içinde

Atıksız Adım: Bulaşık Süngeri Yerine Kabak Lifi Kullanmak

Kabak Lifi

Bugün kabak lifi kullanmaya başlayarak doğa için büyük bir adım atabilirsiniz. Bulaşıkları yıkarken kullandığınız bulaşık süngerleri, içinde çok yoğun miktarda bakteri bulundurur. Bir çoğumuzun bildiği gibi bakteriler yüksek ısıda çoğalırlar.

Bulaşık süngerleri bu anlamda, içinde çok fazla bakteri barındırıyor. Aynı zamanda bu süngerler farklı plastik malzemelerden yapılan, doğaya zararlı ürünlerdir. Bu nedenle doğa dostu bir tüketim yaklaşımı için kabak lifi, bulaşık süngeri yerine tercih edilmektedir.

Aşağıda son zamanlarda çok kullanılan kabak lifinin ne işe yaradığını ve kabak lifi kullanmanın doğaya katkılarını anlattık. Bulaşık süngeri kullanmak yerine kabak lifini tercih etmeniz için birçok farklı neden sıralayacağız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Kabak Lifi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kabak lifi, ciltteki ölü derileri uzaklaştırır. Bu sayede hücre yenilenmesini sağlayarak daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanızı sağlar. Aynı zamanda son yıllarda oldukça popüler bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle doğru bir şekilde uygulandığında mükemmel bir etki sağlar. Bununla birlikte kabak lifi ile bulaşık yıkamanız da mümkün. Peki, daha farklı şekillerde kullanılabilir mi ve kabak lifi ne işe yarar?

Kabak lifi, baklagiller ailesine ait bir kabak türüdür. Lif kabağı olarak da bilinir. Aynı zamanda sarı çiçekleri ile dikkat çeken bu lifin meyveleri kurutulur. Ardından kabukları soyularak çekirdekleri çıkarılır. Bu sayede ortaya çıkan ürüne ise kabak lifi adı verilmektedir.

Kabak lifi, çoğunlukla cilt için tercih edilmektedir. Ancak temizlik amacıyla kullanılan bu lif türü,  bulaşıkları yıkamak için de kullanılabilir. Doğal bir ürün olmasından dolayı, cilt bakımı için çok sık tercih edilmektedir. Dolayısıyla kabak lifi ne işe yarar sorusunu cevaplayabilmek için bu lifin faydalarını anlatacağız.

Kabak Lifi Faydaları

Kabak Lifi

  • Cildi ölü derilerden arındırması, en çok bilinen faydaları arasındadır. cildi ölü derilerden arındırmasıdır. Aynı zamanda yeni hücrelerin gelişmesine de katkıda bulunur.
  • Selülitlerin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olduğu bilinmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Bununla birlikte düzenli kullanıldığında ciltteki portakal kabuğu görünümünü en aza indirir.
  • Batıkların giderilmesinde çok etkili bir üründür. Özellikle geçmek bilmeyen batıklar için en etkili çözümdür.
  • Kan dolaşımını artırdığı bilinmektedir. Böylece varis ve selülit gibi sorunları ortadan kaldırır.
  • Cildi kirden arındırarak derinlemesine temizler. Diğer banyo liflerinden farklıdır. Sert yapısı ile ciltteki kiri kolayca arındırır.
  • Sivilce izlerini yok edecek kadar azaltır. Aynı zamanda yeni sivilcelerin oluşumunu da engeller.
  • Temizlik amaçlı kullandığınızda, bulaşık veya herhangi bir yüzeydeki kirleri tamamen temizler.

Bulaşık Süngerinden Ne Farkı Var?

Kabak Lifi

Bulaşık süngeri plastik malzemelerden üretilmektedir. Bu anlattığımız lif ise kabaktan elde edilen tamamen doğal bir üründür. Bulaşık süngeri deterjanla temas ettiğinde çok fazla köpürür. Bulaşık süngeri gibi köpürmez. Ancak doğal yapısı sayesinde temizlikte son derece tatmin edicidir. Bununla birlikte içinde bakteri barındırmaz.

Aynı zamanda temizlenmesi zordur ve yağlı yüzeylerde bulaşık süngerinden yüksek bir performans sergiler. Size çok kolay bir temizlik sağlar. Yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu nedenle bulaşıklarınızı güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunu bulaşıklarınızın yanı sıra vücut temizliğinde, ocak temizliğinde, dolap kapaklarında da rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kabak Lifinin Kullanım Süresi Ne Kadar?

Bu ürün gayet dayanıklı bir liftir. Bununla birlikte kullanma sıklığınıza bağlı olarak 1-2 ay ile 2-4 ay arası bir kullanım süresi vardır. Eskidiğinde makasla kesip toprağa atabilirsiniz. Bir süre sonra orada doğası içinde kaybolup gider. Böylece atıksız bir adım atmış olursunuz. Bu ürün kolay üretilir. Aynı zamanda çok kaynak harcamadan büyüyen sürdürülebilir bir üründür.

Klasik süngerler yerine tercih edilen bu ürün, doğada kısa bir süre içinde tam olarak çözünebilir. Doğal maddelerden üretilmiştir. %100 biyobozunur bir maddedir. Biyobozunur, başka bir deyişle “Biyolojik olarak parçalanabilir”, kelime anlamı olarak bakteriler veya mantarlar gibi mikroorganizmaların toprakta parçalanma (ayrışma) yeteneğini ifade eder. Bununla birlikte bu sürecin ekolojik açıdan hiçbir zararı bulunmaktadır.

Bu ürün aynı zamanda çok ekonomiktir. Bir kere aldığınızda uzun bir parça halinde alıp, keserek kullanabilirsiniz. Bu da size aylarca yetecek olması anlamına gelir.

Doğa dostu olan kabak lifleri atıksız, çevreci, sürdürülebilir bir yaşam için elzemdir. Bu ürünü kullanarak daha az atıksız bir yaşama destek olabilirsiniz.

Yardımcı kaynak: Lindos

İlginizi çekebilir: ”Bambu Giyim: Nereden Bulabilirsin? Faydaları Nedir?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Madam Bovary

Gustave Flaubert'in Başyapıtı: Aşk ve İhtirasın Kadını 'Madam Bovary'

Norveç Filmleri

Bugün Ne İzlesek? Norveç Filmleri