içinde

Karikatürist Önder Özgenç ile Röportaj!

Önder Özgenc

Bugün birbirinden renkli ve anlamlı çizimlere imza atan karikatürist Önder Özgenç ile tanışıyoruz! Kendisi aynı zamanda uzun yıllardır yaptığı çizimlerle okurlarının kalbinde taht kurmuş bir bilim insanı. Yeni Bir Söz x Yeni bir Çizim adlı serisinde birbirinden anlamlı ve özlü sözleri çizerek anlatıyor. Şairlerin, yazarların yazdıkları birbirinden anlamlı ve özlü sözleri kendine has çizim tarzıyla harmanlayarak bizlere sunuyor. Gelin Önder Özgenç’le tanış olalım!

Binlerce insan gibi Capsulmag ekibi olarak biz de Önder Özgenç’in çizimlerine hayranız! Peki, çizimleriyle duygularımıza tercüman olan yetenekli karikatürist Önder Özgenç, aslında kimdir? Çizimlerinde ilham kaynağı neler, karikatürist olmak isteyenlere önerileri ve daha fazlası bu keyifli röportajımızda sizlerle!

Bir bardak kahve eşliğinde okumanızı tavsiye ederiz.

Keyifli okumalar!

 • Merhaba! Capsul MAG’e hoş geldiniz. Umarım iyisinizdir. Bize biraz
  kendinizden bahsetmek ister misiniz? Aslen kimsiniz? Neler yaparsınız,
  nelerden hoşlanırsınız mesela?

Merhaba, teşekkürler. Ben Önder Özgenç. İllüstratör ve karikatüristim. 1994 Osmangazi doğumluyum. Konya’nın Ereğli ilçesinde yaşıyorum. 2012 yılında Konya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra 2016 yılında Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden derece ile mezun oldum. 2021 yılında da Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anabilim Dalından “Çağdaş Türk Resim Sanatında Toplumsal Gerçekçilik Bağlamında Baba Rolünün Temsili” isimli tezimi başarılı bir şekilde sunarak bilim insanı ünvanı aldım.

Nelerden hoşlanırım diye düşündüğümde ise çizim yapmak ve her tarzdan sözler bulup okumak diyebilirim. Bir şeyler okuduğumda aklımda canlanan sözlerin altını çizerek not alıyorum. Ve bunu çizimlere döküyorum. Çünkü çizim yapmak ayrılmaz bir parçam ve kendimi insanlara ifade edebildiğim tek şey.

 • Türkiye’de birbirinden yetenekli birçok karikatürist var ancak sizin çizimlerinizin kendine özgü bir tarzı var, oldukça dikkat çekici ve etkileyici. Çizim hayatınıza nasıl başladınız? Çizerken size ilham olan şeyler nelerdir?

Normalde grafik tasarım bölümünde okumak istediğim için illüstrasyon çizmek hep aklımda olan bir şeydi. Dijital illüstrasyon konusunda hiçbir eğitim almadım ve portre çizimlerine karşı hep bir düşkünlüğüm vardı. Dijital illüstrasyon sanatına 2015 yılında başladım. İlk olarak telefonda çizimler yaparak acemiliğimi attım. Ve daha profesyonel işler üretmek için annemin desteğiyle sonraki yıl çizim tabletine geçtim. Bana olan inancı için anneme binlerce kez teşekkür ederim.

Çeşitli edebiyat dergileri ve kişiye özel siparişler için realist portreler çalışırdım. Fakat insanların güzellik algısı 2021 yılının başlarında ruhumu özgür kılan karikatür sanatına yönlendirdi. Ve bu benim 2015’den bu yana realist görüş açımı bambaşka bir evreye getirdi. İnsanlara zor da olsa kendilerine farklı bir pencereden bakmaları için fırsat sunmuş oldum. Çizim yaparken ilham kaynağım sözler oluyor; sözlerin oluşturduğu olay örgüsüyle her çizimde sanki farklı bir yolculuğa çıkıyorum.

”Hayalsiz İnsan, Kanatsız Kuşa Benzer”

Önder Özgenç

 • Sayfanızı biraz incelediğimiz zaman fark ettik ki çizimlerinizin üstünde özlü sözler de yer alıyor. Sizi takip edenlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı? Yoksa sadece içinizden geleni mi çiziyorsunuz?

Çalışmalarımı bir seri olarak gerçekleştiriyorum. Serimin adı “Yeni Bir Söz x Yeni bir Çizim” olarak geçiyor. Şairlerin, yazarların yazdıkları birbirinden anlamlı ve özlü sözleri çizim tarzımla harmanlayarak insanlara sunuyorum. Her çalışma kendi içerisinde bir anlam içeriyor. Çizimlerimi ilk gören insanlar ürpertici bulabiliyor ve ön yargılı davranabiliyorlar. Ama sözleri okuduklarında tam tersine duygularının birebir tasviri olduğunu görüyorlar.

Benim de çalışmalarımdaki hedefim dış görünüşlerinden dolayı insanların önyargılı tutum ve davranışlarını bir nebze kırmak. Çizim tarzımla insanı insan olduğu için sevmenin mesajını veriyorum. Tabii gündemde olan bir haber ve durum olduğunda daha keskin ve anlaşılır sözlerle de çizimlerime yön veriyorum. Ama normal zamanlarda, okuduğumda yüzümde bir tebessüm oluşturan ya da düşündüren sözleri seçerek çizdiğim karikatürler insanlar için farklı farklı anlamlar içerebiliyor.

Çalışmalarımda ruh hallerine göre kendilerini bulanlar da var, daha doğrusu bu onlar için bir terapi gibi.

 • Bu zamana kadar kiminle tanıştıysak hep bir hayalinin olduğundan bahsetti. Peki, sizin bir hayaliniz var mı?

Önder Özgenç

Hayalsiz insan, kanatsız kuşa benzer diye bir laf var. Bizleri ayakta tutan ve hayata sımsıkı sarılmamızı sağlayan hayallerimiz, hedeflerimizdir. Çizdiğim illüstrasyonların insanlar için bir anlam ifade etmesi ve daha çok kalplere, çalışmalarımla ulaşmak en büyük hayalimdi. 2021 yılında başlayan karikatür serüvenimde bu konuma gelmek benim için gerçekten gurur verici bir deneyim. İnsanlar mutlu ya da üzgün zamanlarında çizimlerimi paylaşarak çevreleriyle iletişim kuruyorlar.

Bu bana çok garip geliyor ve çok mutlu oluyorum. Demek ki onun kalbine dokunabilmeyi ya da yüzünde bir tebessüm oluşturmayı başarmışım. Şimdi bu şevkle kendime yeni hayaller inşa ediyorum. Mesela “Yeni Bir Söz x Yeni bir Çizim” serimi farklı dillerde çizerek daha çok insana ulaşmayı planlıyor ve kişisel bir sergi açmayı umut ediyorum.

”Tarz, Bir Çizerin Kendine Özgü Anlatım Biçimidir, Bir Nevi Kimliğidir”

 • Karikatürist olmaya merak salmış insanlara vermek istediğiniz tavsiyeler var mı?

Karikatürist olarak bana en çok sorulan bir soruyla cevabı vermek istiyorum. Çünkü karikatürist olmak isteyen ya da illüstratör olmak isteyenlerin sorduğu ortak bir soru bu. “Tarzınızı nasıl buldunuz?”, bu soru karikatür çizmeye başladığımdan ve insanların çizimlerimi keşfetmeye başladıklarından bu yana hep soruldu ve buradan da cevaplamak isterim.

Tarz, bir çizerin kendine özgü anlatım biçimidir, bir nevi kimliğidir. Çizim yeteneğinizin olması kadar belirli bir tarzınızın olması da isim yapabilmek için gerekli bir şeydir. Ve bu hemen olabilecek bir şey de değildir. Uzun zaman zarfında taslaklar çizerek, incelemeler yaparak bir anda kendiliğinden ortaya çıkan bir şeydir. Yani benim için öyle oldu.

Acele etmeyin, yavaş yavaş kendinizi keşfedeceksiniz. Bu süreçte öncelikli yapmanız gereken sabretmek ve vazgeçmemek. Eğer bu konuda hırslanırsanız kendinize olan inancınızla bunu halledebilirsiniz.

 • Shopier üzerinden çizimlerinizin satışı olduğunu gördük. Bizce harika bir girişim bu! Daha farklı projeleriniz var mı? İleride takipçileriniz neler görsün istersiniz?

Önder Özgenç

Çalışmalarımı aynı zamanda stop-motion olarak video haline getiriyorum. Yaptığım videoları ya bir şarkının sözlerinden yola çıkarak ya etkilendiğim bir fotoğraftan ya da gündemden esinlenerek hayata geçiriyorum. Gelecekte bunun ağırlıklı olduğu işler üretmek ve illüstrasyonlarımı farklı malzeme ve yüzeylerde insanlara sunmak istiyorum.

 • Çizimlerinizdeki kadın figürleri birbirlerine çok benziyor aslında! İleride kendi karakterlerinizi görebileceğimiz, ya da hayat vermek istediğiniz figürleriniz olacak mı?

Çizimlerimde sadece kadın figürlerinin birbirlerine benzediğini söylemem uygun olmaz. Aksine kadın, erkek, hayvanlar, bitkiler hatta eşyalara bile yüz ifadesi veriyorum. Ve hepsi birbirine benziyor. Yuvarlak gözler, sivri burun, belirgin elmacık kemikler, daha keskin yüz ve vücut hatları gibi… Böyle olması kendimden parçaların çizimlerime yansımasıdır.

Ben hayatta her zaman net ve keskin bir dille insanların gerçek düşüncelerimi daha iyi anlayabileceğini düşündüm. Bir yandan çizimlerime bir cinsiyet sınırı koymuyorum. Çünkü sözleri okuyan kişi kadın olsun erkek olsun kendinden parçalar bulabiliyor. Bu da çalışmalarımı daha evrensel kılıyor. Çünkü duygusal, toplumsal konuları sadece bir cinsiyete yüklemek anlamsız olacaktır.

Önder Özgenç

Kendi karakterlerim konusunda şunu diyebilirim. Kendime özgü bir tarzda çizdiğim ve insanların keşfettiği çizimlerimdeki karakterler kendi karakterlerim oluyor. Tabii çizim yaparken bazen kurguda sıkıntı yaşayabiliyorum ve referans olarak fotoğraflar kullanıyorum. Yine işin sonunda o çalışma tarzımla harmanlanarak bambaşka bir hal alıyor. Ben her gün bir ya da iki çalışma yapıyorum. Okuduğum sözlerden dolayı aslında her gün yeni bir karaktere hayat veriyorum. Çünkü her bir söz ve çizim aynı anlamlar, özellikler içermiyor. Hepsi kendi içerisinde farklı çalışmalar ve bu onları özel kılıyor.

Önder Özgenç’i dinlemek harikaydı! Kendisinin birçok sanatçı adayına ilham olacağından hiç şüphemiz yok. Bu güzel röportaj için kendisine teşekkürü borç biliriz. Kendisini takip ederek harika çizimlerini inceleyebilirsiniz. Önder Özgenç adını unutmayın, kendisi şimdiden bir marka!

Önder Özgenç’i Instagram’dan takip edebilirsiniz: Önder Özgenç

Önder Özgenç’in Shopier Ürünleri için: Yeni Bir Söz X Yeni Bir Çizim 

İlginizi çekebilir: ”Atlara Gönül Vermiş Bir Kadın: Dilek İlter!

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Bensu Sahin tarafından yazıldı

Dijital Minimalizm

Dijital Minimalizm: Dijitalde Sadelik

Zeytinburnu Buz Adası

Buzda Eğlencenin Kalbi: Zeytinburnu Buz Adası