içinde

Eko Anksiyete: Ekolojik Felaketlerden Endişe Duymak

Eko Anksiyete

İklim değişikliği bir gerçektir ve Dünya’nın geleceğini tehdit etmektedir. Bu, bazı insanlar üzerinde eko anksiyete olarak bilinen bir fenomen olan psikolojik etkilere neden olabilir. Aşağıda, eko-kaygı olarak da anılan bu psikolojik durumun ne olduğunu, neye sebep olduğunu ve gezegeni anlamaya ve korumaya çalışırken bu kaygıdan kaçınmak için neler yapabileceğimizi gözden geçirdik.

Eko Anksiyete Nedir?

Eko anksiyete makalelerinden edindiğimiz bilgiler ışında bu psikolojik durum için bilimsel bir tanım oluşturduk. İklim değişikliğinin, küresel ekolojik felaketin veya belirli bir aşırı hava olayının etkilerinden endişeleniyorsanız, bu tür endişeler ve korkular sürekli veya geçici olarak bunaltıcıysa, günlük hayatınızı çok fazla etkiliyorsa, örneğin rutin alışkanlıklarınızı gerçekleştirmekte zorluk çekiyorsanız eko kaygı yaşıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte sürekli uyuyorsanız veya panik atak geçiriyorsanız, ilişkileriniz veya okul çalışmalarınız gibi diğer önemli şeylere odaklanamıyorsanız, eko kaygınız olabilir.

Ekolojik Keder Nedir?

Eko-kaygıya benzer bir başka terim de ‘ekolojik keder’dir. Ekolojik keder, doğal çevremizin mevcut ve gelecekte öngörülen kaybı ve iklim değişikliğinin etkileri karşısında duyulan üzüntü ve yas hissini ifade eder. Bu tür kayıpların kaçınılmaz hale geldiğinin bir kabul düzeyi anlamına gelir. Bu terim, gidenin geri alınamayacağını ve kaybı kabullenme aşamasına geldiğimizi ima eder.  Benzer çağrışımlara sahip diğer terimler ‘iklim kederi’ ve ‘solastalji’dir.

Eko-Anksiyete Tıbbi Bir Durum Mu?

eko anksiyete ekolojik felaketlerden endise duymak blog

Genellikle değil. Resmi olarak tanınan bir fiziksel veya zihinsel bozukluk değildir, bu nedenle teşhis edilemez. Eko-kaygı, bazı insanların diğerlerinden daha fazla etkilendiği bir spektrumdadır. Makul düzeyde eko-kaygı rasyoneldir, bu nedenle bir “bozukluk” olarak kabul edilemezler. Ancak eko-kaygı bazen aşırı olabilir ve önceden var olan diğer tıbbi durumlarla birleşip onları şiddetlendirebilir.

Normal bir rasyonel korku olarak eko-kaygı, tıbbi tedavi gerektiren diğer bazı kaygı türlerinden farklıdır. Örneğin, Genel Anksiyete Bozukluğu (GAD), tehlikeyi tanımlayan ve kaçınma eylemlerini tetikleyen beyin sinyallerinin bozulmasını içerir. GAD ile tehlike yokken tehlike sinyalleri yaşanabilir. Bu, okulda, işte ve ilişkilerde aşırı endişe, sıkıntı ve sorunlara yol açabilir. Sıkıntıya baş ağrısı, ağrı, mide bulantısı, titreme veya terleme eşlik edebilir.

Peki Eko Kaygıda Ne Olur?

Bu sorunu yaşıyorsanız genellikle şu belirtileri fark edebilirsiniz:

 • Panik atak,
 • Anlam veremediğiniz bir sıkıntı hissi,
 • Uyku sorunu,
 • Uzun süreli endişe ve korku hali,
 • Titreme,
 • İştah kaybı,
 • Depresyon.

Eko-Anksiyete Ölçeği

Eko anksiyete ölçeği, internette sıklıkla araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor. Ancak bu durumu ölçebilecek herhangi bir özel cihaz veya test yoktur. Psikolojik hastalıkların tanılama yöntemleri ile belirlenebilir. Ancak yukarda da belirttiğimiz gibi resmi kayıtlarda bir hastalık olarak geçmediği için üzerinde yeterli araştırma da yapılmamıştır. Bu nedenle tanı ve ölçüm yöntemleri gibi konular belirsizdir.

Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Eko anksiyete ile başa çıkmak konusunda özellikle suçluluk duygumuzu en aza indirmek için yapabileceğimiz en iyi şey, hem kendimizi hem de başkalarını sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik etmektir. Bu şekilde gezegeni korumak için üzerimize düşeni yapmış oluruz. Diğer ipuçları için maddeleri inceleyebilirsiniz:

 • Kendinizin ve ulaşabildiğiniz insanların iklim değişikliği ile ilgili farkındalığını artırın.
 • Plastik tüketiminizi azaltın.
 • Sürdürülebilir yaşam için sosyal sorumluluk projelerine katılın. Ya da siz yeni bir proje oluşturun.
 • Toprakla ilgilenin ve zirai eğitim alın. Ekip biçmenin yollarını öğrenin.
 • Sürdürülebilir hareketlere bağlı kalın.
 • Çevreyi kirleten en küçük şeylerden bile kaçının.

Kaynak: Iberdrola

İlginizi çekebilir: ”Para Karşılığında Üzerinizde Deney Yaptırır Mısınız?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Burcunu Seç ve Hangi Ünlünün Ruh Eşin Olduğunu Öğren!

Burcunu Seç ve Hangi Ünlünün Ruh Eşin Olduğunu Öğren!

Dijital Göçebe Vizesi

Dijital Göçebe Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Karşılıyor Musun?