içinde

Cadılar Bayramı Ne Zaman? Cadılar Bayramı Kostümü Nerede Bulunur?

Cadılar Bayramı

Korkutucu kostümlerin giyildiği ve bu kostümlerle kutlandığı Cadılar Bayramı için sadece birkaç gün kaldı. Diğer ülkelerde Cadılar Bayramı olarak bilinen bu bayram ile ilgili detayları yazımızın devamında sizler için derledik.

Cadılar Bayramı Nedir?

Diğer adıyla Halloween olarak anılan bu bayram, her yıl 31 Ekim’de kutlanan bir bayramdır, öncelikle pagan ve ardından Hıristiyan köklerine sahip olmasına rağmen, artık seküler bir bayram haline gelmiştir.

Cadılar Bayramı Ne Zaman?

Pagan ve Hristiyan köklerine dayanan Halloween son yıllarda ülkemizde çeşitli organizasyonlarla kutlanmaktadır. Halloween her yıl 31 Ekim’de kutlanır.

Cadılar Bayramı

Hikayesi

Halloween’in simgesi gülen bir balkabağıdır. Kutlamalar sırasında genellikle  balkabağının içi oyularak gülen bir yüz oluşturulur ve şeytani bir yüz oluşturmak için içine bir mum yakılır. Ancak çok eskiden kabak yerine şalgamın oyulduğu bilinmektedir. Bayramlarda en çok tüketilen şeker elma şekeridir. Çocuklar ürkütücü kıyafetlerle kapı kapı dolaşıp ev sahiplerine “Şaka mı yoksa şeker mi? Birini seç” diye soruyorlar.

Kapıyı açan kişi “Şaka!” dediği taktirde çocuklar şaka yapıyorlar. Bunun yerine çoğu zaman yetişkinler çocuklara tatlı ikram eder veya harçlık verir. Bu uygulamanın kökenleri, geçmişte yoksulların kapı kapı dolaşıp “ruh keki” toplama geleneğine dayanmaktadır. Muhafazakar Hıristiyanlar ve muhafazakar Protestanlar ise Cadılar Bayramı’nın yanlış olduğuna inanırlar. Bu nedenle bu bayramı kutlamazlar.

Cadılar Bayramı Kostümü Nerede Bulunur?

Bu bayram artık ülkemizde de yaygın olarak kutlanabildiği için bayrama özel kostümleri birçok yerde bulabilirsiniz. Bugün Halloween kostümü satan Trendyol, Hepsiburada gibi birçok alışveriş uygulaması var. Bunun yanı sıra Beşiktaş ve Kadıköy gibi bölgelerde bu kostümleri satan mağazaları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu yazımızda cadılar bayramı kostümü ve bayramın ne zaman olduğu ile ilgili bilgiler verdik. Beğendiyseniz, yorum yapmayı ve aşağıdaki beğen butonuna basmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: ”Alışveriş Listenizi Yenileyin: Glutensiz Beslenme Pratikleri

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Yalnız Adam

Yalnızlığını Unutmak İçin Neye İhtiyacın Var?

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler