içinde

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri: Valizleri Hazırlayın!

Vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri

Biri vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri mi dedi? İşte burada! Hepimiz Dünya’nın bir yerinde doğarız, ona göre şekil alırız, değil mi? Ancak buna rağmen diğer ülkeleri, dilleri ve kültürleri hep merak ederiz. Hatta tüm dünyayı gezip görmek isteriz! Maalesef işin içerisine vize girdiği zaman biraz zorlanabiliyoruz. Vize, bir ülkeye girebilmek için yetkili makamlardan alınan izne denir. Bu yazımızdaysa hiç yorulmadan gidebileceğiniz bazı Avrupa ülkelerini sizler için sıraladık! İşte vizesiz gidilen avrupa ülkeleri…

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

 • Makedonya

Makedonya

Resmi adı Makedonya Cumhuriyeti olan bu ülke, Güneydoğu Avrupa bölgesinde bulunan bir Balkan ülkesidir. Vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri arasında en çok bilinen ülkelerden biridir. Toplamda 2 milyon nüfusu vardır. Coğrafi konumundan dolayı farklı medeniyetlerin izini taşıyan, çok kültürlü bir ülkedir. Başkenti ise Üsküp’tür. Makedonya’da gezilecek yer çoktur! Üsküp Türk Çarşısı, Aziz Naum Manastırı, Matka Kanyonu’nu bunlara örnek olarak verilebilir!

Skopje, yani Üsküp, Makedonya’nın başkenti olmakla birlikte en büyük şehridir. Üsküp, Makedonya’nın siyasal, ekonomik ve akademik merkezi olarak bilinmektedir. Tarihi oldukça zengindir, mimarisi ve kültürü oldukça çeşitlidir, sizi kendisine aşık edecek bir şehirdir anlayacağınız! Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Rahibe Teresa Anıt Evi, St. Spass Kilisesi gibi yerleriyle ünlüdür. Vizesiz toplamda 90 gün kalabilirsiniz.

 • Ukrayna

Ukrayna

Rusya’nın Avrupa kıtasında bulunan ve bu kıtanın en geniş yüz ölçümüne sahip ülkesine hoş geldiniz! Dünya’nın ilk panorama müzesine sahip olan Ukrayna, aynı zamanda dünyanın en verimli topraklarının %30’una sahip bir ülkedir! Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biridir. Eğitimli nüfus oranı yüksek, oldukça temiz bir ülkedir. Başkenti Kiev’dir. Türkiye’de yaşayan çoğu insan tatil için genelde Kiev’i tercih etmektedir. Kiev dışında diğer bir şehri ise liman şehri olarak bilinen Odessa’dır.

Her ne kadar kaliteli gece hayatıyla bilinen bir ülke olsa da kültürel tarihi de oldukça boldur. Eğer Ukrayna’ya gitmek için plan yapıyorsanız kesinlikle birçok şehri gezmeniz gerektiğini tavsiye ederiz. Sudak Kalesi, Hansaray-Bahçeşaray, Kiev-Pechersk Manastırı, Özgürlük Meydanı, Golden Gate, Opera ve Bale Binası, Odessa Limanı gibi yerleri gezmeniz şiddetle tavsiye edilir!

Ukrayna’nın gece hayatını yaşamak, yeşilliğinin tadına varmak ve kültürlenmek istiyorsanız hiç durmayın! Uygun otel ve uçak biletleri seçenekleri sayesinde en kısa zamanda gidebileceğiniz eşsiz ülke sizi bekliyor!

 • Azerbaycan

Azerbaycan

Kardeş ülkeyi görmeden olmaz! Türkiye’nin komşusu olan Azerbaycan kesinlikle gidilip görülmesi gereken ülkelerden biridir. Başkenti Bakü olan bu ülkede çok fazla şey yapabilirsiniz! Azerbaycan halkı oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Okuryazar oranı yüksektir, ekonomisi gelişmiş ve sanatla iç içe olan eşsiz bir ülkedir.

Alev Kuleleri, Kız Kalesi, Şirvanşahlar Sarayı, Bibi-Heybet Camii, Letif Kerimov Halı Müzesi, Bakü Bulvarı, Yanar Dağ, Çamur Volkanları, Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi, Televizyon Kulesi, Targovi Caddesi, Edebiyat Müzesi, Minyatür Kitap Müzesi gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz! Azerbaycan’da gezilecek yerleri sayfalarca yazsak da bitmez! En iyisi detaylı araştırmanız doğrusu. 🙂

 • Karadağ

Karadağ

Geldik Editörlerimizin belki de en sevdiği ülkeye! Havasına, denizine aşık olacağınız bir ülkeden kucaklıyoruz sizleri! Karadağ’a hoş geldiniz! Karadağ genelde yaz tatili için tercih edilse de her mevsim gidebilirsiniz elbette!

Balkan Yarımadası’nın en küçük ülkesidir. Muhteşem bir doğaya sahiptir. 2006 senesinde Sırbistan’dan ayrıldı ve kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Şimdiyse gelelim nereleri gezebileceğimize…

Önceliğimizi Kotor’a verdik! Kotor’un Unesco Dünya Miras Alanı ünvanı aldığını biliyor muydunuz? Biz de öğrenince çok şaşırdık doğrusu. Sahiliyle ünlüdür, Kotor Körfezi meşhurdur. Dar sokaklarıyla bilinir, San Giovanni Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Kedi Müzesini gezebilirsiniz, oldukça ünlü bir restoran olan Trpeza’da karnınızı doyurabilir ve berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz! Kotor haricinde Perast, Çetine, Budva, Petrovac, Ülgün, Podgorica gibi kasabalara da gitmeyi sakın ihmal etmeyin! Şimdiden iyi tatiller.

 • Arnavutluk

Arnavutluk

Güneydoğu Avrupa’da bulunur. Karadağ, Makedonya, Yunanistan ve Kosovayla komşudur. Başkenti Tiran’dır. Osmanlı döneminden oldukça fazla izler taşır. Tiran oldukça hareketli ve sanatla iç içe olan bir başkenttir. Bunun dışında ise Dıraç ve Ohri Gölü oldukça turist ağırlayan iki yerdir. Eğer gece hayatının tadına varmak istiyorsanız Saranda’yı tercih edebilirsiniz! Vizesiz gidilen Avrupa ülkelerinden biridir ve pasaportunuzla 90 gün kalabilme şansınız vardır.

 • Belarus

Belarus

Beyaz Rusya adıyla da bilinen Belarus, Doğu Avrupa’da bulunur. Başkenti Minsk’tir. Konumundan dolayı oldukça soğuk bir ülke olmasına rağmen turisti boldur. Eğlence hayatıyla ünlüdür. Vizesiz 30 gün kalabileceğiniz bir ülkedir. Buraya geldiğiniz zaman tadına bakmanız gereken lezzeti kesinlikle patatesidir. Patates dışında mantar ve kırmızı eti de lezizdir. Minsk dışında Gomel, Mogilev ve Vitebsk’i de kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz!

 • Bosna-Hersek

Bosna Hersek

Balkanlar’a geri dönelim mi? Eğer sorunun cevabı evetse size harika bir ülkeyle geldik! Bir zamanlar Osmanlı Kültürü’nün hüküm sürdüğü, Hırvatlar, Sırplar, Boşnaklar gibi etnik grupların yaşadığı, çok kültürlü bir ülke olan Bosna-Hersek, Türkiye’nin favori ülkelerinden biridir! Vizesiz gidilen Avrupa ülkesidir, burada vizesiz olarak 90 gün kalabilirsiniz. Başkenti Saraybosna’dır. Saraybosna’da gezilebilecek birçok yapı mevcuttur.

Saraybosna haricinde Srebrenitsa ve Luka şehirleri de popülerdir. Buranın köftesini yemeden Türkiye’ye dönmeyin!

 • Gürcistan

Gürcistan

Karadeniz’in doğu kıyısında bulunan eşsiz bir ülkeye ‘Merhaba!’ diyelim! Özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan insanların sıklıkla gittiği bir ülkedir Gürcistan. Başkenti Tiflis’tir. Pasaport olmadan girip çıkılabilen bir ülkedir. Ancak çoğu insan Batum şehrini tercih etmektedir. Ucuz bir şehirdir, para birimi Gürcistan Larisi olsa da bazı yerlerde Türk Lirası’nın kabul edildiğini biliyor muydunuz? Kumarhaneleriyle bilinir, eğlence sektörü popülerdir, mimarisi çeşitlidir ve plajlarıyla meşhurdur!

 • KKTC (Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti)

KKTC

Yavru vatana hoş geldiniz! Bu ülkede yaz hiç bitmez. Berrak deniziyle bilinir, eğlence hayatı şaşalıdır. Otelleri oldukça lükstür. Girne Kalesi, İkon Müzesi, Karpaz Yarımadası, Maraş Mahallesi, Barbarlık Müzesi, Venedik Sütunu, Saint Sophia Katedrali gibi yerleriyle bilinmektedir. Kumarhaneleri meşhurdur. Türkiye’de severek dinlenen birçok sanatçı her yaz soluğu Kıbrıs’ta alır! Hem deniz hem de hava yoluyla Kıbrıs’a gitmek oldukça kolaydır.

 • Kosova

Kosova

Vizesiz gidilen Avrupa ülkelerinden biri daha olan Kosova, denize kıyısı olmayan nadir bir Balkan ülkesidir diyebiliriz. Başkenti Priştine’dir. Arnavutça ve Sırpça dilleri konuşulur orada. Birbirinden leziz börekleri ve et yemekleriyle meşhurdur. Osmanlı döneminin kültürel mirasını taşıyan eşsiz bir ülkedir. Vizesiz 90 gün boyunca Kosova’da kalabilirsiniz.

 • Moldova

Moldova

Doğu Avrupa’da bulunur Moldova. Başkenti Kişinev’dir. Üzüm bağlarının meşhurluğuyla ve festivalleriyle bilinir. Vizesiz 90 güne kadar kalabilirsiniz. Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülke olduğu için kışın elbette soğuktur tabii. Ancak doğası harikadır! Eğlence hayatı da bir o kadar keyiflidir.

 • Sırbistan

Sırbistan

Gelelim çeşitleri bol olan bir ülkeye! Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek’le komşudur Sırbistan. En bilinen şehir Belgrad’dır. Birbirinden güzel kaleleri, manastırları, barok parkları vardır. Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biridir.

Leziz bir mutfağı vardır Sırbistan’ın! Et yemeden duramazlar! Sırbistan’da et yemeden dönmeyin deriz. Bunun dışındaysa Novi Sad. Prince Street’i meşhur bir yerdir, oldukça turistiktir. Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Kalemegdan Parkı gibi yerleri görülesi yerlerdir. Vizesiz 90 güne kadar kalabilme imkanına sahipsiniz.

Dileriz ki ülkemizin pasaportu her ülkeye vizesiz girebilsin! Ancak Avrupa meraklıları için vizesiz gidilebilen ülkeleri sizler için sıraladık. Harika bir tatilin tadını çıkarmayı unutmayın, şimdiden hepinize iyi tatiller!

Kaynak: Pegasus

Daha fazla içerik için: Kıyamet Mahzeni

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Bensu Sahin tarafından yazıldı

Para Karşılığında Üzerinde Deney Yaptırır Mısın?

Para Karşılığında Üzerinizde Deney Yaptırır Mısınız?

Kuru Otlar Üstüne

Kuru Otlar Üstüne: İnsan Doğasının Kırılganlığına Dokunan Bir Şaheser