içinde

Tehlikeli Tiktok Akımı Gittikçe Yayılıyor!

Tehlikeli Tiktok Akımı

Son zamanlarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde akıl almaz bir akım başladı. Ve bu akım daha şimdiden 4 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Binlerce kişinin paylaşım yaptığı bu tehlikeli Tiktok akımı #TikTokboatjumpingchallenge etiketiyle paylaşılıyor.

Peki Bu Akımda İnsanlar Ne Yapıyor?

Binlerce kişinin yaptığı bu meydan okuma, insanların yüksek hızda hareket eden teknelerden atladığı yaşamı tehdit eden bir aktivite aslında.

Yüzbaşı Jim Dennis, (Alabama’nın Childersburg Can Kurtarma Ekibi’nden) ölen insanların hızla seyreden teknelerin arkasından atlayarak ya da takla atarak boğulduğunu ve boynunun kırıldığını ifade etti.

Dennis, yerel haber sitesi WBMA’ya yaptığı açıklamada, “Son altı ayda, aslında önlenebilir dört boğulma vakasıyla karşılaştık. Dört kişi, tekneden atladıktan sonra boynunu kırarak anında hayatını kaybetti” şeklinde konuştu ve şunları ekledi:

Bence insanlar, kameranın onları kaydettiğini bildiğinde veya fark ettiğinde anlamsız şeyler yapma olasılıkları artıyor. Çünkü bu şekilde sosyal medyada çok daha havalı göründüklerini düşünüyorlar!

Dennis, Şubat ayında meydana gelen bir olayda, hayatını kaybeden bir adamın eşi ve üç çocuğuyla birlikte teknede olduğunu ve adamın video kaydedilirken hayatını kaybettiğini açıkladı. Alabama’da son yaşanan olayda ise orta yaşlı bir adamın da hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Teknenin hızından kaynaklanan etkiler nedeniyle, süratli bir tekneden atlamak “beton” etkisi yaratabilir. Bu da deniz sakin olsa bile son derece tehlikeli bir ortam oluşturuyor. Yetkililer, insanlara bu tehlikeli eğilimden kaçınmalarını ve sevdiklerini bu tür riskli davranışlardan vazgeçirmelerini tavsiye ediyor.

Her Geçen Gün Paylaşımları Artan Bu Tehlikeli Tiktok Akımı İçin Henüz Bir Önlem Alınmadı!

Tehlikeli Tiktok Akımı
Tiktok Akımı Videolardan Bazı Görseller

Norman Gölü’nde çekildiği düşünülen bir videoda beş kişinin suya atlaması sosyal medyada viral oldu. Bu videolardan sonra ölüm riski ile ilgili uyarılar içeren yorumlarla dolup taştı.

Bu, sosyal medya üzerinden yayılan ve insanların yaşamını yitirmesine neden olan ilk akım değil. TikTok ve benzeri platformlar üzerinden yayılan tehlikeli akımlar, geçtiğimiz aylarda Jacob Stevens gibi 13 yaşında bir çocuğun hayatını kaybetmesine yol açtı.

Lalani Erika Renee Walton (8) ve Arriani Jaileen Arroyo’nun (9) aileleri, çocuklarının TikTok’ta popüler olan ‘blackout challenge’ adlı Tiktok akımı yüzünden hayatını kaybettiğini iddia ettiler. Hatta TikTok’a “ölüme sebebiyet vermek” suçlamasıyla dava açtılar.

TikTok platformu, kullanıcıların kimliklerini yeterince doğrulamadığı ve 13 yaş altı çocukları koruma konusunda yeterli çabayı göstermediği gerekçesiyle sık sık eleştirilerin hedefi haline geliyor. Bu tür akımlarla ilgili ise, devletler tarafından hala herhangi bir önlem alınabilmiş değil…

Kaynak: Daily Mail

İlginizi çekebilir: ”Sen Ne Kadar Nalan’sın?

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

toksik iliski testi

İlişkiniz Ne Kadar Toksik?

Beni Hala Seviyor Mu?

Beni Hala Seviyor Mu?