içinde

Şişli’nin En Gözde Semti Bomonti: Bomontiada Mekanlar!

Bomontiada

Bomontiada… Şişli’nin gözdesi, eğlencenin, alışverişin, doğallığın merkezidir Bomonti. Güzelim İstanbul’un en eski semtlerinden biridir aynı zamanda. Yıllardır birçok hikâyeyi sokaklarında barındırmış, her kaldırımında ayrı izler bırakmış bir semttir.

Yediden yetmişine herkesin en az bir kere yolunun düştüğü, temiz bit semttir. Oldukça merkezi bir yerdir aynı zamanda. Osmanbey, Pangaltı, Feriköy hemen dibidir bu semtin.

Aynı zamanda Beşiktaş’a da yakındır, canınız Taksim çekerse oraya da hemen gidebileceğiniz bir konumdadır.

Peki bu semti bu kadar güzel yapan nedir sizce?

Elbette çeşitliliği… Sınıf ayrımını tamamen ortadan kaldıran bir semttir Bomonti. Hem lüksü hem sadeliği bu semtte bulabilmeniz mümkündür. Bomonti her şeyi bulabileceğiniz bir semttir. Eğer Bomonti’de yaşıyorsanız ya da Bomonti’ye uğradıysanız burada ihtiyacınız olan her şeye erişebilmeniz mümkündür.

Antika pazarları, organik pazarlar, camii, kiliseler, ekolojik pazarlar… Ve en önemlisi ise Bomontiada mekanları! Peki bu meşhur semtin tarihçesi nedir? Meraklıları için araştırdık…

Bomonti’nin Tarihçesi

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başları olması lazım, bu semt Ermeni bir iş insanı olan Bomonti Adnan Adolphe tarafından kurulmuş ve kısa sürede içinde de güzide İstanbul’un en şık ve popüler bir bölgesi haline gelmiştir.

Birçok ünlü yazar, sanatçı ve entelektüel kişi Bomonti’de yaşamış, çalışmış ve tiyatro, gazete, sinema gibi birçok önemli kültürel kuruma da ev sahipliği yapmıştır.

20. yüzyılın başlarında İstanbul’da kültürel ve entelektüel yaşamın merkezi olan Bomonti -ki bizce hala öyle-, uzun yıllar önemli bir kültür merkezi olarak kalmıştır. Bugün ise, Bomonti hala kültürel önemi ile bilinen ve birçok müze, galeri ve diğer kültürel mekanlara ev sahipliği yapan bir semttir.

Peki öyleyse konumuza gelelim…Yalnız, arkadaşlarınızla ya da ailenizle Bomonti’ye mi geldiniz? Ama ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Bomontiada mekanları mı dikkatinizi çekti? Ekleyelim bunu listeye. Ama önce size başka bir şey göstermek istiyoruz! Daha önce hiç Feriköy Antika ve Bit Pazarıyla tanışmış mıydınız?

Feriköy Antika & Bit Pazarı

Bomonti’de bulunan Feriköy Antika & Bit Pazarı, her Perşembe kurulan bir pazardır ve yıllardır faaliyet göstermektedir. İçerisinde bin bir çeşit ürün bulunmaktadır. Dilediğiniz antika eşyalardan teknolojik eşyalara, dilediğiniz pantolondan ayakkabıya…

Ne istiyorsanız bu pazarda bulabilmeniz mümkündür! Hem de aşırı ucuz olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ağzınız iyi laf yapıyorsa sıkı bir pazarlık bile edebilirsiniz… 😊 Kalitesine kesinlikle güvenmeniz gereken bir pazardır, bizden söylemesi…

Peki, gelelim Bomontiada mekanlarına, yiyecek içecek sektörü dediğiniz zaman ilk duraklarınızdan biri Bomonti diyebiliriz! Birbirinden farklı, birbirinden güzel mekanlara sahip olan Bomonti’de eğlencenin dibine vuracaksınız. Bomontiada’yı bilir misiniz?

Bomontiada Mekanlar

Bomonti’de yer alan harika bir o kadar da minik bir adadır bu ada. Daha önceden Bomonti Bira Fabrikası olan bu eşsiz lokasyon daha sonra adaya dönüştü. E ne diyelim, iyi ki dönüşmüş! İçerisinde birbirinden farklı mekân bulunmaktadır. Restoran, kafe, tiyatro, eğlence merkezleri… Peki, nedir bu mekanlar?

1- Babylon

Babylon Bomontiada

Bomontiada mekanları dediğimiz zaman akla gelen ilk eğlence merkezidir Babylon. Eğer hiç gitmediyseniz bu cumartesiyi Babylon’a ayırın deriz! Tüm müzikseverlerin memnun kalacağı, “müzik asla bitmesin” diyeceği, eğlencenin asla bitmeyeceği harika bir mekandır.

1999 senesinden beri Bomonti’de hizmet veren bu merkez Jimmy Scott’tan Charles Bradley’e kadar her türlü müziği dinleyebileceğiniz, zaman zaman muhteşem şarkıcıların eşsiz konserlerine gidebileceğiniz, teknolojik altyapısı oldukça güçlü olan, sizi rahatsız etmeyen, dilediğiniz gibi dans edebileceğiniz olanaklara sahiptir. Bomontiada’da bulunan Babylon’un etkinlik takvimine https://babylon.com.tr/tr/etkinlik-takvimi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

2- The Populist

Populist

İster dostlarınızla sohbet etmek isteyin, isterseniz içip dans etmek isteyin, ne farkeder? The Populist eşsiz dekorasyonuyla size dilediğiniz gibi bir gece geçirmenize olanak sağlayan, Bomontiada’nın en eğlenceli mekanlarından biridir. Oldukça çeşitli bir menüsü vardır.

Aklınıza gelebilecek her şeyi yiyip içebilirsiniz. Bu mekânda aynı zamanda çeşitli etkinliklerde mevcuttur. Eskiden bira fabrikası olan Bomontiada’ya modern bir görüntü katan The Populist’e gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın deriz! İşte Instagram adresini sizler için buraya bırakıyoruz: @thepopulisttr

3- Atölye

Bomontiada Atölye

Yemeğimizi yedik, kahvemizi içtik, e şimdi ne yapalım diyenler buraya doluşsun! Yaratıcılığınızı konuşturmanız için tam da doğru zaman! Bomontiada mekanlarından biri olan Atölye, adından da belli olduğu gibi, yeteneğinizi konuşturacağınız bir mekandır. Kendilerine Disiplinlerarası İnovasyon Platformu dedikleri, bizim ise hayran kaldığımız Atölye’de tasarım, sanat, mühendislik, girişimcilik gibi farklı alanların da dahil olduğu her şeyi yapabiliyorsunuz.

Atölye ekibinin temel amacı “buldukları yeni fikirlerin hayata geçirilmesi”. Mesela örnek verelim, sweatshirt giymeyi seviyorsunuz, değil mi? Atölye’de hayata geçirilen fikirlerden biri, giydiğiniz sweatshirt’in kambur durduğunuz zaman sizi uyarması.

Çok doğa üstü bir fikir gibi görünse de aslında tamamen gerçek! İşte bu ve bunun gibi birbirinden orijinal fikirleri hayata geçirmek için Atölye’ye uğramadan evinize dönmeyin! İşte Atölye’nin Instagram adresi: @atolyeist

4- Leica Gallery İstanbul

Leica Galeri

Biraz da sanat… Eğer fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsanız çok da uzağa gitmenize gerek yok. Bomontiada’nın güzel galerisi Leica Gallery İstanbul’u gezebilirsiniz. Dünya tarafından tanınan birbirinden yetenekli sanatçıların eserlerinin sergilendiği bu galeride içinizdeki sanat açlığını rahatlıkla doldurabilirsiniz.

Sadece yetenekli sanatçılara değil, aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen fotoğrafçılara da bir şans veren bu galeri bir kariyer kapısı aslında! İçerisinde VIP salonu, çalışma alanı, profesyonel stüdyo gibi çeşitli alanlar mevcut. Bu galeri size kapılarını tamamen açtı, o zaman ne duruyorsunuz! İşte adresi: leicacamera.com/LeicaGalleryIstanbul

5- Ara Güler Müzesi

Ara Güler Müzesi

“Dünya’nın en iyi fotoğrafçısı kim?” sorusunu nerede sorarsanız sorun bize göre tek cevaptır Ara Güler. Yakın zamanda kendisini kaybettik. Sanat dünyası için çok acı bir kayıp ancak eserlerinin ölümsüz oluşu su serpiyor içimize. Bomontiada’ya gittiğiniz zaman Ara Güler Müzesi’ni gezmeyi lütfen ihmal etmeyin. Müzenin içerisinde kendisine ait eşsiz eserleri bulunur. Bu çekilmiş fotoğraflara bakıp zamanda yolculuk etmek istiyorsanız müzenin kapılarını aralamayı unutmayın! İşte sizler için Instagram adresi: @aragulermuzes

6- Craft Oyunculuk Atölyesi

Craft Oyunculuk Atölyesi

Biraz da tiyatro… Tiyatro severleri görebilir miyiz? Bomontiada aynızamanda bir eğitim yuvasıdır da… Türkiye’nin en değerli tiyatro okullarından biri olan Craft Oyunculuk Atölyesi, bünyesinde çok değerli hocaları ve oyuncuları barındırmaktadır. Çağ Çalışkur’un kurucusu olduğu bu atölyede hem eğitim alabilir hem de bu tiyatronun oyunlarını izleme şansını yakalayabilirsiniz. Kadıköy’den Bomontiada’ya henüz yeni taşındılar, bence bi’ kapılarını çalın, bizden söylemesi!

7- Monochrome

Monocrome

Eşsiz salatalardan makarnalara, her çeşit ürünün tadına bakabileceğiniz, Bomontiada’nın en renkli mekanlarından biri olan Monochrome, genellikle siyah beyaz renklerin baskın olduğu, ama aynı zamanda enerjisiyle içimizi adeta bir gökkuşağına çeviren bir mekandır. Salataları meşhurdur aslında, ama her yemeği lezizdir. “Hafif bir şeyler mi yesem acaba?” diyenlerin ilk adreslerinden biridir aslında.

Mutlaka deneyin deriz, hem Instagram’dan da takip edebilirsiniz: @monochrometr
Bomonti’nin tüm mekanlarını sizlere sunmak isteriz ancak sayfalar yetmez inanın. Birbirinden çeşitli Bomontiada mekanlarını olabildiğince sizler için anlatmaya çalıştık. Ulaşımı da bir o kadar basit olan

Bomonti her yaştan insanı bağrına basan, her mevsim güzel olmayı başaran nadir semtlerdendir, şimdiden iyi eğlenceler…

İlginizi çekebilir: ”Sanat Otelleri: Ayrıcalıklı Gezi Rotası için En İyi Tercihler

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Kendine Ne Kadar Güveniyorsun Test

Kendine Ne Kadar Güveniyorsun?

Dinlenmek

Akıl ve Beden Sağlığımız İçin Önemli Olan Etken: Dinlenmek!