içinde

Akıl ve Beden Sağlığımız İçin Önemli Olan Etken: Dinlenmek!

Dinlenmek

Dinlenmek denildiği zaman aklınıza ne geliyor? Yatıp uyumak mı? Yoksa saatlerce hiçbir şey yapmadan uzanmak mı? Aslında insanlar “dinlenmek” dediği zaman ya da bunu duydukları zaman akıllarına direkt olarak “hiçbir şey yapmama” durumu gelir. Aslında bu tamamen yanlıştır! İnsan birçok şey yaparak da dinlenebilir.

Dinlenmek hem fiziki hem de psikolojik dinlenme olarak adlandırılabilir. Dinlenmenin önemi birçok yönden oldukça önemlidir. Dinlenmeyi ertelemek gibi bir şey mümkün olamaz. Vücudumuz böyle bir şeye izin vermez bir kere! Bir günümüzü yaşarken birçok olayla karşı karşıya gelebiliriz, öyle değil mi?

Sabah psikolojik olarak dinlenmiş, mutlu bir şekilde uyanabiliriz ancak sonrasında gün içerisinde çok koşuşturabilir, bir şeyler yemeyi unutabilir, ya da bir olay karşısında çok üzülebiliriz. Bu sebepler yüzünden de vücudumuz ve beynimiz yorgun düşebilir.

Bunun dışında dinlenmek, aynı zamanda dikkat ve odaklanma yeteneklerinin iyileştirilmesine de yardımcı olur, iletişim ve etkileşim becerilerini de geliştirmede katkı sağlar. Dinlenmenin yalnızca yatıp uyumaktan ibaret olmadığını söylemiştik.

Tabii bu durum kişiden kişiye de değişebilir. Kimi insan sadece yatıp uyumanın onu dinlendirdiğini dile getirse de kimi için bu durum farklıdır, daha fazla harekete ihtiyaç duyabilir. İşte bu sebepten dolayı sizin için kaliteli bir şekilde dinlenebilmenin yollarını araştırdık! Mesela bedensel dinlenme diyelim, bunun için ne yapabilirsiniz?

Ama unutmayın, sizin için en iyi dinlenme yöntemimin ne olduğunu yine en iyi siz seçebilirsiniz.

Bedensel Dinlenme Nasıl Olmalıdır?

Bedensel dinlenme için yapabileceğimiz birçok farklı yöntem bulunmaktadır. İnsanlara iyi gelen bedensel dinlenme yöntemlerini sizler için araştırdık ve birkaç sonuç ortaya çıkardık!

 1. Çok mu streslisiniz? Azaltmanın yolunu bulun! : Öncelikle, stres kaynaklarını azaltmaya çalışın. Stres azaltıcı teknikleri denemek, rutinlerinizi değiştirmek veya yapacağınız işleri planlamak gibi yöntemler deneyebilirsiniz. Bunun dışında ise bir terapi desteği alarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Unutmayın, terapi görmek asla ayıp ya da yanlış bir şey değildir.
 2. Hareket, hareket, hareket!: Kimi insan gün içerisinde çok hareketsiz kalabilir, bu ise sizi daha fazla yorabilir. Bu yüzden vücudunuzu hareket ettirin.
 3. Hangi şekilde dinlenmek istiyorsunuz?: Dinlenirken vücudunuzun rahat olması önemlidir. Örneğin, yatağınıza uzanarak veya bir sandalyede oturarak dinlenebilirsiniz.
 4. Sakin bir ortam yaratabilirsiniz: Müzik dinleyebilir, aromaterapi yaptırabilir veya ışıkları kapatarak sakin bir ortam yaratmayı deneyebilirsiniz, oldukça dinginleşirsiniz.
 5. Meditasyon ve yoga: Meditasyon ve yoga zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir Basit bir nefes alıp verme egzersizi yaparak da dinlenebilirsiniz.
 6. En iyi uyku düzenli uykudur!: İyi bir uyku, bedensel dinlenmenin önemli bir parçasıdır. Gece uyku kalitenizi arttırmak için, uyku rutinlerinizi oluşturun ve size tavsiyemizdir ki elektronik eşyalarınızı uyumadan önce kendinizden uzaklaştırın.

Peki Zihinsel Dinlenme Nasıl Olmalıdır?

Meditasyon Yapan Heykel

Bedensel dinlenmeyi konuştuk. Peki ya zihinsel dinlenme? Çoğu insan dinlenmenin sadece bedenimiz için yararlı olduğunu düşünür ancak bu doğru bir düşünce değildir. Zihinsel dinlenme, zihninizi rahatlatıp stresi azaltmayı amaçlayan, sizi daha iyi hissettiren bir dinlenme şeklidir.

Bu yüzden, zihinsel dinlenme yaparken, günlük yaşamınızdan uzaklaşıp rahat ve huzurlu bir ortam yaratmaya çalışın. İşte bazı fikirlerimiz.

 • Kendinizi rahatlatacak bir yerde oturun veya yatın. Doğru pozisyonu bulmak mental sağlığınıza oldukça iyi gelecektir.
 • Kendinizi rahatlatacak bir müzik dinleyin. Araştırmalara göre müzik dinlemek insanı rahatlatan bir eylemdir. Zaten günümüzde kim “ben müzik dinlemem” diyor ki?
 • Kendinizi rahatlatacak bir kokulu yağ veya mum kullanın. Burnunuza hoş kokuların gelmesi beyninize pozitif sinyaller gönderir. Tütsüyü de unutmayın!
 • Kendinize zaman ayırın ve biraz yalnız kalın. İnsanların tek başına kalması onları asosyal gibi gösterebiliyor zaman zaman. Ancak her şeyin dozu kafidir.
 • Günlük hayatınızdan uzaklaşmak için birkaç dakika için dışarı çıkın ve doğayı seyredin. Temiz hava almak size mutlaka iyi gelecektir. Yarım saatlik yürüyüşler de yapabilirsiniz.

Zihinsel dinlenme yaparken, kendinizi rahatlatacak ve huzur bulacağınız bir yerde olmanız önemlidir. Bu, size daha iyi bir dinlenme deneyimi sağlayacaktır.

İyi Dinlenmek Mental Sağlığımıza Etki Eder Mi?

Dinlenmek

Elbette önemlidir, önemli olmaz olur mu hiç. Dinlenmek, bir insanın zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak rahatlamasını sağlayan en temel maddelerdir bunlar, bunu bilmeliyiz. Bu sayede insanlar streslerinden kurtulabilir, düşüncelerini düzenleyebilir ve yeniden enerji toplar.

Dinlenmek psikolojik açıdan, insanların düşüncelerini düzenleyebilmelerine, daha iyi karar verebilmelerine ve daha iyi bir çalışma performansı gösterebilmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, dinlenmenin duygusal açıdan faydaları da vardır. Örneğin, dinlenmek insanların daha mutlu ve daha az öfkeli olmalarını sağlayabilir.

Herkes bir noktada iş hayatına atılır, değil mi? Daha çok çalışıp daha çok performans göstermeliyim diyen insan sayısı çok maalesef. Oysaki dinlenmenin psikolojik açıdan önemi, insanların işyerlerinde daha verimli çalışmalarını sağlar. Örneğin, çalışanların işyerlerinde daha uzun süreler çalıştıklarında, performansları düşebilir ve yanlış kararlar verebilirler.

Dinlenme, çalışanların daha verimli çalışmalarını sağlar ve yanlış kararların önüne geçer. Bu nedenle, dinlenme, psikolojik açıdan çok önemlidir ve insanların zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlıkları için önemlidir. Lütfen çok fazla çalışacağım derken sağlığınızdan olmayın! Bu işinizden soğumanıza sebep olabilir hatta bu sebepten dolayı işinizi bile kaybedebilirsiniz.

Müzik Dinleyince Kafamız Şişmiyor mu? Nasıl Dinlenebiliriz ki?

Tam aksine, müzik dinlemek insanı dinlendirir. Ancak ne zaman dinlediğinizi ya da ne dinlediğinizi de tartmanız gerekir. Eğer çok başınız ağrıyorsa, o zaman sessizlik sizin için daha uygun bir seçenek olacaktır. Müzik, zihni ve bedeni rahatlatan bir etkinliktir ve dinleyiciye huzur ve rahatlık sağlar.

Ayrıca, müzik dinleme, stresi azaltmaya ve düşüncelerinizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, müzik dinleme, günlük stres ve yorgunluk gibi duyguları azaltmak için ideal bir aktivitedir.

Dinlenmek Güzel Dedik, Peki Bu Dinlenmenin Bir Ölçüsü Var Mıdır?

Elbette vardır. Her bünyenin dinlenme süresi farklılık gösterir. Sadece dinlenmek ile kalmamak lazımdır, önemli olan iyi bir dinlenmedir. İyi dinlenme, insanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını koruma ve iyileştirme için önemlidir. İyi dinlenmek, aşağıdaki psikolojik faydaları sağlar ve daha rahat bir hayat sürmenizi kolaylaştırır.

1. Daha iyi düşünür, daha hızlı hareket edersiniz: İyi dinlenme, zihinsel performansınızı arttırır ve düşünme becerilerinizi geliştirir.
2. Stresi neredeyse yok eder: İyi dinlenme, stresi azaltır ve stresle başa çıkma yeteneklerinizi güçlendirir. Eğer bunu bir alışkanlık haline getirirseniz o zaman bu stres oranını sıfıra bile indirebilirsiniz.
3. Dikkati artırır: İyi dinlenme, dikkat ve konsantrasyonunuzu artırır ve çalışma verimliliğinizi arttırır.
4. İletişim becerilerini geliştirir: İyi dinlenme, iletişim becerilerinizi geliştirir ve sosyal ilişkilerinizi iyileştirir.
5. Sakin kalmanıza yardımcı olur: İyi dinlenme, öfkeye neden olmaz ve daha iyi bir duygusal denge sağlar.
6. Depresyon ve anksiyete riskini azaltır: İyi dinlenme, depresyon ve anksiyete gibi duygusal sağlık sorunlarını azaltır ve bunlarla başa çıkma yeteneklerinizi güçlendirir.

Yaşadığımız dünyada kendimize yapmamız gereken en büyük iyilik, kendimize iyi davranmamız ve değer vermemizdir. Kendinizin farkında olun ve her zaman önceliğiniz yine kendiniz olsun. Bu dediklerimizi uygularsanız bambaşka bir perspektiften dünyaya bakabilme şansınız olacaktır.

Şimdiden bol şans!

Kaynak: Healthline

İlginizi çekebilir: ”Alışveriş Listenizi Yenileyin: Glutensiz Beslenme Pratikleri

Bildir

Ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GİPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar değerini kontrol edin

Capsulmag tarafından yazıldı

Bomontiada

Şişli’nin En Gözde Semti Bomonti: Bomontiada Mekanlar!

Üçüncü Göz

Üçüncü Göz Gerçekten Var Mı?