içinde

Bu Diskoda Herkese Yer Var!

Açık Hava Diskosu

Bugün sizi tatil günlerinize eşlik edecek şarkıları ile ruhunuzda Akdeniz’in esintilerini hissettirecek bir grupla tanıştırıyoruz. Açık hava diskosu!

Daha önce şarkılarına denk geldiniz mi bilmiyoruz ama biz dinlediğimizde ezgilerine bayıldık! Hemen Spotify listemize aldık! Onları dinlerken etrafınızda bahar havasının esmemesi mümkün değil!

Single çalışmalarının yanında, Evdeki Saat, Palmiyeler, Madrigal, Kalben ve Sertap Erener’in parçalarına yaptıkları coverlar da dinleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

İnsanların, yaz mevsimini doruklarda hissederken onları dinlediklerini hayal ederek şarkılarını üretiyorlar. Bu şahane değil mi?

Açık Hava Diskosu: Yakın Markaj

Açık Hava Diskosu

 • Merhaba, öncelikle söyleşi talebimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Açık Hava Diskosu grup üyeleri aslında kimlerdir?

Nail: Biz de bize değer verip röportaj yaptığınız için çok teşekkür ederiz. Şimdi öncelikle grubun genel yapısını anlatayım sonra çok kısa kendimden bahsedeyim istiyorum. Selin ile ben 2019 yılından beri evliyiz, Çağrı da Selin’in hem çocukluk arkadaşı hem de Selin’in kardeşinin eşi yani kısaca bir “aile diskosuyuz”. Ben grupta vokal ve prodüktör olarak görev alıyorum aynı zamanda bir hava yolu firmasında finansal kontrolör olarak çalışıyorum.

Selin: Merhaba, ben grubun kurulmasındaki kilit kişiyim gördüğünüz gibi, grupta vokal ve halkla ilişkiler müdürü olarak görev alıyorum, turizm sektöründe iç denetçi olarak çalışıyorum.

Çağrı: Selamlar, grupta prodüktör ve mühendis olarak görev alıyorum. Müziğimizin hem kreatif hem de teknik kısmından sorumluyum diyebilirim. Ben de bir beyaz yakalı olarak yazılım danışmanlığı yapıyorum.

 • Müzik dinleyen kişi olmakla müziği icra eden kişi olmak arasında çok fark var. Siz, dinleyen taraftan icra eden tarafa nasıl geçtiniz? Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

Selin: Nail ve Çağrı ilkokul yıllarından beri müzik icrası ile uğraştıkları için onlar için geçiş çok net olmasa gerek o nedenle onlara nazaran daha yakın bir dönemde müzik dinleyiciliğinden, icracılığa hatta müzik üretimine geçen birisi olarak kendi yolculuğumu anlatayım.

Öncesinde sizin de bahsettiğiniz gibi sadece bir müzik dinleyicisiydim, pandemi dolayısı ile evde kalmaya başladığımız günlerden birinde Nail bir şarkı üzerinde çalışırken “gel şu şarkıyı bir de sen söyle de kaydedelim” demesinin ardından benim müzik yolculuğum başladı aslında daha önce şarkı söyleyebildiğimi bile bilmiyordum.

Hayat Bir Diskodur, Dans Etmeyi Bilene!

 • Grubunuzun ismi çok ilgi çekici. Biraz da ruha enerji veren cinsten. Bu ismin bir hikayesi var mı? Neden ‘Açık Hava Diskosu?’

Çağrı: Grup ismi üzerinde düşünürken hep müziğimizi ve müzik yapma amacımızı anlatan bir isim olmasını istiyorduk. Evimizin balkonunda beyin fırtınası yaparken Nail birden Açık Hava Diskosu dedi – sanırım balkonda olmamızın da bir etkisi vardı- kısa bir sessizlik anından sonra herkes ismi beğendi ve ismimizi bulmuş olduk.

Nail: Grup ismimiz Çağrı’nın da dediği gibi yaptığımız müziği yansıtıyor ama disko müziği gibi sadece bir müzik türünü anlatmaktan ziyade, daha çok çeşitli karakterdeki insanların geldiği, kendinden bir parça bulabildiği bir disko gibi düşündük, hem havası da ferah çünkü Açık Hava Diskosu.

 • Şarkılarınız insana kendini çok iyi hissettiriyor. Ezgilerinizde hep bir tatil havası var. İnsanın dinlerken yola çıkası, bir yerlere kaçası geliyor. Bu tarzı benimsemenizin özel bir sebebi var mı?

Nail: Aslında “şöyle bir tarz benimseyelim” diye bilinçli yaptığımız bir seçim değil. İçinde bulunduğumuz sistemden, iş hayatından, büyük şehirlerin yoğunluğundan biz de bir kaçış yolu aradığımız için kişinin kendisini daha huzurlu hissedeceğini düşündüğü tatil, deniz kenarı gibi yerlere kaçma teması müziğimize de yansıyor. Bunun yanı sıra Antalya’da yaşamamızın da bu havayı oluşturmada büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

İhtiyacın Olan Her Yerde Disko Enerjisi Seninle!

Açık Hava Diskosu

 • Müziğinizi yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Nail: Akşam üstlerinden, gün doğumlarından ve dinlediğim diğer müziklerden besleniyorum genelde.

Çağrı: Ben Fikirtepe/istanbul’da oturduğum için Nail gibi doğa olaylarından ziyade daha çok inşaat seslerinden ve şehir karmaşasından ilham alıyorum. Şaka bir yana parçalarımızın fikir aşaması genelde Nail’den geliyor. Ben daha çok konsepti genişleten kişi olarak konumlandırıyorum kendimi.

 • Cover çalışmalarınız çok seviliyor. Son çıkardığınız single’lar da oldukça ilgiyle dinleniyor. Yakın zamanda çıkaracağınız yeni bir single veya albüm çalışmanız var mı?

Selin: Evet şu an yeni bir single üzerinde çalışıyoruz neredeyse prodüksiyon aşaması bitti. Haziran sonu Temmuz başı gibi çıkarmayı planlıyoruz.

 • Müzik dünyası için büyük bir hayaliniz var mı? Kendinizi bu dünyanın neresinde konumlandırıyorsunuz?

En büyük hayalimiz dünyaca ünlü bir festivalde sahne almak açıkçası.

Bu Diskoda Herkese Yer Var!

 • Sizce bir şarkıyı defalarca dinlettiren en büyük sebep nedir? Ve defalarca dinlediğimiz şarkılardan bir anda sıkılmamız? Çok garip değil mi? Bu gerçekliğe getireceğiniz yorum ne olurdu?

Nail: Bence bir şarkıyı tekrar tekrar dinlettiren iki ana unsur var. İlki, şarkının dinleyicinin duygularını veya içinde bulunduğu durumu çok iyi anlatması. İkincisi ise, şarkının kurduğu senaryonun dinleyici tarafından benimsenmesi. Bu ikisi ya da ikisinden birisi gerçekleşince şarkı tekrar tekrar dinleniyor. Ama insan beyni adapte olma üzerine kurulu olduğu için şarkının yarattığı duygu durumuna toleransı yükseldiği anda da sıkılma dediğimiz olay gerçekleşmiş oluyor.

 • Alanınızda takip ettiğiniz ekoller var mı? Ve şu tarzı çok sevenler bizim şarkılarımızı sever dediğiniz bir tarz?

Selin: Bu aralar Nu Genea, Jungle, Franc Moody gibi isimleri çok dinliyor ve takip ediyoruz, disko, funk ve synth-pop türlerini sevenler bizim şarkılarımızı da sever bence.

 • Açık Hava Diskosu’nun hayata bakış açısını nasıl özetlersiniz? Birbirinize yakın pencerelerden mi bakıyorsunuz hayata, yoksa farklılıklarınız var mı?

Çağrı: Birbirimize yakın pencerelerden bakıyoruz, bir şekilde umudun hep olduğu, en karanlık anlardan bile çıkış yolunun olduğuna inanıyoruz.

 • Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu röportajı okuyan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizi dinleyin, takip edin! Çünkü bu Disko’da herkese yer var!

İlginizi çekebilir: ”Ezgi Durmuş: ”Acemice Yaşanan Duyguların Güzelliğine İnanıyorum

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

$ s Yorumlar

Capsulmag tarafından yazıldı

ne kadar guzelsin testi 1

Türkiye’nin Yüzde Kaçından Daha Güzelsin?

Cilt ve Vücut Bakımı

Ma Monde ile Cilt ve Vücut Bakımı: Arınma ve Nemlendirme