içinde

Açelya Özcan: Güzellik ve Estetik Bir İllüzyondur!

Açelya Özcan

Kuruluş Osman’ın Ayşe Hatun’u, Açelya Özcan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Güzeller güzeli, ünlü oyuncu bizimle mesleğe nasıl adım attığını, Ayşe Hatun karakterinin kendisinde yarattığı izlenimleri, müziğe olan tutkusu, gelecek planları ve çok daha fazlası hakkında oldukça değerli bilgiler paylaştı.

Kocaman bir bardak iyi demlenmiş kahvenizi alın ve son zamanların en iyi söyleşisini okumanın tadını çıkarın! 🥰

”Ayşe Hatun, Kariyerimin Miladı!”

Kuruluş Osman Ayşe Hatun

Merhaba Açelya Hanım, oyunculuk kariyeriniz nasıl başladı? 

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okurken tiyatro kulübünün çıkardığı oyunlarda oynuyordum. Mezun olduktan sonra vergi denetmenliği yaptığım sırada deneme çekimlerine katılmaya başladım.

Bir gün bir reklam görüşmesine gittiğim yapım şirketinde, yanlışlıkla sinema filmi cast görüşmesi yapılan kapıdan girdim. Hikaye o filmde oynamamla başladı. Sonrası malum 😊

Şimdiye kadar birçok dizi ve filmde yer aldınız. Sizi uzun zamandır Kuruluş Osman’da Ayşe Hatun karakteri ile izliyoruz. Kariyerinize baktığımızda televizyon ve sinemanın yanında tiyatroda da çok aktif rol aldığınızı fark ettik. Daha çok hangi tarafta olmayı seviyorsunuz? Sizce bir oyuncu için sahne ve televizyon arasındaki fark nedir?

İki tarafa da eşit mesafede durmak isterdim, fakat sinema benim için bir mesleğin ötesinde. Perde beni hem seyirci olarak, hem aktris olarak büyülüyor. Sinemaya olan duygularımı ağdalandırmadan ifade etmek zor.

Sahne ve sinema arasındaki en temel fark, sahnedeki an’ın biricik olmasında. Seyirci ve oyuncu arasındaki duygu transferinin sahnedeki ve sinemadaki yoğunluğu ve gerçekliği de bence temel farklardan.

Açelya Özcan için Ayşe Hatun ne ifade ediyor? Bu karakteri nasıl yorumlarsınız? Kariyerinizde nasıl bir yeri var?

Kuruluş Osman Ayşe Hatun

Ayşe Hatun, kariyerimin miladı. Onunla 4 yıl geçirdik, birlikte büyüdük. Tarihimizin en sancılı ve doğurgan dönemini birlikte keşfettik. Aramızda güçlü duygusal bir bağ var. Onu hep sevgiyle anacağım. Ayşe Hatun yalnız kariyerime değil, karakterime de yön verdi. Sayesinde iki kavramı hayatımın merkezine yerleştirdim. Sabır ve tevekkül.

Ayşe Hatun hem çok güçlü hem de çok naif bir kadın. Onunla Açelya Özcan arasında bir benzerlik var mı? Hayat verdiğiniz bu eşsiz karakterle aranızdaki benzerlikler ve farklılıklar neler?

Benim Ayşe Hatun’a göre çok daha sıradan dertlerim var. O çok dirayetli bir kadın. O bir var oluş savaşı veriyor ve bu ülkü adına canını feda etmeye hazır. Onun ruhen, zihnen, bedenen verdiği mücadele hayranlık uyandırıcı.

Ben ona göre daha az risk alıyorum, yaşam mücadelesi adına. Ayşe Hatun sabırlı, hoşgörülü, nefsani duygularını kontrol altına almayı bilen bir kadın. Benim daha yolum var. En temel benzerlik ikimiz de dengede durmayı seviyoruz, ılımlı, uyumlu ve takım çalışmasına yatkınız.

”Güzellik ve Estetik Bir İllüzyondur”

Açelya Özcan

Dizide oynadığınız karakterin eşine bağlılığı ve güveni, hatta o öldükten sonra bile ona olan sadakati çok dikkat çekiyor. Peki, sizin aşka bakış açınız nedir? Böyle bir sevgi ve bağlılık hali sizce gerçekten olabilir mi?

Ayşe Hatun’un Gündüz Bey’e olan aşkı, birbirlerine olan saygıları hayranlık uyandırıcı. Bence aşk birbirini besleyen, zihnen erişkin iki ruhun bir araya gelmesi halinde kendisini gerçekleştirir.

Dizi ve film sektöründe özellikle televizyona yapılan işlerde belli bir güzellik algısı yaratılmış durumda. Sizce güzellik, oyuncu olabilmek için ön planda olan bir unsur mudur?

“Güzellik ve estetik” bir illüzyondur. Geçici ve değişkendir. Bunu daha önce de söyledim, hala aynı fikirdeyim. Oyuncu olmak için güzelliğe yahut hatları otoritelerce belirlenmiş oransal estetiğe ihtiyaç yok. İhtiyaç olunanın formülünü Sokrates veriyor. Bilinmeyeni çok, meşakkatli ve aldanmaya açık bir denklem. “Kendini Tanı”

Oyunculuk kariyerinizin yanı sıra müziğe de oldukça ilgilisiniz. Müzikle olan ilişkiniz nasıl başladı? Şu anda aktif olarak bu alanda çalışmalarınız var mı?

Açelya Özcan Kimdir?

Müzik annemden genetik miras. Ben doğmadan önce başladı. Müziğe hiçbir zaman bir eder biçemedim, bu yüzden profesyonel bir meslek olarak yapamadım. Sevdiğim parçaları coverlayarak, dünya müziğini keşfederek ilerliyorum orada.

Hatta bu sıralar Hint müziklerine merak sardım. Urduca, Hintçe bilmememe karşın sevdiğim filmlerin sound-tracklerini kaydetmeye başladım. Pakistanlı oyuncu ve müzisyen arkadaşım Imran Abbas geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye geldi, onunla stüdyoya girdik. Urduca bir ilahi ve bir film sound-tracki kaydettik. Onlara klipler çekmek için ikimiz de dizilerimizin sezon finali yapmasını bekliyoruz.

Müzisyenlik ve oyunculuk arasında bir tercih yapmak zorunda kalsanız seçeceğiniz alan hangisi olurdu?

Sophie’nin seçimi olur bu. İkisi arasında tercih yapmak olanaksız benim için. Omuz omuza, birbirlerini besleyerek ilerliyorlar.

”İnsanı ve Doğasını Keşfetmek Bu İşin Anahtarı”

Açelya özcan

Gelecek planlarınız neler?

2017 yılında ana teması Epigenetik ve Biyo-teknoloji olan 13 bölümlük bir OTT draması yazdım. Mevcutta projemi hayata geçirmek için Avrupalı Semi-pro, Pro film stüdyoları, yurt içinde ve yurt dışında yatırımcılarla görüşmeler yapıyorum.

Kız kardeşim Manolya ile kurduğumuz yapım şirketinden çıkaracağımız projenin ardından annem Nurhayat Özcan’ın film hakları elimde bulunan iki kitabı “Nevcüman” ve “Nardugan”ın sinema filmlerini çekmek niyetindeyim. Kısa vadede Start-up mantığıyla kurulmuş bir organizasyon içinde kendi orijinal içeriklerini üreten, global ana temaları lokal bir dille işleyen yapım şirketimi hayata geçirmekle uğraşıyorum.

Son olarak, meslekte iyi bir kariyer yapmış ve deneyimli bir oyuncu olarak, bu mesleği yapmak isteyenlere vereceğiniz tavsiyeler var mı?

Estağfurullah, iltifat ediyorsunuz teşekkür ederim. Tavsiye vermek beraberinde sorumluluk getirir. Tavsiye değil ama, bu mesleği yaparak hayatını idame ettiren bir arkadaşları olarak kendi yönelimimi paylaşabilirim.

Hayatım boyunca sosyoloji, psikoloji, dinler tarihi, tarih, felsefe, bilim tarihi okudum. İnsanı ve doğasını keşfetmenin bu işin anahtarı olabileceğine dair bir his var içimde. Ben de herkes gibi cevaplar arıyorum.

Açelya Özcan Instagram hesabı için linke tıklayabilirsiniz: https://www.instagram.com/acelyaozcan/

İlginizi çekebilir: ”Bu Diskoda Herkese Yer Var!

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Capsulmag tarafından yazıldı

yeşil restoran hareketi

Yeşil Restoran Hareketi: Bir Tabakla Yarını Değiştir!

İstanbul'un En İyi Brunch Mekanları

İstanbul’un En İyi Brunch Mekanları