içinde

Bugüne Kadarki En Uzun Black Friday Sezonuna Hazırlanın

Black Friday

Bu yıl, tüketiciler alışverişlerini Black Friday haftasından önce yapmaya başladı. Bu yıl, geçen yıla göre alışveriş oranlarında çok fazla artış olduğu biliniyor. Tüketiciler, istedikleri ürünleri, istedikleri zaman ve doğru fiyata alabilmek için alışveriş sezonlarından önce satın alma işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Öyle ki, Temmuz ayında Google`da yapılan “Black Friday fırsatları” araması önceki yıla kıyasla %200 arttı.1 Müşterilerin gösterdiği bu etkileşim ve heyecan, perakendecilerin deneyimli müşterilerin ilgisini erkenden çekebilme fırsatını doğurdu. Bu durum da doğal olarak gelir fırsatlarının daha uzun bir döneme yayabileceği anlamına geliyor.

Hem Online Hem Offline Black Friday

Black Friday

Yıl sonu alışverişi söz konusu olduğunda tüketiciler, doğru ürünü uygun fiyata gördükleri anda satın alma işlemini gerçekleştiriyorlar. üstelik bunu hem online hem offline alışveriş hareketleri esnasında yapıyorlar. Birçok kategoriden ürünleri aynı anda karşılaştırma imkanını online mağazaları gezerek daha fazla buldukları için, genellikle online alışveriş hareketi daha fazla olmaktadır. Bu tüketici davranışını geçen yıl da gözlemlemiştik.

Black Friday

Hatta geçen yıl Black Friday haftasında, alışveriş yapanların %54’ü iki günlük bir süre boyunca alışveriş yapmak için video ve sosyal medya gibi beş ya da daha fazla kanal kullandı. Tüketicilerin ilham aldıkları fikirler, gezinme şekilleri ve alışveriş zamanlarının değişmesiyle perakendeciler de müşterilerin ilgisini çekmek için kullanabilecekleri daha fazla temas noktası elde etmiş oldu.

Black Friday
Kaynak: Think with Google

Müşteriler Artık Markaların Sıkı Takipçileri

Bu yıl Black Friday fulyası Aralık sonuna kadar devam edebilir. Böyle bir durumda çılgınca alışveriş yapanların sayısı da artacaktır. Dolayısıyla yıl sonu sezonunda alışveriş yapan tüketiciler, markanın sadık takipçileri hâline gelebilir.

Alışverişlerine olumlu bir deneyim yaşayan tüketiciler, Black Friday yoğunluğu azaldıktan sonra da düzenli müşteri olma eğilimi gösteriyor. Bu durum, perakendecilerin yıl sonu döneminde alışveriş yapan tüketicilere mağazaya geri dönmeleri için şahane bir fırsat yaratıyor. Buradan, perakendecilerin benzersiz değerlerini ve tekliflerini alışveriş yapanlara bildirmesi hayati bir önem taşıyor.  Örneğin, markalar olağanüstü müşteri deneyimlerini ve hizmetlerini sergileyebilir, sosyal sorumluluk projelerine destek vererek olumlu bir algı oluşturma çabası içine girebilir. Sadakat programı ödülleri sunabilir veya tüm bu avantajların ve daha fazlasının bir kombinasyonunu sağlayabilir.

Başarılı ve kârlı bir yıl sonu sezonu geçirmek için markaların neredeyse hepsi, bu vakti etkin ve ısrarlı bir biçimde kullanacaktır.

31 Ekim: Cadılar Bayramı (Black Friday Öncesi)

Tüketiciler Kara Cuma haftasından önce de etkin bir şekilde alışveriş alışkanlıklarını devam ettirmektedirler. Bu da perakendecilerin tüketicilere ilham vermek için daha fazla vaktinin olması anlamına gelir. Örneğin, geçen yıl Haziran-Ağustos arasında “aile Cadılar Bayramı kostümleri” için Google Görseller’de yapılan arama sayısı 2022’ye kıyasla %95 arttı. Bu da özel etkinlik ve günlerin böylesi haftalar için önemini daha da artıran bir durumdur. Black Friday öncesi en az onun kadar, Cadılar Bayramı için de alışveriş çılgınlıklarına şahit olabiliriz.

Tüm bu veriler gösteriyor ki, geçtiğimiz yıllarda bu kadar isyan ettiğimiz Black Friday kampanyaları, bu sene çok daha yoğun bir şekilde geri dönecek. Bu dönüşümün nedeni ise tüketici davranışlarındaki ”satın alma” eyleminin hızla artması.

Kaynak: ”Vikipedi

İlginizi çekebilir: ”Begin To Life: Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’de Haftanın En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri

Bir Avuç Güzel İnsan

Ara Güler’den Bir Avuç Güzel İnsan Sergisi