncelikle bu pazarlama türü ‘pride’ olarak adlandırılan her yılın Haziran ayında gerçekleştirilir.  Pride ayı ile birlikte farklı ürünlerde gökkuşağı renklerinin kullanıldığı ambalajlar, reklam kampanyaları ve logolarda tasarım değişiklikleri görmeniz mümkündür. Örneğin; global şirketlerin Pride ayında diğer tüm ürünleri için logolarına gökkuşağı renkleri ekler. Ancak halkın veya hükümetin tepkisini alacağını düşündüğü ülkelerde bunu yapmazlar. Bir markanın LGBTQI+’ı desteklemek adına hiçbir projesi yokken yalnızca pride ayında ambalajlarına gökkuşağı renklerini eklemesi ‘rainbow washing’ pazarlamasıdır. Bu nedenle markanın gerçekten LGBTQI+ bireyleri destekleyip desteklemediğini öğrenmek için o markanın bu pazarlama şeklini devam ettirip ettirmediğine bakmanız yeterli.

Bunun İçin Sorabileceğin Sorular:
  • Marka, gökkuşağı renklerini sadece Haziran ayında mı kullanıyor?
  • Marka, bünyesinde LGBTQI+ bireyleri çalıştırıyor mu?
  • Sadece sözel olarak değil, projeleri ve tutumu ile de LGBTQI+ bireyleri destekliyor mu?

Markaların uzun süreli eylemlerini takip ederek bu sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bu konu ile görüşlerinizi yorumlara yazmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: ”Sen ve Partnerin Birbirinize Uygun Musunuz?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Neşet Ertaş

Neşet Ertaş: ”Evcilik Oynadığım Kıza Aşık Oldum, Sonra Hep Aşık Gezdim”

Sapyoseksüellik Testi

Sapyoseksüel misin? Testi Çöz, Cevabı Hemen Öğren!