içinde

Bugün Ne İzlesek? Norveç Filmleri

Norveç Filmleri

Sizler için bu zamana kadar yapılmış en iyi Norveç filmlerini listeledik. Genelde herkes Amerikan ya da İngiliz yapımlarını izleyerek büyüdü, şimdi ise ufkumuzu genişletme zamanı! İyi okumalar…

En İyi Norveç Filmleri

Elling | 2001, Petter Næss

Elling Petter Naess

Elling filmi bir roman uyarlamasıdır. En İyi Yabancı Dilde Film dalında ödül de kazanmıştır. 40 yıllık hayatı boyunca annesi tarafından yetiştirilen Elling’in annesi vefat ettikten sonra hayatta kalmasını işliyor bu eşsiz film. Vefat eden annesi aşırı korumacıydı ve Elling’in hayatına fazlasıyla müdahale ediyordu.

Hawaii, Oslo | 2004, Erik Poppe (Norveç Filmleri)

Hawaii Oslo

Birbirinden farklı insanların ortak hayatlarını anlatıyor Hawaii, Oslo. Yeni çocukları olan bir çift, kendini öldürmeyi planlayan bir popstar, çalmadan duramayan bir kleptomanyak, bir anne ve kimselerin göremediği her şeyi görebilen bir adamdan oluşuyor bu film.

Ünlü yönetmen Erik Poppe’nin ikinci filmidir. Amanda Ödülleri olan törende (Norveç’in en önemli sinema ödülüdür) En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanmıştır.

Reprise | 2006, Joachim Trier

Reprise Joachim Trier

Reprise, tüm dünya tarafından merakla izlenen Norveç filmleri arasında en iyi filmlerdendir. Erik ve Phillip adında 23 yaşındaki iki arkadaş yazar olma hayali kurmaktadır. İkisinin çalışmalarından birininki kabul edilip diğerinin ki reddedilince değişen ilişkileri merak konusu uyandırır bu filmde.

2007’de düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazandı. Aynı zamanda Amanda Ödüllerinde de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Ödülü kazanmıştır.

O’Horten | 2008, Bent Hamer

Ohorten

90’lı yılların başından beri birçok önemli filme imza atmış, Norveç filmleri açısından en önemli yönetmenlerden olan Bent Hamer’in hayata geçirdiği O’Horten, 67 yaşındaki bir tren makinisti olan Odd Horten’in emekli olmadan önceki son gününü anlatıyor. Norveç sinemasının ilginç ve dikkat çekici karakterleri arasında olan birçok isim vardır. Baard Owe’nin performansı ise oldukça dikkat çekmiştir.

Nord | 2009, Rune Denstad Langlo

Nord

Bir sinir krizinin ardından kendini bir kayak merkezine kapatan eski profesyonel kayak sporcusu Jomar Henriksen, bir çocuğu olma ihtimalinin peşine düşerek ülkeyi bir snowmobille güneyden kuzeye kat etmeye karar verir. Oldukça absürd bir karakter kadrosuna dahip ve acayip hikayeleri olan Nord filmi, Berlin Film Festivali’nde iki ödül kazanmıştır.

Max Manus | 2008, Joachim Rønning, Espen Sandberg

Max Manus

Max Manus, 2. Dünya Savaşı esnasında yaşanmış olan ve gerçeğe dayalı bir sabotaj hikayesini konu alır. Norveç’in son yıllardaki en başarılı filmlerinden biridir Max Manus. Film, En İyi Film dahil 7 dalda Amanda Ödülü kazanmıştır.

Sykt lykkelig / Happy, Happy | 2010, Anne Switsky

Sykt lykkelig

Ailesine çok değer veren ve oldukça iyimser olan Kaja, yan eve taşınan bir çift yüzünden hayatı tamamen değişir. Bu çifti bir idol olarak görür. Bu ilişki sayesinde kendi hayatını sorgular ve kocasıyla olan ilişkisi de değişir. Aynı zamanda kendisini yeniden tanır. Bu dört kişi arasındaki çeşitli entrikanın döndüğü bu komedi-drama Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

Oslo, 31 August | 2011, Joachim Trier

Oslo 31 August

Reprise filmiyle oldukça büyük başarı elde eden Joachim Trier ve Eskil Vogt’un ikinci filmi olan Oslo, 31. August filmi, ilki kazar başarı elde etmiş bir filmdir. Filmin konusu, uyuşturucuyla mücadele eden Anders’in geçici olmak şartıyla tedavi merkezinden çıkıp eski hayatına döndüğü, geçmişinde bıraktığı insanlarla yüzleştiği ve geleceğini yeniden ellerine alması için adımlar atmaya çabaladığı gününü anlatıyor. Anders Danielsen Lie’nin performansı oldukça dikkat çekmiştir ve bu film 2012’deki İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır.

Hodejegerne / Headhunters | 2011, Morten Tyldum

Hodejegerne / Headhunters

Popüler Norveç filmleri arasında, son yılların en büyük filmi olan Hodejegerne, bir kafa avcısının eski bir müşterisinin sahip olduğu sanat eserini çalmak için her şeyini riske atışını konu alıyor. Gerilimi oldukça yüksek, aksiyonu ise fazla olan film Hodejegerne’de Aksel Hennie, Synnøve Macody Lund ve bir zamanların en popüler dizisi olan Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau oynamaktadır.

Kon-Tiki | 2012, Joachim Rønning, Espen Sandberg

Kon Tiki

Norveç’e toplamda beş kere Oscar adaylığı getiren Kon-Tiki, 1947 senesinde maceraperest olan bir kâşifin 4300 millik okyanus rotasını beş kişilik bir ekip ve bir sal ile gidişini işliyor. Norveçli kâşif Thor Heyerdal ve ekibinin Pasifik Okyanusu’ndaki geçen hayatlarını anlatan bu film oldukça yüksek bir prodüksiyona sahip ve Norveç filmleri arasında hala çok popüler bir film.

1001 Gram | 2014, Bent Hamer

1001 Grams

“Bent Hamer” Norveç filmleri dediğimiz zaman akla gelen ilk isim… Kendisi filmlerinde bilimsel çalışmalarla ve teknik detaylarla uğraşan insanların gündelik hayatlarına dokunmayı oldukça seviyor. Bu filminde ise sadece bilimsel olarak ağırlıkların değil duyguların da ağırlıklarına kafa yoran bilim insanı Marie’nin peşinden Paris’teki bir konferansa götürüyordu bizi.

A Thousand Times Good Night | 2014, Erik Poppe

a thousand times good night

Ünlü Norveçli yönetmen Erik Poppe’nin İngilizce çektiği, Juliette Binoche ve Nikolaj Coster-Waldau’nun başrollerinda olduğu A Thousand Times Good Night filmi, bir savaş fotoğrafçısının tutkuyla bağlı olduğu mesleği ve ailesi arasında kalışını anlatıyor. Juliette Binoche Rebecca karakterini canlandırıyor ve Orta Doğu’daki bir görev sırasında ağır yaralanması ile başlıyor film, karakterinin yaşadığı ikilem yansıtılıyor.

Blind | 2014, Eskil Vogt

Blind

Blind, hem Sundance Film Festivali’nde hem de İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü ve Altın Lale ödülünü almıştır. Yönetmen koltuğunda ise Norveç sinemasının önde gelen yapımlarından Reprise ve Oslo, 31 August filmlerinin senaristi olarak tanıdığımız, ilk filmini yöneten Eskil Vogt var. Filmin konusu ise, görme kaybı yaşamaya başladıktan sonra kendisini eve kapatan bir kadının hatıralarını yazma yeteneğiyle hayata geçirme isteğini mizahi bir dille bizlere sunuyor.

Bølgen / The Wave | 2015, Roar Uthaug

Bolgen The Wave

Norveç filmleri arasında, bugüne kadar Norveç’te yapılmış en pahalı filmdir Bølgen / The Wave. Filmde, Norveç’in turistik ve sakin bir kasabası, dağlık alanda oluşan bir çatlak yüzünden tehdit altında kalıyor. Bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen önlem alınmıyor ve bir koyda oluşan dev tsunami dalgasının tüm kasabayı yutması ile sonuçlanıyor. Filmin asıl odak noktası ise aile ve dostlar arasındaki bağlardır…

Thelma | 2017, Joachim Trier

Thelma

Norveç filmleri deyince bu filmi listemize almamak olmazdı… Joachim Trier ve Eskil Vogt ikilisi bir kez daha güçlerini birleştirerek 2017’de bu kez fantastik bir büyüme hikayesine ve zehirli bir aşk hikayesine çevirmiştir. Muhafazakâr ve dindar bir aileden çıkıp eğitimi için büyük şehre gelen Thelma, yetiştiği gibi değil de kesinlikle bunun tersi bir şekilde parti yapmaktan zevk almaya ve bir kadından hoşlanmaya başlayınca dünyası tamamen değişiyor ve bu değişimler ise karın ağrıtan gerçeklerle baş başa kalıyordu.

İskandinav Sineması: Norveç, Danimarka, İsveç, ve İzlanda Filmleri

İskandinav sineması, son yıllarda dünya çapında giderek daha fazla ilgi görmekte. Bu bölgeden çıkan filmler, seyircileriyle doğal ve samimi bir ilişki kurmayı başarıyor. Netflix, Norveç filmleri ve dizileri gibi birçok İskandinav yapımını kütüphanesine ekledi. Bu yazıda, Norveç, Danimarka, İsveç ve İzlanda sinemasından örneklerle İskandinav filmlerine yakından bakacağız.

Norveç Filmleri Netflix’te

Norveç sineması, son yıllarda dünya çapında giderek daha fazla ilgi görüyor. Norveç filmleri, doğal ve güzel çekimleriyle tanınıyor. Netflix, Norveç filmleri arasından seçtiği bazı yapımları da kütüphanesine eklemiş durumda. Bunlardan bazıları şunlar:

 • Kon-Tiki: Yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandberg’in yaptığı bu film, Norveçli kaşif Thor Heyerdahl’ın Pasifik Okyanusu’nu geçme macerasını anlatıyor. Film, 2013 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı oldu.
 • Troll Hunter: André Øvredal tarafından yönetilen bu film, ülkenin efsanelerinden biri olan trolleri konu alıyor. Film, bir grup öğrencinin bir belgesel çekmek için gizemli bir avcıyla birlikte trol avına çıkmasını konu alıyor.
 • The Wave: Roar Uthaug tarafından yönetilen bu film, Norveç’in batısında bulunan bir fiyortun çökmesi sonucu oluşacak tsunamiyi konu alıyor. Film, gerilim dolu bir aksiyon filmi olarak dikkat çekiyor.

Danimarka Filmleri

Danimarka, İskandinav sinemasının en önde gelen ülkelerinden biri. Danimarka filmleri, son yıllarda dünya çapında ödüller kazandı. Özellikle Dogme 95 hareketiyle tanınan Danimarka, sinemada doğallık ve samimiyeti ön plana çıkarmayı başardı. İşte Danimarka sinemasından öne çıkan bazı filmler:

 • The Hunt: Thomas Vinterberg tarafından yönetilen bu film, Danimarka’nın küçük bir kasabasında yaşayan bir öğretmenin hayatını anlatıyor. Film, yanlış anlaşılmalar sonucu öğretmenin hayatının alt üst olmasını konu alıyor.
 • A Royal Affair: Nikolaj Arcel tarafından yönetilen bu film, 18. yüzyılda Danimarka kraliçesi Caroline Mathilde’in kocasıyla arasındaki sorunları ve onun kocasının doktoru Johann Friedrich Struensee ile yaşadığı aşkı anlatıyor. Film, 2012 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı oldu.
 • The Celebration: Thomas Vinterberg tarafından yönetilen bu film, Dogme 95 hareketinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Film, bir ailenin babalarının doğum günü kutlaması sırasında ortaya çıkan sırları ve dramatik olayları konu alıyor.

Norveç Filmleri Romantik

Norveç filmleri arasında romantik filmler de oldukça popüler. Bu filmler, genellikle doğal güzellikler eşliğinde aşk hikayeleri anlatıyor. İşte Norveç romantik filmlerinden bazıları:

 • The Lion Woman: Vibeke Idsøe tarafından yönetilen bu film, 1912 yılında Norveç’te geçiyor. Film, yüzündeki tüyler nedeniyle dışlanan bir kızın hayatını anlatıyor.
 • The Optimists: Gunhild Westhagen Magnor tarafından yönetilen bu film, bir otelde çalışan bir kadın ve otelin müdürü arasındaki romantik ilişkiyi konu alıyor. Film, Oslo’nun güzel manzaralarını eşsiz bir şekilde yansıtıyor.
 • The Crossing: Bir aşk hikayesi olarak başlayan bu film, bir yolculuğa dönüşüyor. Film, Norveç’in güzel manzaraları eşliğinde, bir adam ve kadının arasındaki ilişkiyi konu alıyor.

İsviçre Filmleri

İsviçre sineması, İskandinav sinemasına göre daha az bilinen bir alan. Ancak İsviçre’den de birçok iyi film çıkıyor. İsviçre filmleri, genellikle doğal güzelliklerin ön plana çıktığı filmler olarak dikkat çekiyor. İşte İsviçre sinemasından öne çıkan bazı filmler:

 • Sister: Ursula Meier tarafından yönetilen bu film, bir çocuk hırsızı ve ablası arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Film, İsviçre Alpleri’nde geçiyor ve doğal manzaraları harika bir şekilde yansıtıyor.
 • My Life as a Zucchini: Claude Barras tarafından yönetilen bu animasyon filmi, bir yetimhanedeki çocukların hayatını anlatıyor. Film, Cannes Film Festivali’nde En İyi Animasyon Film ödülü kazandı.
 • The Divine Order: Petra Volpe tarafından yönetilen bu film, İsviçre’de kadınların oy kullanma hakkını elde etme mücadelesini konu alıyor. Film, 1971 yılında geçiyor ve kadın hakları mücadelesinin önemli bir dönüm noktasını anlatıyor.

İzlanda Filmleri

İzlanda sineması da İskandinav sinemasının önemli bir parçası. İzlanda filmleri, genellikle doğal manzaraların ön planda olduğu ve çoğunlukla dramatik hikayeler anlatan filmlerden oluşuyor. İşte İzlanda sinemasından öne çıkan bazı filmler:

 • Rams: Grímur Hákonarson tarafından yönetilen bu film, iki çiftçi kardeşin hikayesini anlatıyor. Film, İzlanda’nın güzel manzaraları eşliğinde dramatik bir hikaye anlatıyor.
 • Woman at War: Benedikt Erlingsson tarafından yönetilen bu film, bir çevreci aktivistin hikayesini anlatıyor. Film, İzlanda’nın güzel manzaraları eşliğinde politik ve sosyal bir mesaj veriyor.
 • Of Horses and Men: Benedikt Erlingsson tarafından yönetilen bu film, İzlanda’daki at severlerin hayatını konu alıyor. Film, İzlanda’nın doğal manzaraları eşliğinde eşsiz bir hikaye anlatıyor.

Sonuç olarak, İskandinav sineması, son yıllarda dünya çapında giderek daha fazla ilgi görüyor. Norveç, Danimarka, İsveç ve İzlanda gibi ülkelerden çıkan filmler, doğal güzellikler eşliğinde samimi ve dramatik hikayeler anlatıyor. Netflix gibi platformlar, bu filmleri seyircilerine sunarak İskandinav sinemasının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

İlginizi çekebilir: ”Netflix Türkiye’de Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bensu Sahin tarafından yazıldı

Kabak Lifi

Atıksız Adım: Bulaşık Süngeri Yerine Kabak Lifi Kullanmak

Para Karşılığında Üzerinde Deney Yaptırır Mısın?

Para Karşılığında Üzerinizde Deney Yaptırır Mısınız?