içinde

Dünyaca Ünlü Mimarlar: Kimlerdir, Projeleri Nelerdir?

Dünyaca Ünlü Mimari Eserler

Mimari her şeydir. Kent yaşamımızı gerçek bir yaşam haline getiren, günlük hayatımızı idame ettirmemizi sağlayan yapılardır mimariler. Kimi mimari yapılar vardır ki, yıllar geçmesine rağmen hala hayran kalırız. Günümüz haricinde özellikle geçmiş zamanlarda yapılan mimariler bizi hep hayran bırakır ve acaba bu eseri kim yaptı diye düşünüp dururuz. İşte bu eserlerin sahiplerinizi sizler için yazdık! Dünyaca ünlü mimarlar ve onların unutulmaz eserleri…

Dünyaca Ünlü Mimarlar: Kimlerdir?

Frank Lloyd Wright

Frank Lloyd Wright
Frank Lloyd Wright mimari eseri

Frank Lloyd Wright ile başlamamız lazım… Zira kendisi Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından “tüm zamanların en büyük Amerikan mimarı” olarak ilan edildi. Hayatı boyunca 1000’den fazla yapının 400’ü inşa edilmiş tek mimar belki de. Wright’in “Organik Mimarlık” ilkesini duymuş muydunuz? Kendisi insanlık ve çevre arasında bir uyum yakalamayı hedefleyen binalar tasarlamıştır.

Mimarlık yaşamı boyunca da bu tarz binalar inşa etmeye oldukça dikkat etmiş. Kendisi yalnızca mimari alanda değil, aynı zamanda mühendislik alanında da oldukça yararlı olan buluşlar tasarlamıştır.

Beton bloklar, camdan tuğlalar, prizma cam fayanslar gibi günümüzde hala kullanılan icatların sahibidir. Yalnızca binayı çizip sonra arkasında bile bakmayanlardan değil kendisi, çizdiği binaların iç tasarımını da aynı şekilde kendisi sahiplenen, eserlerini tıpkı çocuğu gibi koruyan bir mimardır kendisi.

Peki bu ünlü mimarın en bilinen eseri hangisidir? Saymakla bitmez tabii, ancak gönlümüze taht kurmuş bir tanesini de söylemeden olmaz… Kendisinin Fallingwater olarak adlandırılan müstakil evini bilir misiniz? Birçok kaynağa göre bu müstakil ev “Amerikan mimarlık tarihinin en iyi eseri” olarak bilinmektedir.

Bu eser güney Pennsylvania’da bulunur ve o zamanın iş insanı J. Kaufmann ve ailesi için 1935 senesinde inşa edilmiştir. Bu müstakil ev bir şelalenin üzerine inşa edilmiş, ne acayip değil mi? Bu ev “organik mimarlık” olarak adlandırdığımız felsefenin en bilinen, en beğenilen örneğidir. Bunun dışında ünlü mimarımızın önemli eserleri arasında S.C. Johnson & Son şirketinin Wisconsin’deki genel merkez binası, Oklahoma’daki 19 katlı Price Kulesi ve Tokyo’daki Imperial Oteli bulunmaktadır.

Le Corbusier

Le Corbusier
Le Corbusier mimarisi

Tam adı Charles-Édouard Jeanneret’dir ve bu mimarımız aslen İsviçreli-Fransız’dır. Kendisi sadece mimar değildir, aynı zamanda tasarımcı, ressam, şehir planlamacı, yazar olarak da faaliyet göstermiştir. Le Corbusier, bugün modern mimari’nin öncülerindendir.

Yaşadığı süre boyunca Avrupa, Japonya, Hindistan, Kuzey ve Güney Amerika’da binalar tasarlamıştır. Kendisinin mimaride asıl amacı, kozmopolitik şehirlerdeki insanlara daha iyi yaşam ve sağlam koşullar sağlamaktır.

Bu talebini yalnızca yaşam alanları tasarlayarak değil, mesela Hindistan bağımsızlığına kavuştuktan sonra kurulan şehirlerden olan Chandigarh’ın tüm planlamasını üstlenerek de yapmıştır. Kendisinin modern mimariye dair birçok fikri vardır ve bunları hayata geçirmiştir. Bunlar arasında en çok bilinen eseri ise Villa Savoye’da bulunan Modern Mimarinin Beş İlkesi.

Öldükten tam 50 sene sonra, Le Corbusier’in 7 ülkede tasarlamış olduğu 17 yapı, “Le Corbusier’in Mimari Eserleri” adıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Peki bu modern mimarinin bilinen ismi olan Le Corbusier’in en bilinen eseri hangisidir?

Elbette Ronchamp’ta bulunan Notre Dame du Haut! Bu kilise zamanında oldukça tartışmalara konu olmuştur. Dönemin kiliselerine göre oldukça farklı olması mı dersiniz, yoksa modern dini mimarisinin öncüsü olması mı dersiniz, bu tarz başlıklar yüzünden insanlar oldukça tartışmıştır bu yapıyı.

Le Corbusier’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan diğer muhteşem eserleri ise, Poissy’deki Villa Savoye, planlamasını üstlendiği şehir Chandigarh’taki belediye binası (Complexe du Capitole) ve Tokyo‘daki Ulusal Batı Sanatları Müzesi (Musée National des Beaux-Arts de l’Occident) olarak adlandırabiliriz.

Frank Gehry

Frank Gehry
Frank Gehry

Biraz da Kanada’ya gidelim! Ellerinden çıkan her eser çağdaş mimarinin başlıca örneklerindendir Frank Gehry’nin. Tam adı Frank Owen Goldberg’dir. Toronto, Kanada’da dünyaya gelmiştir. Neredeyse tasarladığı her bina, imzasını attığı her proje anında çağdaş mimarinin en önemli eserleri arasında anılan Frank Gehry, ya da tam adıyla Frank Owen Goldberg, Toronto, Kanada doğumlu.

Binaları genelde tamamlanmamış olarak görülür ancak bunun da sırrı oradadır zaten! İlk bilinen önemli eseri, 1977’de Santa Monica, California’da kendisi için tasarladığı özel mülk olmuş diye duyduk. Yalnız şöyle de bir şey vardır ki, çoğu mimarın aksine Frank Gehry’nin hiçbir eseri birbirine benzemez.

Dünya’nın her yerinde mutlaka bir dokunuşu olan Frank Gehry’nin meşhur eserleri nelerdir peki? Frank Gehry, Guggenheim Müzesi tasarımıyla tanınmaktadır. Aynı zamanda Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’de tanınmaktadır.

Los Angeles’taki Walt Disney Konser Salonu ve Mississippi’deki Ohr-O’Keefe Sanat Müzesi, Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’ni andıran karmaşık metalik formlarıyla dikkat çeken ikonik Gehry binaları… Hannover – Almanya’daki Gehry Kulesi ve Prag – Çekya’daki Dans Eden Ev bilinen eserlerindendir.

Chicago’nun önemli turistik merkezlerinden Millenium Park’taki yaya köprüsü de Frank Gehry’nin eşsiz eserlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

I.M. Pei

I.M. Pei
I.M. Pei mimari eseri

Çok büyük bir mimardan bahsetmek isterim sizlere, 100 yaşında, Çinli-Amerikalı ve 100 yaşında, büyük bir mimar… Ieoh Ming Pei, modernist ve kübist mimari stillerine sahip, kendine özgü tarzıyla dillerden düşmeyen bir mimar. Geleneksel mimariyi basit geometrik dokunuşlarla yenilikçi bir hale dönüştürmüştür. Ayrıca kendisi 1983 yılında mimarinin Nobel Ödülü olarak adlandırılan Pritzker Ödülü’nü kaznamış çok değerli bir sanatçıdır.

Louvre Piramidini bilmeyen yoktur bu arada! İşte bu ünlü piramidin sahibidir I.M. Pei. Bu mimarın adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ancak eserini daha önce duymama imkânınız yoktur. Doğru, I.M. Pei’nin en ünlü eseri, Paris’in simgelerinden biri haline gelmiş olan Louvre Piramididir.

1989 yılında müze binasının avlusuna merkezi bir giriş yapmak amacıyla tasarlanan bu camdan ve metalden piramit aynı zamanda üç küçük piramitle çevrilidir. I.M. Pei’nin diğer önemli eserleri ise özellikle Hollywood’un ünlü aksiyon ve süper kahraman filmlerinden hatırlayabileceğiniz, Hong Kong’daki Çin Bankası Kulesi, Boston’daki John F. Kennedy Kütüphanesi ve Doha’daki İslam Sanatları Müzesi’dir.

Zaha Hadid

Ünlü Mimarlar: Zaha Hadid mimari eseri
Zaha Hadid mimari eseri

Ünlü mimarlar deyince aklımıza Iraklı-İngiliz mimar Zaha Hadid gelmeden olmaz.Tam ismi ise Zaha Mohammad Hadid’dir. Kendisi bundan tam iki yıl önce vefat etmiştir. Kendisi vefat ettiğinde 65 yaşındaydı. 2010 ve 2011 senesinde İngiltere’nin en önemli ödülü Stirling Prize’i kazanmıştır. Aynı zamanda kendisi 2012 yılında Kraliçe Elizabeth’ten Dame ünvanını almıştır.

The Guardian dergisinin “mimari geometriyi serbest bırakan, Kıvrımların Kraliçesi” olarak adlandırdığı mimar, gerçekten de akışkan, kıvrımlı, parçalı tasarımlarıyla insanların dikkatini çekmiştir ve çekmeye devam etmektedir. Postmodern mimarinin Dekonstrüktivizm akımının bir temsilcisidir Zaha Hadid. Vefat etmesine rağmen bazı tasarımları hala inşa aşamasındadır.

Zaha Hadid’in en önemli eserlerini sıralarsak, Bakü’nün en bilinen binalarından olan, 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nın gerçekleştiği Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Almanya’nın Wolfsburg kentindeki interaktif bilim merkezi olan Phaeno Bilim Merkezi, 2012 Londra Olimpiyatları için inşa edilen havuz kompleksi London Aquatics Centre, Çin’deki Guangzhou Opera Evi ve Glasgow – İskoçya’daki Riverside Müzesi şeklinde bir liste verebiliriz sizlere.

Ve tüm bu mimariler yapıldığı günden bugüne kadar sanat severlerin favorilerindendir. Dünyaca ünlü mimarlar hakkında detaylı bilgi verdiğimiz bu yazıyı, anlamı bol olan mimari hiç bitmesin diyerek sonlandırıyoruz…

İlginizi çekebilir: ”Ölümsüz Mucitler: Graham Bell, Nikola Tesla, Benjamin Franklin ve Daha Fazlası

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Ünlülerin Instagram'da Paylaşım Başına Aldıkları Ücret

Ünlülerin Instagram’da Paylaşım Başına Aldıkları Ücret!

Bambu Giyim

Bambu Giyim: Nereden Bulabilirsin? Faydaları Nedir?