içinde

Yabancı Dizi Önerileri: Son Yılların En İyileri

En İyi Yabancı Dizi Önerileri

Dramdan komediye, romantikten fantastiğe ve gerilimden aksiyona kadar geniş bir yelpazede, son yılların en iyi yabancı dizilerini sizler için sıraladık. Araştırmanızı henüz sonlandırmadıysanız, yabancı dizi önerileri için okumaya devam edin.

Yabancı Dizi Önerileri

Yabancı Dizi Önerileri

Sürekli olarak bağlanabileceğimiz ve kendimizi kaptırabileceğimiz yeni dizilerin peşinde koştuğumuz bu günlerde, dizilerin sinema sektörünün önüne geçmiş olması gerçeğiyle karşı karşıyayız. Hollywood’un en popüler oyuncularının bile küçük ekranda sıkça karşımıza çıkıyor olması, bu durumu desteklemektedir. “Black Mirror“, “Breaking Bad“, “Doctor Who“, “Friends“, “Game of Thrones“… Dünya genelinde büyük yankılar uyandırmış ve hayranları tarafından hâlâ unutulmayan son 25-30 yılı ele geçiren en iyi yabancı dizileri mercek altına aldık. Eğer yeni dizilerin ön plana çıktığı bir dönemdeyseniz veya atladığınız pek çok dizi olduğunu düşünüyorsanız, CAPSULMAG okurları için hazırladığımız mutlaka izlenmesi gereken yabancı dizi önerileri listemize göz atın!

En İyi Dram Dizileri

1- Mad Men, Imdb: 8.7

60’ların New York’u. Altın çağını yaşayan reklamcılık sektörü. İnanılmaz fırtınaların iç içe geçtiği karakterler. Yayınladığı yedi sezonda (2007-2015) yapımdan senaryoya, oyunculuktan tasarıma kadar birçok alanda onlarca ödül kazanan “Mad Men,” aynı zamanda televizyon tarihinin en iyi dönem hikayesi olarak kabul ediliyor. Dönemin değişen sosyal dengeleri ile sektörde kurulan insan ilişkilerini başarılı bir şekilde gözlemleyen dizi, senaryo işçiliği ve derinlik konusunda büyük bir başarı elde etmiştir. Yetenekli, çekici, tarz sahibi, reklam uzmanı ve usta yalancı Don Draper’ın karısını, diğer kadınları, kendisini ve bütün dünyayı aldatışını izlemeye başlamak için hiç de geç değil.

2- Succession, Imdb: 8.9

Yabancı dizi önerilerimiz arasında ikinci sırada, Succession yer alıyor. Televizyon dehası Rupert Murdoch ve ailesinden ilham alındığı düşünülen dizi, kurgusu ve olay örgüsüyle gerçekten oldukça etkileyici bir yapıma sahip. Roy Ailesi üyelerinin şirketleri için birbirleriyle verdiği mücadele, izleyiciyi beklenmedik ve şok edici sonuçlara sürüklüyor. Ayrıca, dizinin müzikleri de hikayesi kadar etkileyici bir atmosfer oluşturuyor.

3- The Queen’s Gambit, Imdb: 8.5

Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan “The Queen’s Gambit,” Soğuk Savaş döneminde geçen bir hikayeyi anlatıyor. Dizide dünyanın en yetenekli satranç oyuncularından biri olan Beth Harmon’ın hayatına odaklanılırken, başrolü Anya Taylor-Joy üstleniyor. Ailesini kaybetmesinin ardından devlet kurumu tarafından büyütülen Beth, burada çalışan bir görevliden satranç oynamayı öğrenir. Satranç alanında olağanüstü bir yetenek sergileyen Beth, karşısına çıkan tüm rakipleri mağlup etmeyi başarıyor.

4- Çernobil, Imdb: 9.3

Chernobyl, 1986’da Ukrayna’daki Çernobil nükleer santralinde gerçekleşen patlama ve sonrasındaki olayları konu alıyor. Bu trajik olayın ardından Sovyetler Birliği, olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir. Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl gerçekleştiğini anlamak ve felaketin boyutlarını kontrol altına almak için zorlu bir mücadele verir.

5- This is Us, Imdb: 8.7

Hiçbir şeyin olmadığı, ama her şeyin olduğu bir yabancı dizi “This is Us”. O kadar naif ki zihninizi doldururken, mutsuzken, kötü bir şeyler olacakmış gibi hissettiğinizde size anında iyi hissettirecek; zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Dizinin başarılı karakter kurgusu ve ödüllü kadrosu, pilot bölümden itibaren her bir karakterle derin bağlar kurmanıza olanak tanıyor. Büyük senaryoların fırtınalar estirdiği bir dönemde hayatın içinden beliren güzel bir sığınak gibi.

6- Big Little Lies (Büyük Küçük Yalanlar), Imdb: 8.5

Yabancı dizi önerilerimiz arasında sıradaki dizimiz, Big Little Lies. Dizi, gizemli bir ölümle başlayan hikayesiyle California, Monterey’deki zengin bir kasabada geçiyor. Her bölüm, izleyicilerin birleştirdiği ipuçlarıyla tamamlanan bir puzzle gibi ilerliyor. Farklı karakterlerdeki güçlü kadınların gündelik hayatlarını ve hayata bakış açılarını eğlenceli ve farklı bir perspektiften sunan dizinin başrollerinde dünya yıldızları Nicole Kidman, Reese Witherspoon gibi isimler bulunuyor. Dizi, başlangıçta bir sezon olarak planlanmasına rağmen yoğun ilgi gördü ve ikinci sezon, özellikle Meryl Streep’in katılımıyla büyük beğeni topladı.

En İyi Bilim Kurgu Dizileri ve Fantastik Diziler

1- Black Mirror, Imdb: 8.7

İçinde bulunduğumuz çağın, bildiğimiz ancak genellikle görmek istemediğimiz korkutucu gerçekleri ve bunların doğurduğu sonuçları ele alan bir seri olan Black Mirror, 2011 yılında İngiltere’de yayın hayatına başladı. Kazandığı büyük başarı ve popülerlik sonrasında, 2015’te Netflix tarafından satın alındı. Beş sezon ve biri yılbaşı özel olmak üzere iki film içeren dizi, bilim kurgunun sunduğu destekle modern toplumdaki bireyi ele alan bir antoloji haline geldi. Çağın karanlığıyla yüzleşmek isteyenler için ideal bir seçenek.

2- Dark, Imdb: 8.7

Yabancı dizi önerilerimiz arasında sıradaki dizimiz, Dark! “Yetişkinler için Stranger Things” olarak tanımlanan Dark, isminin hakkını sonuna kadar veren karanlık bir dizi. Netflix’in ilk Alman yapımı dizisi olma özelliğini taşıyan Dark, Winden adlı küçük bir kasabada geçmektedir. Bu sıradan kasabada, iki gencin kaybolmasıyla başlayan garip olaylar, bizi radyoaktif sızıntılar, olağanüstü deneyler, doğaüstü güçler ve bir zaman makinesiyle dolu bir hikayeye çeker. “Sürüklüyor” diyoruz çünkü Dark, izleyeni bırakmak istemediğiniz türden bir dizidir. Oldukça karmaşık bir olay örgüsüne sahip olan Dark, kafa dağıtmak için değil, izleyicisini düşündürmek ve etkilemek için tasarlanmış bir dizi!

3- Doctor Who, Imdb: 8.6

Bir efsaneden bahsediyoruz, evet; doğru duydunuz! İngiliz televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi Doctor Who, ilk kez 1963 yılında ekranlara gelmiş ve uzun aralıklarla yayınlanmasına rağmen fenomen olma özelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Bir sonraki Bond karakterinin kim olacağı gibi, Doctor Who karakterini canlandırmak da her zaman büyük bir merak uyandırmıştır. Halen de uyandırıyor; çünkü serinin en son doktoru ilk defa bir kadın oldu. Mavi telefon kulübesini hayatımıza sokan bu dizi, zamanda yolculuk hikayelerini sevenler için fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

4- Love, Death & Robots, Imdb: 8.4

Animasyon türündeki Love, Death & Robots, 18 farklı kısa öyküden oluşmaktadır. Dizi, her bölümde farklı bir konuyu ele alarak bilim kurgudan komediye, fanteziden korkuya kadar geniş bir tür yelpazesini kucaklamaktadır. Sentient Dairy Products, Werewolf Soldiers, Robots Gone Wild, Garbage Monsters, Cyborg Bounty Hunters, Alien Spiders ve Blood-Thirsty Demons From Hell gibi hikayeleri içeren toplamda 185 dakikalık bu yapıt, izleyicisini çeşitli ve heyecan verici hikayelerle buluşturacak.

5- Game of Thrones, Imdb: 9.2

Bu dizi hakkında söylenecek pek çok şey var… Lost çılgınlığından sonra tüm dünyayı çok daha etkili bir şekilde ele geçiren Game of Thrones, hikayesinin yanı sıra prodüksiyonuyla da dizi sektörünü yeni bir seviyeye taşımayı başardı. “Ana karakter ölecek değil ya” düşüncesini ters köşeye yatırmada en başarılı dizilerden biri olan bu yapım, derin karakter hikayeleri ve özellikle ilk sezonlarda etkileyici olan senaryosuyla dikkat çekti. Neredeyse bilinmeyen oyuncuları bünyesine katan Game of Thrones, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner gibi yetenekli oyuncuları bizlere tanıttı. Dünyadan uzaklaşmak istiyorsanız, tam size göre bir dizi!

6- Westworld, Imdb: 8.4

Yabancı dizi önerilerimiz arasında sıradaki dizimiz, Westworld! HBO tarafından bilim kurgu klasiği olarak yeniden yorumlanan Westworld, yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği konusunda karanlık bir macera sunuyor. Sinematografik açıdan oldukça zengin olan dizi, izleyicisini diken üzerinde tutmayı başaran karmaşık bir senaryo örgüsüne sahiptir. 1973 yılında çekilen aynı adlı filmden ilham alan yapım, insanların günlük yaşamlarına robotları dahil etme fikrini ustalıkla kurgulamış bir filme saygı duruşu niteliğindedir. Anthony Hopkins’in etkileyici oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak için ise iyi bir fırsattır.

İlginizi Çekebilir: ‘İzledikten Sonra Yok Artık Dedirtecek Bilim Kurgu Filmleri

En İyi Aksiyon Dizileri

1- Prison Break (Büyük Kaçış), Imdb: 8.3

İdam cezasına çarptırılan ağabeyini kurtarmak için tüm yasal çözüm yollarının tükendiğini fark eden Michael Scofield’ın önderliğindeki “Prison Break,” dünya çapında büyük bir etki yaratmıştı. Kendi ağabeyiyle aynı hapishaneye girmek için bir banka soygununa kalkışan Michael, sırtına dövme olarak yaptırdığı haritanın izinden giderek, kaçırma planını hayata geçirir. Eğer siz de bu heyecan dolu maceraya ortak olmak istiyorsanız, beş sezon boyunca devam eden bu diziye bir an önce başlamalısınız.

2- The Punisher (İnfazcı) , Imdb: 8.5

Yabancı dizi önerilerimiz arasında sıradaki dizimiz, The Punisher! “The Punisher” dizisi, Frank Castle’ın hayatındaki trajik bir olayın ardından başlayan intikam serüvenini konu ediniyor. Castle, New York’un yeraltı dünyasında gizlenen karanlık bir komployla karşılaşırken, adaleti kendi elleriyle sağlama görevini üstlenerek “The Punisher” kimliği altında intikam peşinde koşuyor.

3- Breaking Bad, Imdb: 9.5

Bazılarına göre dünyanın en üstün yabancı dizisi olan “Breaking Bad”, gerçekten de her sezonu daha da heyecan verici hale gelerek kendini koruyan ender yapımlardan biridir. Kanserle mücadele eden bir kimya öğretmeninin ailesine maddi destek sağlamak amacıyla uyuşturucu üretimine girişmesi ve öğrencisi Jesse ile birlikte büyüyen bu dizi, başlangıçta sıradan gibi görünebilir, ancak muazzam kurgusu sayesinde olağanüstü bir hale dönüşür. “Breaking Bad,” en üst düzeydeki karakter gelişimlerinden birini sunarak, izlemeniz gereken dizilerin başında yer alıyor.

4- La Casa De Papel (Büyük Soygun), Imdb: 8.2

İspanyol Netflix tarafından keşfedilip yeniden tasarlanarak dünya genelinde kısa sürede bir fenomen haline gelen yabancı dizi “La Casa De Papel”, sıradan bir soygun hikayesinin ötesinde muazzam bir suç dizisidir. Dizide birçok karakter olmasına rağmen, her birinin bu işe nasıl dahil olduğu, dünyaya nasıl baktıkları ve neden belirli davranışlarda bulundukları konularında her sorunun bir cevabı ve hepsinin bir yöntemi bulunmaktadır. Bu bağlamda, son derece etkileyici bir hikaye anlatımına sahiptir. İspanyol sinemasının renk kullanımına, karanlığın ve kasvetin içindeki çarpıcı kırmızılara özellikle hayran kalacağınızdan eminiz.

5- The Boys, Imdb: 8.7

Yabancı dizi önerilerimiz arasında sıradaki dizimiz, The Boys! Dizi, güçlü ve popüler süper kahramanların aslında ne kadar karmaşık ve kötü olabileceğini ortaya koyarak izleyiciyi derin düşünceye sürüklüyor. Karakterlerin derinliği ve karmaşıklığı, diziyi izleyiciler için çekici kılan önemli bir özelliktir. Ayrıca, görsel efektlerin ve aksiyonun ustaca kullanımı, “The Boys”u sadece zihinsel bir deneyim olmaktan çıkarıp izleyicilere keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Dizi, toplumsal eleştirileri mizahi bir dille aktararak süper kahraman mitini sorguluyor ve bu nedenle günümüz pop kültüründe önemli bir konuma sahip oluyor.

6- The Last of Us, Imdb: 8.8

Dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit eden bir salgının ardından, hayatta tek başına kalmış güçlü ve soğukkanlı Joel’in, 14 yaşındaki Ellie’yi insanlığın son umudu olarak görmesi ve onun güvenliği için sorumluluk almasıyla ilgili dizi, aynı adı taşıyan ve büyük bir hayran kitlesi bulunan oyunun sevenleri tarafından takdir edilmiştir. Geleneksel post-apokaliptik dizilerden ve filmlerden farklı bir çizgi çizmeyi başaran dizi, güçlü hikaye anlatımıyla izleyicilere etkileyici bir deneyim sunmaktadır.

En İyi Komedi Dizileri

1- How I Met Your Mother (Annenizle Nasıl Tanıştım), Imdb: 8.3

Yabancı dizi önerileri listesi yapıp da How I met your mother’a yer vermemek olmazdı. Toplamda 9 sezon süren ve 20 dakikalık bölümlerden oluşan “How I Met Your Mother,” 2030 yılında başrol karakter Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatması ile başlıyor. Daha sonra geçmişe, 2005 yılına dönen dizide Ted Mosby’nin arkadaşlarıyla olan hikayelerine tanıklık ediyoruz. Arkadaşlık, dostluk ve aşkın iç içe geçtiği bu dizi, izleyen herkes tarafından büyük beğeni toplamıştır. Ted’in ev arkadaşı ve en yakın arkadaşı Marshall, Marshall’ın kız arkadaşı Lily, dizinin renkli karakterleri Barney ve Robin, bu dizinin en önemli isimleri arasında yer alıyor! Eğer gülmek ve zaman zaman duygusallaşmak istiyorsanız, aynı zamanda güzel bir arkadaşlık hikayesi izlemek istiyorsanız, kült haline gelen “How I Met Your Mother”ı bir an önce izlemelisiniz!

2- The Bear, Imdb: 8.6

Erkek kardeşinin intihar haberiyle sarsılan Carmy’nin, beklenmedik bir şekilde kendisine miras bırakılan sandviç dükkanını devralmak için Chicago’ya dönme kararı almasıyla başlayan dizi, Jeremy Allen White’ın canlandırdığı oldukça yetenekli genç aşçı Carmen “Carmy” Berzatto karakterinin harika oyunculuğunun yanı sıra; olay örgüsü, tüm karakterlerin derinlemesine işlenmesi, dizinin psikolojik altyapısı ve adeta mutfağın tüm stresini hissedeceğiniz görüntü yönetimi sayesinde sizi ekrana kilitleyen bir seyir deneyimi sunuyor.

3- Friends (1994-2004), Imdb: 8.9

Genellikle tüm zamanların en iyi sitcom’larından biri olarak övgü alan Friends, arkadaşlık ve romantizm temasını işleyen keyifli bir komedi dizisidir. Kendinizi iyi hissetmek istediğinizde tercih edebileceğiniz bu dizi, sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz. 10 sezon boyunca bağ kurduğunuz, ailenizin ve arkadaş çevrenizin birer üyesi olan karakterleri izlerken kafanızın dağılmaması neredeyse imkansızdır.

4- Seinfeld, Imdb: 8.9

“Hiçbir şey hakkında bir dizi.” Efsanevi dizinin yaratıcıları Larry David ve Jerry Seinfeld’in kanala sunarken kurduğu bir cümle. Seinfeld, gerçekten de bir mesaj verme kaygısı taşımayan, sadece günlük hayata dair gözlemlerden esinlenmiş bir dizi. Gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisi olarak kabul edilen Seinfeld, 9 sezon boyunca devam etmiş ve birçok diziye ilham kaynağı olmuştur. Eğer derinden bağlanabileceğiniz ve uzun süre mesai harcamayı dilediğiniz yeni bir dizi arıyorsanız, Seinfeld’e hemen başlayabilirsiniz.

5- Fleabag, Imdb: 8.7

Phoebe Waller-Bridge’in tek kişilik tiyatro oyunundan esinlenerek yaratılan Fleabag, son zamanların en sevilen dizilerinden biri haline geldi. Tek sezon olarak planlanan dizi, büyük bir beğeni kazanarak 3 yıl aradan sonra senarist, yapımcı ve başrol oyuncusu Waller-Bridge’in hikayeyi devam ettirme kararı almasına yol açtı. Sitcom gibi görünse de, oldukça karamsar bir atmosfere sahip olan Fleabag, baş karakterin aile ve aşk hayatını konu ediyor. 2019’da yayınlanan ikinci ve son sezon, Emmy Ödülleri’nde birçok ödül kazanmayı başardı!

6- The Office, Imdb: 9.0

Netflix’te en çok izlenen dizi ünvanına sahip olan “The Office,” zaman zaman utandıran kara mizah anlayışına sahip olan 9 sezonluk bir komedi serisidir. Ricky Gervais’in aynı isimli İngiliz dizisinden uyarlanan Amerikan versiyonunda, başrollerde Steve Carrell, John Krasinski, Rainn Wilson ve Jenna Fischer gibi önemli isimler bulunmaktadır. Amerikan kırsalındaki bir kağıt şirketinin ofisini konu alan dizi, oldukça orijinal esprilere sahiptir. Eğer İngiliz komedi anlayışını seviyorsanız ve kahkaha atacak bir şeyler arıyorsanız, “The Office” tam size göre.

En İyi Korku Dizileri

1- Supernatural, Imdb: 8.4

Babaları kaybolduktan sonra, Sam ve Dean, çocukluklarından beri babaları tarafından eğitilerek doğaüstü varlıklarla mücadele etmeyi öğrenmişlerdir. İkili, yolculukları boyunca hayaletler, iblisler, vampirler ve diğer doğaüstü varlıklarla karşılaşır. Sam ve Dean, doğaüstü olayları araştırırken ve insanları korurken, aynı zamanda aile bağlarını güçlendirir ve kendi kişisel yolculuklarını yaparlar. Bu dizi, yabancı dizi önerileri arasında korku kategorisinde açık ara en iyisidir.

İlginizi Çekebilir: ”En İyi Korku Filmleri Sıkıysa İzle!

2- Tepedeki Ev, Imdb: 8.6

Tepedeki Ev, daha sonra ülke çapında perili köşk olarak ünlenecek bir evde büyüyen 5 kardeşin hikayesini anlatıyor. Bir arada büyüyüp yolları ayrılan 5 kardeş, yaşanan bir trajedinin ardından yeniden bir araya gelir. Yıllar önce kaldıkları Tepedeki Ev’de buluşan kardeşler, bu yerle ve geçmişten gelen hayaletlerle yüzleşmek zorunda kalır. Mike Flanagan’ın yaratıcısı olduğu ve Shirley Jackson’ın aynı adlı kült romanından uyarlanan bu korku türündeki dizi, oyuncu kadrosunda Michiel Huisman, Carla Gugino, Timothy Hutton, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Henry Thomas, Kate Siegel, Victoria Pedretti, Lulu Wilson, McKenna Grace, Paxton Singleton, Violet McGraw, Julian Hilliard gibi önemli isimleri bulunduruyor.

3- Bates motel, Imdb: 8.1

Alfred Hitchcock’un unutulmaz filmi “Psycho”nun ikonik karakteri Norman Bates’in gençlik yıllarına odaklanan etkileyici bir psikolojik gerilim dizisidir. Modern zamanlara uyarlanan dizi, Norman’ın annesiyle olan karmaşık ilişkisini ve ikonik Bates Motel’in sırlarını ortaya çıkarır. Şehirden uzak, gizemli bir kasabada geçen hikaye, karanlık atmosferi, karakter gelişimleri ve beklenmedik dönemeçleriyle izleyicilere gerilim dolu bir deneyim sunar.

İlginizi Çekebilir: ”Aşka İnancını Kaybettiysen Bu Filmleri İzle!

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Şile Akçakese Plajı

Akçakese’de Kamp Yapmadan Önce Bu Yazıyı Okuyun!

Bende Büyü Var mı Testi

Bende Büyü Var mı Testi